Krkonoše jsou vyhlášené jako ptačí oblast, ochránci přírody nyní kontrolují budky.

Krkonoše jsou vyhlášené jako ptačí oblast, ochránci přírody nyní kontrolují budky. | foto: Správa KRNAP

Ochránci v Krkonoších kontrolují ptačí budky, dutin ve stromech ubývá

  • 2
S příchodem jara do hor začali ochránci přírody v Krkonoších s kontrolou, čištěním a případnou opravou stovek ptačích budek. Budky vyhledává pro hnízdění mnoho ptačích druhů, které přirozeně hnízdí v dutinách stromů. Těch ubývá.

"Bez dostatku hnízdních příležitostí zásadně klesají počty ptáků dutinových druhů v přírodě. Správa Krkonošského národního parku proto organizuje každoroční péči o více než 600 budek a polobudek, určených zejména pro sovy a dravce, ale i některé drobnější druhy ptáků, například sýkory, lejsky nebo rehky," řekl ředitel parku Jan Hřebačka.

Krkonoše jsou vyhlášené jako ptačí oblast. Sledováno tu je především těchto sedm druhů: čáp černý, lejsek malý, sýc rousný, chřástal polní, slavík modráček, datel černý a tetřívek obecný.

"Právě u tetřívka bude letos probíhat sčítání, které se koná každé tři roky," říká ornitolog Jakub Šimurda.

Poměr lesních a polních druhů ptáků se mění ve prospěch lesních. "Je to dáno způsobem hospodářského využití krajiny,"míní Šimurda.

K budkám se člověk bez žebříku nedostane

Bez budek a polobudek by výrazně ubylo sov a dravců. "Vhodných přirozených dutin je často nedostatek především v lesích, které jsou, nebo donedávna byly, obhospodařovány pouze s ohledem na hospodářský výsledek a chybí v nich mrtvé dřevo - ležící a především stojící. V takových lesích, které dodnes tvoří i významnou část lesů našeho národního parku, je podpora hnízdních příležitostí pro tyto ptačí druhy nezbytnou součástí ochrany," vysvětlil náměstek ředitele parku Jakub Kašpar.

S vandalským ničením budek se v Krkonoších setkávají jen výjimečně. Budky není jednoduché najít, natož se k nim dostat. "Často jsou na smrcích ve výšce sedmi, osmi metrů, takže bez žebříku je prakticky nemožné se k nim dostat," podotkl ornitolog Šimurda.