„První drtič kamene stojí zhruba padesát metrů od nejbližšího domu,“ říká autor...

„První drtič kamene stojí zhruba padesát metrů od nejbližšího domu,“ říká autor petice Martin Zembol. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

V Podkrkonoší se vzepřeli obrovi z Mexika. Vadí jim prach a hluk z lomu

  • 3
Pár desítek lidí z malé osady Smrčí z Podkrkonoší se ozvalo proti nadnárodní mexické společnosti Cemex, která působí ve více než padesáti zemích. Vadí jim prach a hluk z lomu na čedič, který se v osadě nalézá. Sepsali protestní petici.

V Česku má Cemex několikamiliardové tržby, vlastní jedenáct štěrkoven, sedm kamenolomů, provozuje šestasedmdesát betonáren a zaměstnává bezmála tisíc lidí.

Právě jeden z kamenolomů vyvolal odpor v Záhoří. Nachází se v osadě Smrčí.

„Jsme zatěžováni a obtěžováni zvýšeným výskytem čedičového prachu, výfukovými plyny těžkých nákladních aut a celodenním nesnesitelným hlukem drtiče kamene,“ stojí v petici, vypracované Martinem Zembolem.

Podepsalo ji šedesát obyvatel obce. „První drtič kamene stojí zhruba padesát metrů od nejbližšího domu,“ konstatuje Zembol.

České vedení Cemexu, jehož majitel sídlí v Mexiku, tvrdí, že v kamenolomu na čedič neporušuje žádné předpisy. Napjatou situaci v obci chce ovšem řešit.

„Naší snahou je postupně vylepšovat technologie v kamenolomu a podmínky provozu,“ říká Luboš Merunka, ředitel divize Kameniva ve společnosti Cemex Sand. V souvislosti s těžbou kameniva podle něj nedochází k žádnému protiprávnímu jednání ani k porušování zákonů na ochranu životního prostředí.

„Poslední kontrola České inspekce životního prostředí proběhla v kamenolomu Smrčí letos v srpnu na základě stížnosti. Kontrola neprokázala jakékoli pochybení ze strany společnosti Cemex Sand,“ upřesnil.

Petice zamířila na hygienu i na krajský úřad

Lidé ze Záhoří, uvedení v petici ze 7. října 2015, požadují posouzení zátěže, kterou vyvolává v obci těžká doprava.

„Rodinné domy kolem silnice, kudy jezdí z lomu tahače naložené kamením, stojí v místech, kde řidiči zpomalují, řadí, zastavují a při maximálním výkonu motoru se znovu rozjíždějí,“ upozorňuje Zembol. „Je tam vysoká koncentrace exhalátů z výfukových plynů, neúnosná prašnost a hluk. Doprava kamene z lomu škodí také dřevinám a živým plotům před domy. Látky znečišťující ovzduší zamořují zahrady a ovocné stromy.“

Podle Zembola se domy kolem silnice otřásají, když je míjejí těžké tahače. „Základové zdivo se trhá a v konstrukcích budov se vytvářejí trhlinky,“ dodává Zembol. „Správnost našeho závěru dokládají pořízené fotografie a videa.“

Na jednom snímku se nad lomem vznáší oblak. „Podle nás to byl prach, představitelé Cemexu nám řekli, že jde o mlhu, vznikající při skrápění drceného kamene vodou,“ podotýká Zembol.

Petice obyvatel Záhoří směřovala na krajský úřad, krajskou hygienickou stanici, na Cemex, k hejtmanovi Martinu Půtovi a na obecní úřad.

Cemex působí v lomu ve Smrčí od roku 2011. „Až dosud si na lom nikdo nestěžoval,“ konstatuje starostka Záhoří Miloslava Koucká. „Po přijetí petice jsme se sešli na prvním jednání se zástupci Cemexu a prokázali vstřícnost. Rozhodně se s nimi dá mluvit o opatřeních ve prospěch našich obyvatel. Ale potřebují na to nějaký čas.“

Starostka si myslí, že vyšší prašnost v lomu a jeho okolí souvisí s letošním extrémním suchem.

Chystá se veřejné setkání s obyvateli Smrčí

„Na těžbu kamene ve Smrčí jsme získali povolení po posouzení vlivů prašnosti, hluku a dopravní zátěže na životní prostředí (EIA). Vždy hledáme řešení, jak naší činností co nejméně zasahovat do života obyvatel,“ prohlašuje Merunka.

„Modernizujeme naše technologie. V lomu ve Smrčí funguje skrápění drtičů, třídiče jsou zastřešené, technologickou linku jsme opatřili mlžením, při nakládání skrápíme vodou nejmenší zrna čediče. Pravidelně skrápíme také komunikace ve Smrčí.“

Na první schůzku s Cemexem přizvala obec pouze Martina Zembola a spoluautora petice Michala Babku. V prosinci však radnice chystá veřejné setkání Cemexu s obyvateli Záhoří. „Lom dává práci patnácti až dvaceti lidem z naší obce,“ uvádí starostka Koucká.