Likvidace obří skládky v Bulovce začala v lednu loňského roku.

Likvidace obří skládky v Bulovce začala v lednu loňského roku. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Tisíce tun německých odpadů definitivně zmizí od hranic. Platí to stát

  • 41
Lepší zprávu si starostka Bulovky na Frýdlantsku Romana Šidlová nemohla přát. Haldy nepořádku z areálu bývalého teletníku za vesnicí, které tam před deseti lety potajmu navozila firma Nisa Recycling, definitivně zmizí. Likvidaci zhruba 4,5 tisíce tun hadrů, plastů a odpadů z domácností i firem zaplatí stát.

„Ministr Richard Brabec nám dopisem potvrdil, že na odvoz a zničení odpadu poskytne dotaci 79 procent nákladů,“ upřesňuje náměstek pro životní prostředí libereckého hejtmana Josef Jadrný. „Odhadujeme, že se náklady vyšplhají zhruba na devět a půl milionu.“

Podle starostky si lidé v Bulovce oddychnou. „Sláva bohu,“ reaguje na příslib z ministerstva Romana Šidlová. „Pořád tu hrozilo nebezpečí, že skládku někdo zapálí, jako se to ostatně několikrát v minulosti stalo. Báli jsme se i o spodní vody. Když v zimě vyčistili první půlku areálu, ptali se mě místní, kdy bude pryč zbytek.“

Náměstek Jadrný už loni přesvědčil Němce, aby se postarali o likvidaci první půlky odpadů - 4,5 tisíce tun převážně textilu a plastů, protože bylo jasné, že právě z Německa odpady pocházejí.

Přišla na téměř devět milionů a postarala se o ni německá agentura SAA, pověřená spolkovým ministerstvem životní prostředí zemí Bádenska-Württemberska. Zbytek zůstal na Libereckém kraji.

„Vypíšeme nyní výběrové řízení a rádi bychom, aby zakázku získal někdo, kdo má spalovnu a skládku, aby se odpad jen nepřevážel někam jinam,“ podotýká Jadrný.

V areálu je dnes asi pět hal napěchovaných hadry a plastem a další hromady na volném prostranství.

Hromady jsou už rozpadlé a prorostlé stromy a keři

„Ty pod širým nebem se už rozhodně třídit nedají, jsou zcela rozpadlé a prorostlé stromy a keři. Co je uvnitř odpadu v halách, zjistíme až ve chvíli, kdy budeme hromady rozebírat. Mohly by tam být i nebezpečné látky,“ poznamenal Jadrný.

Pokud půjdou věci dobře, mohly by poslední kontejnery opustit areál teletníku někdy na přelomu letošního a příštího roku.

Podle něj bude český stát na firmě Nisa Recycling peníze vymáhat. Jestli ale uspěje, je ve hvězdách.

Podle výpisu z obchodního rejstříku je totiž firma v likvidaci a už pět let nepatří frýdlantskému podnikali Marku Lacikovi, který odpady do Bulovky nechal dovézt s tím, že je bude recyklovat. Když mu Inspekce životního prostředí začala sázet pokuty, prodal živnost tehdy čtyřiadvacetiletému Moldavanovi Ivanu Barbescu. A ten zmizel v zahraničí.