Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Obyvatel kraje přibývá. Díky Polákům, Mongolům, Vietnamcům i Slovákům

  17:00aktualizováno  17:00
Stále je druhým nejmenším krajem, daří se mu ale do svých měst lákat cizince i lidi z okolních regionů. V Libereckém kraji žilo na konci roku 2015 přesně 439 639 obyvatel. O téměř osm set více, než v roce předchozím. A lidí přibylo hlavně kvůli stěhování.

Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Kromě toho se na počtu podepsal i fakt, že loni se narodilo více lidí, než kolik jich zemřelo. „Počet novorozenců byl za posledních pět let nejvyšší,“ poznamenala Hana Koťátková z Krajské správy Českého statistického úřadu v Liberci.

Do kraje se také více stěhují lidé ze zahraničí, a to především z Mongolska, Slovenska, Vietnamu či z Polska. Zatímco v roce 1996 jich tu žilo bezmála osm a půl tisíce, v loňském roce se jejich počet téměř zdvojnásobil.

Cizinci tak v celkové populaci tvoří přes čtyři procenta. Téměř pětašedesát procent z nich tu má trvalý pobyt, zbytek tvoří cizinci s přechodným pobytem či azylem na devadesát dní.

V rámci kraje se s přírůstkem lidí mohou pochlubit hlavně dva okresy - Liberec a Česká Lípa. Naopak Semily a Jablonec nad Nisou obyvatele ztratily, a to jak přirozeným vývojem, tak i migrací. Českolipsko je navíc okresem, kde je obyvatelstvo nejmladší, od devadesátých let se může pochlubit převisem narozených nad zemřelými.

Semilsko je na tom opačně. Řadí se mezi populačně nejstarší okresy. „Ostatně i město Troskovice, kde je průměrný věk obyvatelstva ze všech měst v kraji nejvyšší, patří do semilského okresu,“ dodala statistička.

Lidé se sem stěhují i z hlavního města

Kraj si ale pro místo k žití nevybírají pouze cizinci. Nový domov tu nacházejí i lidé z celé republiky, jen loni jich bylo téměř tři a půl tisíce. Nejčastěji se do regionu stěhují ze sousedního Ústeckého kraje, Středočeského a z Prahy.

„Bohužel, o dvě stě lidí více se odstěhovalo pryč, nejčastěji odcházeli do Prahy,“ zmínila Koťátková.

Tam mířili obyvatelé ze všech okresů kraje. Kromě toho třeba lidé z Českolipska odcházejí i do Děčína, z Jablonecka zase migrují do Liberce a na Semilsko. Z Liberce odcházejí lidé směrem Praha i Jablonec a ze Semil nacházejí nový domov v Jičíně nebo v Trutnově a v Praze.

Migrace je patrná i v rámci jednotlivých okresů. Například na Liberecku se zvýšil díky přistěhovalcům více než o šedesát počet obyvatel v Hrádku nad Nisou.

Starosta Josef Horinka to přičítá hlavně tomu, že město se neustále rozvíjí, díky nové silnici je dobře a rychle dostupné z nedalekého Liberce i ze sousední Žitavy.

V Hrádku budují hřiště, jesle a přemýšlí o domově důchodců

„Hrádek je relativně malé město, ale to neznamená, že nemá co nabídnout. Chystáme jesle, prodali jsme pozemek pro průmyslovou zónu, v plánech je výstavba bytového domu. A vážně přemýšlím o záměru domova důchodců s celodenní péčí a pobytem i pro nemocné s alzheimerem. Budujeme dětská hřiště, rekreaci nabízí Kristýna, plusem je i blízkost hranic,“ přiblížil starosta.

Podle něj je těch aspektů, proč vyměnit třeba Liberec za menší Hrádek, dostatek.

A výběr je prý i z pozemků na výstavbu rodinných domů. Aktuálně jich město připravuje sedm, kde vybuduje i sítě a do budoucna budou moci lidé stavět i v lukrativní lokalitě Zlatá Výšina, vedle hřbitova.

Pozemky prodává město obecně za čtyři sta korun za metr plus zasíťování. Cena se tak může vyšplhat na 900 korun, zatímco v Liberci může být částka až dvojnásobná.

I když v kraji lidí přibývá, potýká se stejně jako ostatní se stárnutím populace. Průměrný věk je 41,6 let a na 100 dětí připadá téměř 116 seniorů.

„Stav, kdy bylo dětí více, trval do roku 2011, od té doby už je více lidí nad 65 let,“ dodala Koťátková.Nejčtenější

Na Českolipsku se střetl kamion s osobním autem, tři mladí lidé zemřeli

Při nehodě u Doks zemřeli ve škodovce tři mladí lidé, další dva jsou vážně...

U Doks na Českolipsku se ráno střetl kamion s osobním vozem. Řidič auta a jeho spolujezdkyně na místě zemřeli, další...

Krásná doba, když byl Havel zavřený, napsali komunisté na Facebook

Příspěvek, který stránka KSČM Liberecký kraj sdílela na Facebooku 2. srpna.

Text oslavující 80. léta, kdy pivo stálo dvě koruny padesát, byly zavřené hranice a ve vězení pobýval budoucí prezident...Na vrcholku Ještědu hořel les, hasiči nasadili vrtulník a letadlo

Požár lesa na Ještědu pomáhají hasit i letadla (13.8. 2018).

Stovka hasičů likvidovala šest hodin požár na vrcholku Ještědu. Vzplanul zde lesní porost. Kvůli svažitému terénu...

Přepeřská fotbalová jízda: za pět let z „pralesa“ až do divize

Na slavnostním otevření fotbalového stadionu v Přepeřích se představili v...

Pět postupů v řadě. Tak skvostnou vizitkou se pyšní fotbalisté FK Přepeře. Klub z obce u Turnova s necelou tisícovkou...

Nezmarův recept na posily: Nebrat ty nejlepší, ale nejvhodnější

Jan Nezmar

Když v posledním půlroce kariéry nakukoval do manažerské práce, ocitl se u zrodu pozoruhodné kooperace - v létě 2012...

Další z rubriky

Jablonecká Proseč si oddechne od kamionů, skládka se přesune na Brandl

Škody po pátečním požáru se odhadují na dvacet milionů korun. Narušená je...

Páteční požár na skládce odpadů v jablonecké Proseči poukázal na problém: překladiště stojí na nevhodném místě a je moc...

Ze zelených fotbalových hřišť je step, hráči musí trénovat v lese

Kvůli vedru a nedostatku deště je v Libereckém kraji vysušené i hřiště v...

Mnohá fotbalová hřiště v Libereckém kraji jsou spálená vedrem a úmorným suchem. Přitom ještě na jaře byla zelenou...

Záchranář dostal podmínku za smrt lyžaře, který narazil do jeho čtyřkolky

Ilustrační snímek

Okresní soud v Liberci vyměřil podmíněný trest členovi horské služby, s jehož čtyřkolkou se loni na Ještědu srazil...

Najdete na iDNES.cz