Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lidé jsou proti stavbě stožáru u Českého ráje. Mluví o nechtěné dominantě

  6:40aktualizováno  6:40
Obyvatelé Kopaniny na pomezí Českého ráje brojí proti chystané stavbě anténního stožáru pro radioamatérské účely. Podle nich zničí turisty vyhledávané místo, změní krajinný ráz okolní přírody i samotný 650 metrů vysoký kopec Kopanina.

Josef Šikola, který žije v Kopanině 60 let, pokládá stavbu stožáru za necitlivý zásah do okolní málo dotčené přírody. Bojí se i možného pádu stožáru na jeho pozemek. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Stožár má stát vedle oblíbené Myslivecké chaty. Majitel pozemku ale obavy mírní. Stejnojmenná osada Kopanina sousedí s CHKO Český ráj a přes údolí Frýdštejna tvoří severní vstupní bránu do této oblasti.

Stavba má měřit 20 metrů. Odpovídá to zhruba výšce šestipatrového panelového domu.

„Úplně to zničí kus krásné krajiny v okolí, stožár bude odevšad vidět. Bude to nová nechtěná dominanta. Kvůli stožáru se tady už také kácelo, padly vzrostlé stromy,“ zmínila Marie Hořejší, která má na Kopanině trvalé bydliště.

Stožár bude stát před jejím domem. Žena se obává toho, že bude rušit už tak slabý telefonní, internetový i televizní signál. Bojí se i znehodnoceného bydlení. Strach má ale i z elektromagnetického záření.

„Škodlivost nepřetržitého elektromagnetického záření na lidský organismus od určité intenzity je už prokázána,“ přiblížila Marie Hořejší.

Obavy z pádu stožáru

„Je tu velká cedule CHKO a povolí tu takový stožár. Je to k nevíře,“ zlobí se zase Josef Šikola, další ze sousedů chystaného stožáru. V Kopanině žije 60 let. Záměr pokládá za necitlivý zásah do okolní málo dotčené přírody. Bojí se i možného pádu stožáru na jeho pozemek.

„Nelíbí se mi to, stožár neprospěje vzhledu místa, které jsme začali zvelebovat,“ říká Martin Bauer z firmy SUNDISK, jež zrekonstruovala oblíbenou Mysliveckou chatu a provozuje u ní půjčovnu koloběžek.

O stavbu žádá radioamatér z Malé Skály. Na Kopanině vlastní pozemek. „Kvůli stížnostem jsem musel dokládat, že radioamatérské pole nebude zdraví a životu nebezpečné. Potvrdila to i hygiena,“ vyvrací jednu z obav lidí Radoslav Nejedlo.

Odmítá také, že by konstrukce zničila krajinný ráz. „Stožár možná ani dvacet metrů měřit nebude, široký bude jen šedesát centimetrů. Z dálky nebude vidět. Mám posouzení životního prostředí. Dobře ho ukotvím. Není důvod k obavám,“ opáčil žadatel o stavbu Radoslav Nejedlo.

Územní plán není proti

Pozemek v územním plánu umožňuje využití pro radioamatéry. Radoslav Nejedlo z Kopaniny vysílá už dnes. Lidé ale předjímají, že stožár začne sloužit i komerčním účelům.

„Působí to na mě tak, že má někdo v budoucnu zájem pověsit si tam převaděče. Je to jen můj názor, obávám se ale, že jakmile to tam bude jednou stát, už ho nikdo nesundá a začnou jen následovat dodatečná povolení pro další zařízení,“ tvrdí Marie Hořejší.

I to ale radioamatér odmítá. „To je úplný nesmyl. Za mého života tam nic komerčního nevznikne. Averzi nechápu. Proti velkým firmám si lidé netroufnou. Já jsem přitom splnil vše, co mi úřady nadiktovaly,“ reagoval Nejedlo.

