Operaci, která dokáže vyřešit nadměrné pocení, provádějí chirurgové v liberecké...

Operaci, která dokáže vyřešit nadměrné pocení, provádějí chirurgové v liberecké nemocnici (ilustrační snímek). | foto: Jan Pešek, MF DNES

Konec koláčů v podpaží. Od nadměrného pocení pomohou liberečtí lékaři

  • 0
Trvá zhruba hodinu a jako památka po ní zbudou tři vpichy. Operaci, která dokáže vyřešit nadměrné pocení, provádějí chirurgové v liberecké nemocnici. Její výhodou je, že ji hradí pojišťovna a zákrok může pacientům od přílišného pocení pomoci na dlouhou dobu, některým i natrvalo.

„Lidé se většinou za to, že se potí, dost stydí, přitom tento problém umí dnešní medicína odstranit,“ zmínil mluvčí krajské nemocnice v Liberci Václav Řičář. Podle něj pacienti místo aby zamířili k lékaři, navštíví kosmetické salony. Tady jim nabídnou opichy botulotoxinem nebo antiperspiranty či vyzkouší akupunkturu.

„Všechny tyto postupy ale mají jen částečný a dočasný efekt, po čase se pacientům jejich problémy zase vrátí,“ doplnil mluvčí. Naopak chirurgické řešení přináší trvalejší útlum nadměrného pocení. Lékaři mají v liberecké nemocnici s takovým zákrokem už osmileté zkušenosti.

Pacienty trápí pocení dlaní i blednutí prstů

„Většinu našich pacientů tvoří ženy. Mají k tomuto onemocnění větší dispozice a navíc také vyhledávají častěji odbornou pomoc,“ přiblížil přednosta chirurgického centra v nemocnici Peter Hromádka. Pacienty podle něj trápí hlavně nekontrolovatelné abnormální pocení dlaní, podpaží nebo i záchvatovité blednutí prstů, kdy se přestanou kvůli změně teploty v okolí prokrvovat.

„Všechny tyto stavy můžeme řešit operací. Zákrok se provádí miniinvazivně, kdy provedeme dva až tři vpichy o velikosti jednoho centimetru v každém podpaží do hrudníku,“ vysvětlil přednosta. Lékaři pak odstraní dvě až tři uzliny z každé strany. Tím dojde okamžitě k regulaci pocení i prokrvení rukou. Zákrok trvá zhruba hodinu, po týdnu je možné vyjmout stehy.

Po zákroku může ochabnout víčko

I Hromádka však připouští, že míra efektu záleží na individuálním nastavení pacienta. „Z vlastní zkušenosti ale mohu říci, že operace má pozitivní výsledek u pětadevadesáti procent pacientů. Ojediněle se mohou po výkonu někteří nadměrně potit v partiích, jako jsou břicho, záda nebo nohy, ale to jsou pro ně potíže, které vnímají mnohem lépe, než ty původní,“ upozornil přednosta.

Dodal, že i tato operace, stejně jako jakýkoli jiný zásah do organismu, může přinášet rizika. Vzácně může dojít třeba k postižení nervu, který ovládá oční víčko, což může vést k trvalému ochabnutí a váznutí pohybu víčka.

„Pacient musí projít předoperačním vyšetřením. Vyžadujeme i vyjádření kožního lékaře a v případě poruch prokrvení i cévního specialisty,“ zmínil Hromádka.