Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Obyvatel kraje přibývá. Díky Polákům, Mongolům, Vietnamcům i Slovákům

  • 2
Stále je druhým nejmenším krajem, daří se mu ale do svých měst lákat cizince i lidi z okolních regionů. V Libereckém kraji žilo na konci roku 2015 přesně 439 639 obyvatel. O téměř osm set více, než v roce předchozím. A lidí přibylo hlavně kvůli stěhování.

Kromě toho se na počtu podepsal i fakt, že loni se narodilo více lidí, než kolik jich zemřelo. „Počet novorozenců byl za posledních pět let nejvyšší,“ poznamenala Hana Koťátková z Krajské správy Českého statistického úřadu v Liberci.

Do kraje se také více stěhují lidé ze zahraničí, a to především z Mongolska, Slovenska, Vietnamu či z Polska. Zatímco v roce 1996 jich tu žilo bezmála osm a půl tisíce, v loňském roce se jejich počet téměř zdvojnásobil.

Cizinci tak v celkové populaci tvoří přes čtyři procenta. Téměř pětašedesát procent z nich tu má trvalý pobyt, zbytek tvoří cizinci s přechodným pobytem či azylem na devadesát dní.

V rámci kraje se s přírůstkem lidí mohou pochlubit hlavně dva okresy - Liberec a Česká Lípa. Naopak Semily a Jablonec nad Nisou obyvatele ztratily, a to jak přirozeným vývojem, tak i migrací. Českolipsko je navíc okresem, kde je obyvatelstvo nejmladší, od devadesátých let se může pochlubit převisem narozených nad zemřelými.

Semilsko je na tom opačně. Řadí se mezi populačně nejstarší okresy. „Ostatně i město Troskovice, kde je průměrný věk obyvatelstva ze všech měst v kraji nejvyšší, patří do semilského okresu,“ dodala statistička.

Lidé se sem stěhují i z hlavního města

Kraj si ale pro místo k žití nevybírají pouze cizinci. Nový domov tu nacházejí i lidé z celé republiky, jen loni jich bylo téměř tři a půl tisíce. Nejčastěji se do regionu stěhují ze sousedního Ústeckého kraje, Středočeského a z Prahy.

„Bohužel, o dvě stě lidí více se odstěhovalo pryč, nejčastěji odcházeli do Prahy,“ zmínila Koťátková.

Tam mířili obyvatelé ze všech okresů kraje. Kromě toho třeba lidé z Českolipska odcházejí i do Děčína, z Jablonecka zase migrují do Liberce a na Semilsko. Z Liberce odcházejí lidé směrem Praha i Jablonec a ze Semil nacházejí nový domov v Jičíně nebo v Trutnově a v Praze.

Migrace je patrná i v rámci jednotlivých okresů. Například na Liberecku se zvýšil díky přistěhovalcům více než o šedesát počet obyvatel v Hrádku nad Nisou.

Starosta Josef Horinka to přičítá hlavně tomu, že město se neustále rozvíjí, díky nové silnici je dobře a rychle dostupné z nedalekého Liberce i ze sousední Žitavy.

V Hrádku budují hřiště, jesle a přemýšlí o domově důchodců

„Hrádek je relativně malé město, ale to neznamená, že nemá co nabídnout. Chystáme jesle, prodali jsme pozemek pro průmyslovou zónu, v plánech je výstavba bytového domu. A vážně přemýšlím o záměru domova důchodců s celodenní péčí a pobytem i pro nemocné s alzheimerem. Budujeme dětská hřiště, rekreaci nabízí Kristýna, plusem je i blízkost hranic,“ přiblížil starosta.

Podle něj je těch aspektů, proč vyměnit třeba Liberec za menší Hrádek, dostatek.

A výběr je prý i z pozemků na výstavbu rodinných domů. Aktuálně jich město připravuje sedm, kde vybuduje i sítě a do budoucna budou moci lidé stavět i v lukrativní lokalitě Zlatá Výšina, vedle hřbitova.

Pozemky prodává město obecně za čtyři sta korun za metr plus zasíťování. Cena se tak může vyšplhat na 900 korun, zatímco v Liberci může být částka až dvojnásobná.

I když v kraji lidí přibývá, potýká se stejně jako ostatní se stárnutím populace. Průměrný věk je 41,6 let a na 100 dětí připadá téměř 116 seniorů.

„Stav, kdy bylo dětí více, trval do roku 2011, od té doby už je více lidí nad 65 let,“ dodala Koťátková.