Zatím běží stavební řízení. V oznámení o zahájení územního řízení stojí, že průmyslově vyrobený systém je určený pro rádiové a telekomunikační využití. Jedná se o modulární příhradový stožár s typovým označením K-600 Mast, který je možné stavět až do výšky 120 metrů. Proti pádu jej ukotví lana. Okolní vzrostlé stromy nechal radioamatér vykácet, aby nespadly do stožáru.

Anténní stožár pro Kopaninu ještě nemá vydané stavební rozhodnutí, předpokládá se ale, že ho dostane. Pozemek je v územním plánu veden pro radioamatérské účely. A vlastník parcely splnil všechny podmínky. „Určitě jej ale nelze užívat ke komerčním účelům,“ podotkla Pavla Kubáčková ze stavebního úřadu v Rychnově u Jablonce nad Nisou.

Radioamatér vysadí stromy

„Přiznám se, že z toho mám trochu rozporuplné pocity, také mě překvapila výška stožáru. Faktem ale je, že v územním plánu je stavba určena k radioamatérskému využití,“ řekla Jana Mališová, starostka obce Pulečný, pod niž Kopanina spadá.

„Záměr byl posouzen z hlediska zásahu do jednotlivých charakteristik krajinného rázu a byl vyhodnocen jako únosný. Žadatel musí zároveň vysázet nové dřeviny,“ přiblížila rozhodnutí oddělení životního prostředí jabloneckého magistrátu jeho mluvčí Markéta Hozová.

„Proti rozhodnutí se určitě odvoláme,“ plánuje Marie Hořejší.

Autor:


Nejčtenější

Na vrcholku Ještědu hořel les, hasiči nasadili vrtulník a letadlo

Požár lesa na Ještědu pomáhají hasit i letadla (13.8. 2018).

Stovka hasičů likvidovala šest hodin požár na vrcholku Ještědu. Vzplanul zde lesní porost. Kvůli svažitému terénu...

Nechci dělat mizernou mouku, říká mlynář a chce prorazit do řetězců

Dosud zákazníci mouku z mlýnu Daniela Pernera nemohli koupit v maloobchodech....

Nechci být nejlevnější, ale nejlepší. Krédo, které provází majitele mlýna ve Svijanech Daniela Pernera už řadu let. A...Nezmarův recept na posily: Nebrat ty nejlepší, ale nejvhodnější

Jan Nezmar

Když v posledním půlroce kariéry nakukoval do manažerské práce, ocitl se u zrodu pozoruhodné kooperace - v létě 2012...

Zápřednice vyděsila lidi ve Cvikově. Jako píchnutí vosy, uklidňuje odborník

Zápřednice jedovatá chránící kokon s vajíčky. Výrazná kusadla jí v tom pomáhají.

Ve Cvikově se objevil jeden z nejjedovatějších pavouků žijících v Česku. Zápřednici jedovatou vyfotili lidé v...

VIDEO: Muž našel v lese 158 grošů z doby Václava II. a Jana Lucemburského

Vysocký poklad, nalezený před týdnem, obsahuje 41 grošů Václava II. s nápisem...

Zatím se koupou v destilované vodě ve dvou plastových miskách a vypadají docela obyčejně. Ale tak velký poklad...

Další z rubriky

Liberecké ANO chce zbourat bazén a stavět nový. Babiš mluví o ptákovině

Problémy bazénu způsobují vysloužilé technologie.

Zbourat libereckou plaveckou halu a postavit s pomocí státní dotace novou v městském Sport parku, do něhož patří také...

Ztracené filmové záběry ze srpna 1968 v Liberci se po letech našly

Záběry z filmové kamery zachycují i současné Šaldovo náměstí.

Ještě 19. srpna 1968 si Ivo Lajksner z Liberce užíval krásného léta. Zrovna se s manželkou vracel ze zájezdu do...

Zápřednice vyděsila lidi ve Cvikově. Jako píchnutí vosy, uklidňuje odborník

Zápřednice jedovatá chránící kokon s vajíčky. Výrazná kusadla jí v tom pomáhají.

Ve Cvikově se objevil jeden z nejjedovatějších pavouků žijících v Česku. Zápřednici jedovatou vyfotili lidé v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz