Bývalý ředitel liberecké policie Miroslav Dvořák (vpravo) u soudu.

Bývalý ředitel liberecké policie Miroslav Dvořák (vpravo) u soudu. | foto: Adam Pluhař, MF DNES

Obžaloba navrhla bývalému policejnímu šéfovi z Liberce čtyřletý trest

  • 2
U soudu v Liberci spěje k závěru soud s bývalým libereckým policejním ředitelem Miroslavem Dvořákem podezřelým z korupce. Státní zástupce pro něj žádá čtyři roky vězení a zákaz činnosti na 10 let. Dalším třem obžalovaným policistům navrhuje podmíněné tresty v délce 6 měsíců a jednoho roku a zákaz činnosti na tři a pět let.

Soudce ukončil hlavní líčení po deseti měsících dokazování a obhájci a obžalovaní v pátek přednesli závěrečné řeči. Rozsudek ale soud vynese až 4. října.

Miroslav Dvořák

Od 1. prosince 2003 do konce roku 2008 pracoval jako ředitel policie na Liberecku. Potom se stal vedoucím odboru vnější služby.

Policejní inspekce ho zatkla předloni v únoru přímo v budově okresního ředitelství.

Zároveň zatkla i vedoucího dopravní policie na Liberecku Miroslava Valáška a Miroslava Kučeru z liberecké kriminální policie.

Poté byl zatčen ještě další kriminalista, Josef Šůma.

Později byli obviněni i českolipský podnikatel Miroslav Roháček a účetní Lucie Dvořáková.

Dvořákovi hrozí za přijímání úplatků, zneužití pravomoci veřejného činitele, podvod a zkreslování údajů o hospodaření až osm let vězení. Jeho kolegům za zneužití pravomoci tři roky. V kauze byli obviněni i dva civilisté mimo policii, ty ale soudce již dříve zprostil viny. Státní zástupce se však proti rozhodnutí odvolal.

Dvořák je obviněn z mnoha činů. Nejvyšší trest mu hrozí za čtvrtmilionový úplatek, který podle obžaloby požadoval v souvislosti s projektem na umisťování radarů pro měření rychlosti u škol.

Společensky velmi nebezpečné jsou podle obžaloby i trestné činy zneužití pravomoci veřejného činitele, když nařídil vedoucímu dopravní policie, aby se postaral o smazání přestupku, kterého se dopustil náměstek libereckého hejtmana Martin Sepp z ČSSD.

Bývalý policejní ředitel také podle obžaloby využíval služební vozy pro soukromé potřeby - přepravu stavebního materiálu a piva. Pracovníky údržby z ekonomického odboru policie využil při stavebních pracích na svém domě a v rekreačním středisku policie ve Starých Splavech.

"Dvořák zneužíval svého postavení, jednal ve funkci jako středověký feudál," řekl ve své závěrečné řeči krajský státní zástupce Radim Kadlček.

Nic jsem neudělal, tvrdí Dvořák

Dvořák od začátku jakoukoli vinu odmítá. "Je to vymyšlená věc a celé je to na mě zorganizováno. Aby mě mohli odposlouchávat, tak vymysleli, že ovlivňuju dodávky pohonných hmot za úplatu, což je úplný nesmysl. Odposlechy nelze použít, protože byly nařízeny pro jinou věc. Celé trestní stíhání proti mně je nezákonné," uvedl mimo jiné v závěrečné řeči.

Dvořákův obhájce Eduard Bruna, který obhajoval například Jiřího Čunka, tvrdí, že kauzu provází od začátku množství chyb.

"Celá řada důkazů svědčících ve prospěch mého klienta, které jsme navrhovali, byla účelově pominuta. Jsem navíc přesvědčen, že státní zastupitelství nemělo v některých věcech vůbec podávat obžalobu, popsané skutky nejsou trestným činem. Kde je úmysl a čím je prokázán? Prostě tam není," uzavřel advokát Bruna.

Pro svého klienta žádá, stejně jako advokáti ostatních obviněných, zproštění obžaloby.

,