Bývalá budova Oblastní galerie v Liberci.

Bývalá budova Oblastní galerie v Liberci. | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Do Liebiegova paláce by se znovu mohli vrátit Němci, plánuje Korytář

  • 4
V Liberci se objevil další nápad, co udělat s bývalým sídlem Oblastní galerie. Tentokrát přišel od náměstka primátora Jana Korytáře. V Liebiegově paláci by rád viděl zázemí pro sídlo česko-německých spolků či muzeum česko-německé historie Liberce.

Korytář (Změna) to uvedl na nedávném setkání se zástupci dvou z těchto spolků - libereckého Svazu Němců a Heimatkreis Reichenberg.

Stále jde ale jen o návrh. Žádný projekt hotový není. Korytářův nápad by ale mohl mít podporu i ostatních zastupitelů, například těch zvolených za Starosty. Ti totiž před volbami také navrhovali, aby se palác přeměnil ve spolkový dům.

„V Liberci žádný dům pro činnost spolků není. Spolky by se možná uskrovnily a rády přijaly nabídku na využití stávajících prostor. V novém dotačním období by se třeba na rekonstrukci mohla získat i dotace,“ navrhoval Michal Hron, lídr Starostů.

Návrh, aby se bývalé sídlo galerie převléklo za dům, kde by se scházeli nejrůznější spolky, občanské iniciativy či kluby, přineslo i předchozí vedení města.

„Osobně bych byla velmi ráda, pokud by Liebiegův palác zůstal v majetku města a transformovala se v takzvaný spolkový dům. Jím by se mohlo rozšířit centrum města, stal by se přirozeným místem setkávání a společenského života různých sociálních, generačních a zájmových skupin,“ nastínila bývalá primátorka Martina Rosenbergová (ČSSD).

Inspiraci vidí v Pražské křižovatce, kterou před lety založil v hlavním městě Václav Havel.

Horší to ale bude s financováním takového to projektu. Prázdná liberecká kasa se může spoléhat jedině na dotaci, třeba z evropských fondů.

Podle opozičního politika a bývalého strážce městské pokladny Jiřího Šolce (Starostové) by rekonstrukce Liebiegova paláce přišla minimálně na 200 milionů korun.

Město na to nemá a mít nebude, říká bývalý strážce pokladny

„I při nejštědřejší evropské dotaci bychom potřebovali 75 milionů na spoluúčast. Na to město nemá a mít nebude,“ řekl na posledním jednání zastupitelstva.

Kromě muzea nebo spolkového domu, v minulosti zaznívaly i návrhy, aby se palác proměnil například v kasino. Hazard by byl centralizovaný na jednom místě a pod dohledem kamer. S tímto návrhem přišel před volbami tehdejší radní Petr Černý.

Ředitel Oblastní galerie Jan Randáček zase přišel s nápadem, aby se budova proměnila na expozici rodiny Liebiegů, dynastie libereckých textilních velkopodnikatelů.

Právě továrník Johann Liebieg nechal palác v letech 1870 až 1872 vystavět. Když se pak radnice v polovině loňského roku ptala při veřejné prohlídce paláce Liberečanů, co by tu chtěli mít namísto galerie, odpovídali, že například služebnu městských strážníků či porodnici.

I když všechny náměty nejsou zatím nikde zakresleny v projektových plánech, přece jen už tři studie na přeměnu památkově chráněné budovy existují.

Loni o ně tehdejší vedení města požádalo tři týmy architektů. Ti tu navrhli třeba skleníky s voliérami v parku, expozice o historii Liebiegů či badatelský kabinet.