Jilemnické muzeum připomene i biatlonistku Veroniku Vítkovou.

Jilemnické muzeum připomene i biatlonistku Veroniku Vítkovou. | foto: Michal Sváček, MAFRA

Na olympiádě sklízeli medaile. Teď skončí hvězdy ze Soči v muzeu

  • 0
Olympijské triumfy, jejichž věk se počítá na dny, se dostanou v Krkonošském muzeu v Jilemnici mezi poklady staré jak Metuzalém. Medailisté ze Soči, biatlonisté Veronika Vítková a Jaroslav Soukup, se tam objeví vedle vzácných exponátů.

 Ne že by dělali v muzeu po cimrmanovsku živé výjevy s puškami a běžeckými hůlkami v rukou.

"Využijeme toho, že přijedou do Jilemnice a poprosíme je o písemné pozdravy," říká ředitel jilemnického muzea Jan Luštinec. "S jejich podpisy a s fotografiemi je umístíme v muzeu na významné místo."

Vítková v Jilemnici odmala žije, Soukup tam vystudoval sportovní gymnázium. "Připomenutí medailí na olympiádě v Soči do muzea rozhodně patří," tvrdí Luštinec. "Tradice lyžování v Krkonoších, které se věnujeme v samostatné expozici, by mohla být mrtvá, kdyby na ni nenavazovaly současné úspěchy. A naopak - bez historických kořenů by nyní Češi na medaile pravděpodobně nedosáhli."

Jilemnické muzeum zachycuje historii lyžování v českých zemích do roku 1938 a jeho vynikající postavení v Evropě. Expozici zdobí kromě jiného figuríny v dobovém lyžařském oděvu.

"V muzeu ale ukazujeme i moderní sjezdařskou kombinézu Šárky Záhrobské," upozorňuje Luštinec. "Je nádherná."

Záhrobská pochází z nedalekého Benecka a ve slalomu vybojovala na mistrovství světa zlatou, stříbrnou a bronzovou medaili. Na olympiádě ve Vancouveru 2010 získala bronzovou medaili.

"S Krkonošemi je ovšem svázaných tolik slavných lyžařů, že by se nám do expozice ani všichni nevešli," poznamenává Luštinec.

Třeba v nedaleké Zálesní Lhotě se narodila trojnásobná olympijská medailistka, běžkyně na lyžích Květa Jeriová - Pecková. Z Jilemnice je Stanislav Henych, stříbrný medailista z mistrovství světa ve Falunu 1974 v běhu na padesát kilometrů.

"Květa nám darovala svoje závodnické lyže a vystavovali jsme je," prozrazuje Luštinec.

Mrzí ho jen, že historické úspěchy dnes většina lidí přechází a zajímají je pouze sportovci, jejichž sláva sahá do uplynulých deseti, nanejvýš dvaceti let.