Z představení nových Krakonošových pohádek.

Z představení nových Krakonošových pohádek. | foto: Divadelní soubor N. O. P. O. Ď.

Krakonošovy pohádky pokračují. Trautenberk se zamiloval a hajnej umřel

  • 5
Divadelníci z Nového Boru nyní navazují na slavné Krkonošské pohádky. Děj popisuje, co se v chalupě obývané pacholkem Kubou, děvečkou Anče a hajným dělo poté, co dvacetidílný večerníček skončil. Soubor chce svoje dílo přivézt i do Liberce, Doks nebo Mimoně.

Opravdu Krakonoš nestárne? Vydrží Anče s Kubou Trautenberkův teror? A co sojka, pořád vesele udává?

Na tyto otázky našli odpověď novoborští ochotníci z divadelního spolku N. O. P. O. Ď. (Novoborské obrozenecké prozatimní ochotnické divadlo), kteří nastudovali novou hru Krkonošské pohádky po dvaceti letech. Premiéru hry v divadle Nový Bor vidělo 270 spokojených lidí. 

 „Anče s Kubou zůstali u Trautenberka, narodila se jim dcera Kačenka. Hajnej bohužel umřel, ale zanechal po sobě vdovu Rozárku a syna Vojtu. Trautenberk je i v našem podání hamižný, láteří na své služebnictvo, je tam i sojka, která vše sleduje a „bonzuje“ Krakonošovi, který se pak vše snaží urovnat,“ líčí Judita Brožová, režisérka hry a vedoucí občanského sdružení NOPOĎ.

„Stárnutí postav jsme moc neřešili, vzhledem k tomu, že se jedná o pohádku, kde jsou pohádkové bytosti. Až na Anče a Kubu. Trautenberk, jelikož se moc nepředřel, tak vypadá pořád zhruba stejně,“ popisuje Brožová.

Příběh se slavnému večerníku podobá jen trochu

Příběh se večerníčku drží jen zlehka. Děj totiž zdaleka necílí jen na dětského diváka. „Kačenka se zakouká do hajného syna Vojty. Trautenberk se ale do Kačenky zakouká také,“ zdůrazňuje přiblížení děje současnému publiku herec Vít Chalupníček, který v příběhu ztvárňuje Krakonoše.

V roli se musel popasovat s tím, že bude vždy srovnáván s pánem hor, jak jej zahrál legendární František Peterka. Nakolik se mu to podařilo, chce dokázat už 16. dubna v libereckém Jedličkově ústavu, kde od 16. hodin soubor pohádku zahraje místním dětem. A Chalupníček by byl rád, kdyby byl Peterka u toho.

„Už dlouho si pohrávám s myšlenkou, že bych ho pozval. Kolegové mě asi zabijou, protože jsem to s nimi nekonzultoval. Ale pokusím se ho na to představení dostat,“ směje se herec.

Krkonošské pohádky po dvaceti letech je už jedenáctá hra souboru N. O. P. O. Ď., který je na prknech přesně 11 let. Jejich domovskou scénou je Nový Bor, ale každým rokem vystupují ve skalních divadlech ve Sloupu a v Mlýnech. Zkoušejí ve Cvikově, kde mají i uskladněny rekvizity.

„Máme velkou podporu Městského úřadu Nový Bor, který nám poskytuje grant na celoroční činnost. Za jednu bezplatně odehranou hru ročně máme slíbenou účast na různých akcích,“ dodává Judita Brožová.