Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rozdělením školy zaniknou nově vzniklé organizace, varují odboráři

  14:30aktualizováno  14:30
Protesty školských odborů a části zaměstnanců vyvolal plán kraje znovu rozdělit dobře fungující turnovskou Obchodní akademii, Hotelovou školu a Střední odbornou školu Turnov ve Zborovské ulici.
Podle kritiků zánik nynější školy postihne i neúspěšné maturanty a žáky učebních oborů, kteří budou muset skládat opravné zkoušky na úplně jiných školách (ilustrační snímek).

Podle kritiků zánik nynější školy postihne i neúspěšné maturanty a žáky učebních oborů, kteří budou muset skládat opravné zkoušky na úplně jiných školách (ilustrační snímek). | foto: Libor TeichmannMF DNES

Odbory varují před tím, že pedagogové pak budou muset učit i předměty, na něž nemají kvalifikaci a úroveň výuky se sníží. Upozorňují i na to, že dvěma menším a slabším školám bude hrozit zánik.

Podle kritiků zánik nynější školy postihne i neúspěšné maturanty a žáky učebních oborů, kteří budou muset skládat opravné zkoušky na úplně jiných školách.

„Ani jedna nově vzniklá příspěvková organizace nebude nástupnickou organizací rušené školy. Tím v Turnově vzniknou dvě nové, malé střední školy, které budou muset začít znovu budovat své jméno a s tím vše související,“ upozornil předseda odborové organizace školy Marcel Fišera.

Nově vzniklé školy můžou zaniknout, varuje odborář

„Při poklesu zájmu uchazečů o studium na těchto malých školách hrozí jejich zánik,“ varoval. Odsouhlasené rozdělení pokládají odbory za předvolební kampaň.

„Rada Libereckého kraje nemá pro svá rozhodnutí racionální argumenty,“ upozorňují. O znovurozdělení turnovské školy na dva samostatné subjekty, které budou sídlit ve dvou budovách, rozhodli krajští radní na mimořádném zasedání 19. července. Školy mají být znovu samostatné od září 2017.

Rozhodnout o tom ale ještě musejí v srpnu krajští zastupitelé. A také ministerstvo školství. Rozhodnutí krajských radních je totiž v rozporu s dlouhodobým záměrem vzdělávání a rozvoje vzdělávací soustavy. Nové střední školy lze zřizovat jen ve výjimečných případech.

Proti rozdělení školy je mimo jiné školský odbor kraje. Radní pro školství Alena Losová ostatně na radě hlasovala proti rozdělení. Obává se, že menší školy budou mít problémy se zajištěním peněz na provoz i mzdy i se sháněním kvalitních pedagogů.

„Pokud navíc nenavyšujeme kapacity středních škol, vznik nové střední školy je možný jen ve výjimečných případech. A nevím, jestli je tohle výjimečný případ,“ domnívá se Losová.

Rozdělením dojde ke zkvalitnění škol, tvrdí náměstek

Náměstek hejtmana pro ekonomiku Marek Pieter rozdělení obhajuje. „Myslíme si, že sloučení škol nefungovalo, školy si nesedly. Máme zato, že rozdělením dojde ke zkvalitnění obou škol,“ tvrdí. „V kraji máme deset dalších škol s menším počtem žáků. Neděláme dvě malé školy, které zaniknou. Naopak vrátíme stav z minulosti, který dřív fungoval,“ zmínil Pieter.

Podle kritiků ale škola funguje dobře. „Sedm let se snažíme vytvořit silnou prosperující školu a daří se nám to. Jejím zrušením by šla všechna snaha vniveč,“ obává se hospodářka školy Marcela Beranová.

Hotelová škola a obchodní akademie byla nedobrovolně sloučena se Střední odbornou školou zaměřenou na strojírenství v roce 2009. Ještě loni sídlila každá škola ve své budově. Hotelová škola v přestavěných kasárnách ve Zborovské ulici, Střední odborná škola v Alšově ulici.

Od září se ale museli žáci hotelové školy rozhodnutím ředitelky Mileny Lednejové přesunout do budovy v Alšově ulici. Proti tomu se postavili nejen studenti a rodiče, ale i vedení Turnova. Nadace Bohuslava Horáčka do opravených kasáren investovala miliony korun. Dar ale podmínila tím, že v bývalých kasárnách bude škola.

Autor:Nejčtenější

Lyžař v Krkonoších narazil do stromu u sjezdovky, na místě zemřel

(ilustrační snímek)

Na sjezdovce na Černé hoře v Krkonoších v úterý kolem poledne zemřel třiačtyřicetiletý lyžař. Při jízdě v dolní části...

Plzeň je v semifinále, Liberec ubránil těsné vedení v Hradci a má mečbol

Hráči Plzně slaví gól v síti Olomouce.

Po brněnské Kometě je znám také druhý semifinalista hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně přejel Olomouc...Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Pešán se opřel do Hradce: Je kupodivu, jak stodvacetikiloví hráči padají

Liberecký trenér Filip Pešán gestikuluje na rozhodčího ve čtvrtfinálovém utkání...

Gól v početní výhodě soupeře sice zápas bezprostředně nerozhodl, přesto právě přesilovky přišly hned po prvním zápase...

Jizerské hory ohrožuje houba kloubnatka. Vyhubí všechny smrky pichlavé

Kloubnatka na smrku pichlavém.

Houba kloubnatka smrková ohrožuje v Jizerských horách lesy, které se zotavují po ekologické katastrofě vyvolané v 70. a...

Další z rubriky

NEJ památky roku 2017. Dřevěný most přes Jizeru a kaple ukřižování

Dřevěný most přes řeku Jizeru (na snímku z 6. září 2017) v obci Bystrá nad...

Dřevěný most přes řeku v obci Bystrá nad Jizerou a kaple ukřižování v Jiřetíně pod Jedlovou dostaly cenu za nejlepší...

Ve Vratislavicích vzniká nový park. Prolézačky i gril budou za plotem

Současná podoba stavby občerstvení.

V libereckých Vratislavicích vzniká nový park. Vyrůstá na louce mezi domovem důchodců Marta a Rušičkou v bezprostřední...

Málo vody na Ještědu brání novým sjezdovkám, problém mají řešit nádrže

Ilustrační foto

Na počátku panovaly pochyby, teď je ale jasno. Problematické zasněžování sjezdovek na Ještědu kvůli omezenému množství...

Najdete na iDNES.cz