Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rozdělením školy zaniknou nově vzniklé organizace, varují odboráři

  14:30aktualizováno  14:30
Protesty školských odborů a části zaměstnanců vyvolal plán kraje znovu rozdělit dobře fungující turnovskou Obchodní akademii, Hotelovou školu a Střední odbornou školu Turnov ve Zborovské ulici.
Podle kritiků zánik nynější školy postihne i neúspěšné maturanty a žáky učebních oborů, kteří budou muset skládat opravné zkoušky na úplně jiných školách (ilustrační snímek).

Podle kritiků zánik nynější školy postihne i neúspěšné maturanty a žáky učebních oborů, kteří budou muset skládat opravné zkoušky na úplně jiných školách (ilustrační snímek). | foto: Libor TeichmannMF DNES

Odbory varují před tím, že pedagogové pak budou muset učit i předměty, na něž nemají kvalifikaci a úroveň výuky se sníží. Upozorňují i na to, že dvěma menším a slabším školám bude hrozit zánik.

Podle kritiků zánik nynější školy postihne i neúspěšné maturanty a žáky učebních oborů, kteří budou muset skládat opravné zkoušky na úplně jiných školách.

„Ani jedna nově vzniklá příspěvková organizace nebude nástupnickou organizací rušené školy. Tím v Turnově vzniknou dvě nové, malé střední školy, které budou muset začít znovu budovat své jméno a s tím vše související,“ upozornil předseda odborové organizace školy Marcel Fišera.

Nově vzniklé školy můžou zaniknout, varuje odborář

„Při poklesu zájmu uchazečů o studium na těchto malých školách hrozí jejich zánik,“ varoval. Odsouhlasené rozdělení pokládají odbory za předvolební kampaň.

„Rada Libereckého kraje nemá pro svá rozhodnutí racionální argumenty,“ upozorňují. O znovurozdělení turnovské školy na dva samostatné subjekty, které budou sídlit ve dvou budovách, rozhodli krajští radní na mimořádném zasedání 19. července. Školy mají být znovu samostatné od září 2017.

Rozhodnout o tom ale ještě musejí v srpnu krajští zastupitelé. A také ministerstvo školství. Rozhodnutí krajských radních je totiž v rozporu s dlouhodobým záměrem vzdělávání a rozvoje vzdělávací soustavy. Nové střední školy lze zřizovat jen ve výjimečných případech.

Proti rozdělení školy je mimo jiné školský odbor kraje. Radní pro školství Alena Losová ostatně na radě hlasovala proti rozdělení. Obává se, že menší školy budou mít problémy se zajištěním peněz na provoz i mzdy i se sháněním kvalitních pedagogů.

„Pokud navíc nenavyšujeme kapacity středních škol, vznik nové střední školy je možný jen ve výjimečných případech. A nevím, jestli je tohle výjimečný případ,“ domnívá se Losová.

Rozdělením dojde ke zkvalitnění škol, tvrdí náměstek

Náměstek hejtmana pro ekonomiku Marek Pieter rozdělení obhajuje. „Myslíme si, že sloučení škol nefungovalo, školy si nesedly. Máme zato, že rozdělením dojde ke zkvalitnění obou škol,“ tvrdí. „V kraji máme deset dalších škol s menším počtem žáků. Neděláme dvě malé školy, které zaniknou. Naopak vrátíme stav z minulosti, který dřív fungoval,“ zmínil Pieter.

Podle kritiků ale škola funguje dobře. „Sedm let se snažíme vytvořit silnou prosperující školu a daří se nám to. Jejím zrušením by šla všechna snaha vniveč,“ obává se hospodářka školy Marcela Beranová.

Hotelová škola a obchodní akademie byla nedobrovolně sloučena se Střední odbornou školou zaměřenou na strojírenství v roce 2009. Ještě loni sídlila každá škola ve své budově. Hotelová škola v přestavěných kasárnách ve Zborovské ulici, Střední odborná škola v Alšově ulici.

Od září se ale museli žáci hotelové školy rozhodnutím ředitelky Mileny Lednejové přesunout do budovy v Alšově ulici. Proti tomu se postavili nejen studenti a rodiče, ale i vedení Turnova. Nadace Bohuslava Horáčka do opravených kasáren investovala miliony korun. Dar ale podmínila tím, že v bývalých kasárnách bude škola.

Autor:


Nejčtenější

Na vrcholku Ještědu hořel les, hasiči nasadili vrtulník a letadlo

Požár lesa na Ještědu pomáhají hasit i letadla (13.8. 2018).

Stovka hasičů likvidovala šest hodin požár na vrcholku Ještědu. Vzplanul zde lesní porost. Kvůli svažitému terénu...

Nezmarův recept na posily: Nebrat ty nejlepší, ale nejvhodnější

Jan Nezmar

Když v posledním půlroce kariéry nakukoval do manažerské práce, ocitl se u zrodu pozoruhodné kooperace - v létě 2012...Zápřednice vyděsila lidi ve Cvikově. Jako píchnutí vosy, uklidňuje odborník

Zápřednice jedovatá chránící kokon s vajíčky. Výrazná kusadla jí v tom pomáhají.

Ve Cvikově se objevil jeden z nejjedovatějších pavouků žijících v Česku. Zápřednici jedovatou vyfotili lidé v...

VIDEO: Muž našel v lese 158 grošů z doby Václava II. a Jana Lucemburského

Vysocký poklad, nalezený před týdnem, obsahuje 41 grošů Václava II. s nápisem...

Zatím se koupou v destilované vodě ve dvou plastových miskách a vypadají docela obyčejně. Ale tak velký poklad...

VIDEO: Okupanty přelstili lidé z médií a Havel, vysílali tajně z Ještědu

Po tříminutové palbě před libereckou radnicí zůstalo na dlažbě několik desítek

Před padesáti lety se z Liberce šířila do éteru pravda o invazi. Stěžejní úlohu v protiokupačním vysílání sehráli lidé...

Další z rubriky

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Hravá školka našla inspiraci v japonském Tokiu, otevřou ji na podzim

V libereckých Vratislavicích dokončují stavbu netradiční školky.

Krátce před dokončením je stavba zcela netradiční hravé mateřské školy inspirované tokijským předobrazem. Školka „v...

Chameleon i šnečí princezna. Sochaři v zoo přemění kámen na zvířata

Sochaři Ondřeji Procházkovi připadl největší kámen. Nejdříve z něj měla být...

Chameleon, ocasní ploutev velryby i šnečí princezna. Pod rukama sochařů vznikají v liberecké zahradě Lidových sadů...

Najdete na iDNES.cz