Zleva dva manažeři společnosti Silnice LK, dále bývalí radní Bursa, Petráček a Cikl při jednom z předchozích líčení. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Pobírání odměn v dozorčích radách nevadí, bývalé radní soud osvobodil

  • 4
Pobírání odměn v dozorčích radách i po změně zákona není trestné. Tak zní pravomocný verdikt odvolacího soudu v Liberci vyslaný směrem ke třem členům bývalé vlády Libereckého kraje. Přivýdělek k výplatě chodil na účty politikům z ČSSD.

Někdejším radním za ČSSD Zdeňku Bursovi a Pavlu Petráčkovi plynuly odměny z českolipské nemocnice a z krajské akciové společnosti Silnice LK. 

V poslední jmenované firmě pobíral odměny i bývalý náměstek hejtmana a jejich stranický kolega Martin Sepp. U soudu stanuli i dva manžeři Silnic LK Jan Bergler a Petr Šén, kteří s politiky smlouvy o odměnách podepsali.

Podle předsedy trestního senátu Františka Boštíka sice byly politikům odměny vypláceny, ale nešlo o trestný čin. Bursovi s Petráčkem při tom za podvod hrozilo původně až osmileté vězení. Od předchozího soudu odcházeli oba s podmínečnými tresty. 

„Nebylo prokázáno, že by obžalování věděli o změně zákona o střetu zájmů. Navíc výklad tohoto zákona není jednoznačný a existují dva výklady. Mohlo by jít o nedbalost, ale rozhodně ne o zločin,“ odůvodnil Boštík rozsudek.

Obžalovaní se cítili nevinní

Obžalovaným se po zaznění osvobozujícího rozsudku ulevilo. „Opravdu jsme o nové zákonné normě nevěděli. Celá kauza mě stála tři roky života. Přeji všem ostatním, kteří jsou obžalovaní v podobných kauzách, aby to pro ně dopadlo stejně. Konečně alespoň trochu věřím v to, že se u nás dodržují zákony,“ vyjádřil se k rozsudku Zdeněk Bursa. 

Spokojený byl i Pavel Petráček. „Byl to proces, který se táhl poměrně dlouho, poměrně dlouho mě poškozoval, takže jsem rád, že to dopadlo takhle, a že je to konečně za mnou,“ sdělil.

Oč v celé kauze šlo? Část z obžalovaných uvolněných radních pobírala v letech 2010 a 2011 odměny za členství v dozorčí radě krajských společností a podle obžaloby tak porušila zákon o střetu zájmů. Uvolnění členové krajského zastupitelstva totiž na odměny nemají nárok.

Druhá část radních jim k tomu podle státní zástupkyně dopomohla, jelikož odsouhlasila vzorovou smlouvu, která nastavila pravidla odměňování členů dozorčí rady Silnicích LK. Původně bylo totiž v procesu obžalováno devět členů minulého vedení kraje plus již zmíněné manažeři firmy.

Tehdejšího hejtmana Stanislava Eichlera a dalších pět radních, kteří umožnili kolegům odměny pobírat, zprostil viny už okresní soud.

Všichni politici vyjma Bursy peníze z odměn vrátili. Bursa dluží českolipské nemocnici 352 tisíc korun plus úroky. „Nemocnice své nároky musí uplatnit v občanskoprávním řízení,“ dodal soudce Boštík.