Kostel Máří Magdalény v Liberci

Kostel Máří Magdalény v Liberci | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Liberecký kostel čeká obnova, místo bezdomovců v něm budou neziskovky

  • 12
Zruinovaný kostel svaté Máří Magdaleny v Liberci se opět stane chloubou krajského města. Na rozsáhlou obnovu památky přispěje Evropská unie 55 miliony korun. Kostel po rekonstrukci poslouží neziskovým organizacím a stane se centrem podpory geotermálního využití energie.

Investorem rozsáhlé obnovy kostela je obecně prospěšná společnost Geotermální energie pro občany. K evropské dotaci přidá dalších bezmála 10 milionů. Centrum pak poslouží především jako poradenské zázemí pro využívání geotermální energie.

Historie kostela

Kostel vyrostl v letech 1908 až 1911. Novobarokní kostel se secesními prvky doplňovala vznosná kapucínská rezidence, schodiště s balustrádou, velká zahrada, ohradní zeď a brána.

Železobetonová konstrukce, typická spíše pro průmyslové objekty, uchránila kostel před zkázou v éře komunistického režimu.

Po druhé světové válce z něj odešli nedobrovolně kapucíni a stalo se z něj skladiště národního podniku Kniha a později depozitář.

Z vybavení přežily pouze zbytky hlavního oltáře a zcela zmizela bohatá sochařská výzdoba.

Projekt na záchranu kostela vytvořil liberecký architekt Ladislav David a při práci musel respektovat omezený rozpočet. Podle člena správní rady společnosti Jiřího Zeronika by si totiž úplná rekonstrukce chrámu v Jungmannově ulici vyžádala dvakrát víc peněz, než kolik jich centrum získalo.

Kostel obnoví firma Metrostav, jež zvítězila v konkurzu. Na zruinované památce vybuduje mimo jiné novou střechu. Právě zatékání kostel nejvíce poškodilo.

Jednu ze zdí chrámu stavbaři probourají, aby tam mohl vzniknout výtah pro vozíčkáře. Zájem o pronájem prostoru v obnovené památce projevily již nyní tři instituce pomáhající handicapovaným lidem.

Kostel s vedlejší budovou bývalé kapucínské rezidence ozdobí nová jižní galerie a na venkovní ochoz se vrátí unikátní železobetonové prefabrikáty. "Vycházel jsem z historických fotografií kostela," uvedl architekt.

Provoz zahájí bohoslužba

Kostel má v podlaze průduchy, díky nimž ho lze vytápět. Po přestavbě do nich bude horký vzduch vhánět fukar. Díky tomu poslouží chrámová loď i pro svatby, výstavy nebo kongresy.

Podle Zeronika se musel z kostela odstranit obrovský nepořádek. "Žili tady bezdomovci i narkomani. Vyvezli jsme kontejner plný hygienických vložek. Používají je prý právě lidé závislí na drogách," upozornil Zeronik.

Centrum by chtělo ukázat zvelebený chrám veřejnosti na začátku roku 2013. Otevřít by ho měla bohoslužba. "Kostel je sice odsvěcený, ale stačí, pokud v něm bude posvěcená relikvie," konstatoval Zeronik.

Liberecký arciděkan Radek Junečka uvítal, že římskokatolická církev najde v rekonstruovaném areálu místo pro mše.

"V současné době nám scházejí peníze na údržbu všech v minulosti vlastněných budov," poznamenal Junečka. V chrámové lodi počítá centrum také s koncerty.

"Centrum poskytneme za symbolický pronájem neziskovým organizacím, obeslali jsme jich spoustu," doplnil Zeronik.