Diamantová svatba manželů Künzelových.

Diamantová svatba manželů Künzelových. | foto: Jan Král, MML

Odsunutí Němci se vrátili do vlasti a řekli si na radnici znovu své ano

  • 3
Novorenesanční liberecká radnice hostila ojedinělý obřad. Diamantovou svatbu tam měli Johanna a Walter Künzelovi, bývalí sudetští Němci, kteří museli Československo opustit při poválečném odsunu. Künzel odcházel ze staré vlasti jako osmnáctiletý.

Na nucené vystěhování do Německa ovšem nevzpomíná ve zlém. „Nařízený  odjezd z Československa mi nakonec přinesl radost a štěstí,“ řekl po Diamantové svatbě Künzel. „Jinak bychom se s Johanou nikdy nepotkali. Byla prvním hezkým děvčetem, jehož jsem si při příjezdu do Německa všiml.“

S manželi přicestovali do Liberce jejich příbuzní, z Německa dorazili mikrobusem. Náměstek primátorky Jiří Šolc vedl obřad v češtině a němčině.

Walter Künzel dodnes skvěle ovládá češtinu

„Mezi mými předky jsou Němci,“ vysvětlil náměstek primátorky. „Pan Künzel by mi ale rozuměl, i kdybych německy nemluvil. Čeština v něm obdivuhodně zůstala a zíral jsem, jak výborně ji ovládá.“

Künzel vyrůstal jako dítě v Liberci. „Se svou paní nosí dodnes starý domov ve svém srdci,“ upozorňuje mluvčí liberecké radnice Zuzana Minstrová. „Udělali jsme proto výjimku a umožnili jim obřad v Liberci, ačkoliv tady trvale nebydlí.“

Doktor a profesor Künzel patří mezi špičkové německé stomatology a vyučoval mediky na vysokých školách.

Vydal více než 450 vědeckých publikací a knih. Během své kariéry absolvoval šest set přednášek na německých i mezinárodních konferencích.

Paní Johanna pracovala jako redaktorka a psala také knížky pro děti, v Německu vycházejí dodnes.

Celý život mysleli manželé na svou původní vlast

„Skoro všechno nám v životě vyšlo. Měli jsme oba tolik práce, že nám ani nezbyl čas na hádky,“ svěřil se Künzel. „Naše láska vydržela šedesát osm let a celý život jsme mysleli na původní vlast. Udělalo nám velikou radost, že jsme Diamantovou svatbu oslavili v překrásné historické liberecké radnici.“

Künzel se narodil v roce 1928 v Hradci Králové, kde jeho tatínek pracoval jako úředník.

O deset let později se jeho rodina přestěhovala do Liberce, kde vydržela osm let.

„Po odsunu zakotvil mladý Walter se svou milou ve východním Berlíně,“ dodala Minstrová. „Jeho bratr se shodou okolností usadil v západním Berlíně a od Waltera ho oddělovala smutně proslulá zeď.“

Johanna Riederová a Walter Künzel se vzali v Německu po osmileté známosti 24. července roku 1954. Později se přestěhovali do Lipska a nakonec do Erfurtu, kde Walter vedl stomatologickou kliniku.

Náměstek: odsun připravil zemi o vzdělané lidi

„Jak velmi milují odsunutí sudetští Němci svou bývalou vlast, se ukazuje nejen u manželů Künzelových,“ konstatoval Šolc. „Stejně na ni vzpomínají lidé z Ausgburgu, v němž našla nový domov řada odsunutých obyvatel Liberce.“

Podle Šolce je velká škoda, že po roce 1945 museli odejít lidé jako budoucí manželé Künzelovi.

„Československo tehdy přišlo o mnoho vzdělaných lidí, kteří pak pomohli oblastem, kam se přestěhovali ze Sudet,“ vysvětlil náměstek. „Přispěli například k prosperitě Bavorska.“

Rodný Liberec nedávno navštívila italská herečka německého původu Barbara Bouchet, známá z legendární bondovky Casino Royale z roku 1967. Také ji neminul po válce odsun.

„Osud někdy zamíchá kartami opravdu zvláštně,“ poznamenal Šolc. „Kdyby tady paní Barbara zůstala, mohla za komunistů vystupovat leda tak v Televarieté.“