Jaroslav Zeman ukazuje Burkertovu medaili.

Jaroslav Zeman ukazuje Burkertovu medaili. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Poklad je zase doma. Olympijský bronz se vrátil z Německa do Jizerek

  • 0
Sportovní poklad, jehož hodnota se nedá změřit žádnými penězi, se přestěhoval z Německa do Jizerských hor. Vnuci Rudolfa Burkerta, prvního československého sportovce, který získal medaili na zimní olympiádě, darovali do Albrechtic nejslavnější medaile svého dědečka.

"Je mezi nimi hlavně bronzová medaile ze zimní olympiády ve švýcarském Svatém Mořici," říká albrechtický starosta a majitel továrny na dřevěné hračky Jaroslav Zeman. "Když jsem ji objevil mezi ostatními medailemi, úplně se mi z toho rozklepaly ruce."

Sudetský Němec Rudolf Burkert se narodil v Kořenově v roce 1904 a bydlel v Horním Polubném (Ober Polaun), kde pracoval v Riedelově sklárně.

Na hrách ve Svatém Mořici v roce 1928 závodil za Československo ve skoku na lyžích. "O rok dříve vyhrál v Cortině d´ Ampezzo mistrovství světa v závodě sdruženém," podotýká Zeman. "Také zlatou medaili z Itálie nám Burkertovi vnuci darovali."

Burkert se po druhé světové válce vyhnul odsunu a žil v Albrechticích.

"Do Německa se přestěhoval až v roce 1965," prozrazuje Zeman. "O čtyři roky dříve ještě jako sedmapadesátiletý skákal při závodech na můstku v Albrechticích. Žije u nás také pamětník, od něhož si Burkert už jako starší vypůjčil lyže a po pádu mu je obě zlomil."

Burkert hájil barvy klubu Windsbraut Polaun, což lze přeložit jako Větrná nevěsta z Polubného.

Na olympiádě ve Svatém Mořici rozbořil třiadvacetiletý borec mýty, že ve skoku mohou uspět pouze závodníci z kolébky klasického lyžování - Skandinávie.

Burkert dopadl do vzdálenosti 57 a 59,5 metru. Tehdejší skokani kroužili za letu vzduchem rukama, předpaženýma před sebe.

Burkert skákáním na lyžích žil. Na stráni před kostelem v Grunwaldu v Orlických horách, kde se ženil, si postavil sněhový můstek a odrazil se na něm ve svatebním oděvu a s nevěstou v náručí.

"O Burkertovi jsem se poprvé dozvěděl od našeho učitele tělocviku v Desné Jana Korbeláře," vzpomíná Zeman. "Běželi jsme tehdy na Polubný, Korbelář ukázal na jeden dům a řekl: Kluci, tak tady bydlel první československý medailista ze zimní olympiády."

Zranění nohy skokana zachránilo před odvodem do války

Burkertovu kariéru přervalo zranění nohy v roce 1934. Spasilo ho však před odvelením do druhé světové války.

"Podruhé jsem o Burkertovi slyšel, když jsem začal v Albrechticích hrát před třiceti dvěma lety fotbal," tvrdí Zeman. "Vyprávěl mi o něm Jarda Pipek. Narodil se v roce 1929 a Burkerta si dobře pamatuje. Mluví o něm jako o fešákovi, kterému se líbily ženy a rád si poseděl v hospodě."

Burkert - hrdina z olympiády a z mistrovství světa - vozil albrechtické fotbalisty autobusem na zápasy "pralesní ligy".

Byl kamarádský a navzdory svému německému původu uměl dobře česky. "Nikdy jsem o něm neslyšel, že by se před válkou a během ní choval jako nácek," upozorňuje Zeman.

Burkert zemřel v západním Německu ve věku 81 let. "Neměl lehký život," konstatuje Zeman. "Syn se mu utopil v náhonu. Jedna jeho dcera se zabila a zůstala mu jenom druhá dcera Ruth. Před odchodem do Německa pracovala u nás v továrně. Když nás napadlo udělat expozici o Burkertovi, s kontaktem na Ruth nám pomohla její kamarádka z Albrechtic Doris Haslingerová. Náš vyslanec Lojza Bajcar jel do Německa poprvé loni v únoru. V listopadu ale Ruth bohužel zemřela. Její dva synové však byli stejně ochotní jako ona."

V Albrechticích skončilo hlavně velké plato s Burkertovými medailemi. Zemana nejdříve vůbec nenapadlo, že se mezi medailemi ze závodů v Horním Polubném nebo v Josefově Dole ukrývá bronz ze Svatého Mořice a zlato z Cortiny d´ Ampezzo.

"Pak jsem si ale našel čas, vzal do ruky lupu a zjistil jsem, jaké skvosty přede mnou vlastně leží," uvádí Zeman.

Ve stálé výstavě v albrechtické továrně se ocitnou i další vzácnosti z Burkertovy pozůstalosti - závodní lyže a boty, poháry, desetikilogramová socha a poděkování za olympijský bronz od pražských radních s podpisem uznávaného primátora Karla Baxy.

"Obstarali jsme si rovněž fotografii Burkertova hrobu v Německu," říká Zeman. "Expozice ale nebude pouze o něm, umístíme do ní třeba saně a kombinézu Petra Škrabálka. Pracoval v naší továrně a na sáňkařském mistrovství světa získal v roce 1962 v dvojicích bronzovou medaili."

Výstavu o slavných sportovcích otevře Detoa v úterý 29. dubna. V továrně je už úspěšné Muzeum hraček a Zeman očekává, že expozice o Burkertovi a spol. přiláká ještě více turistů.