Biatlonista Jaroslav Soukup maturoval na sportovním gymnáziu v Jilemnici.

Biatlonista Jaroslav Soukup maturoval na sportovním gymnáziu v Jilemnici. | foto: Michal Sváček, MAFRA

Všichni slavní maturanti: Jilemnice s Jabloncem vyučily hvězdy pro Soči

  • 0
Jablonec nad Nisou a Jilemnice mají v olympijském Soči pořádnou stopu. Sportovní gymnázia v obou městech vystudovalo přes deset reprezentantů, kteří bojovali nebo ještě bojují na olympijských hrách.

Zatím nejslavnějším je bronzový biatlonista Jaroslav. Jilemnickou střední školou prošli rovněž další současní olympionici, jako třeba šestnáctý skokan z nedělního olympijského závodu Roman Koudelka. Stejnou příčku a ve stejný den si vyjela v Soči ve sprintu biatlonistek Veronika Vítková.

"Jarda Soukup byl bezproblémový student. Pamatuji si ho i z jilemnické základní školy, kam chodil do sportovní třídy," říká ředitel jilemnického gymnázia Václav Hartman.

"V Soči máme ještě další naše absolventy - skokany Jana Maturu a Antonína Hájka, sjezdové lyžaře Filipa Trejbala a Andreu Zemanovou, běžkyni Karolínu Grohovou, rychlobruslařku Karolínu Erbanovou a sdruženáře Tomáše Slavíka."

V Jablonci maturovala například Nikola Sudová

Olympioniky ze Soči se může pochlubit i jeho kolega z jabloneckého Gymnázia Dr. Randy Tomáš Hofrichter.

"Maturovala u nás Nikola Sudová, devátá ze sobotního olympijského závodu boulařek. Reprezentantkami v biatlonu jsou naše absolventky Eva Puskarčíková a Jitka Landová, mezi biatlonisty patří náš bývalý student Tomáš Krupčík," upozornil Hofrichter.

"Ve skupině našich studentek trénovala pod vedením své maminky Gabriela Soukalová. Chodila ale na jinou jabloneckou střední školu, na uměleckou průmyslovku."

Na jabloneckém gymnáziu vydají talentovaní sportovci na celou třídu, zatímco v mnohem menší Jilemnici jsou ve třídách zhruba půl na půl s běžnými studenty. "Ve čtvrtém ročníku jsou ale sportovci už samostatně," podotýká Hartman.

V Jilemnici studovaly také sportovní legendy

Jilemnické gymnázium nenavštěvovali pouze současní reprezentanti. Chodili tam dva slavní lyžaři, jejichž kariéra spadá ještě do minulého století. Květa Jeriová - Pecková získala dokonce tři olympijské medaile, dva bronzy v běhu na pět kilometrů na olympiádách v Lake Placid 1980 a v Sarajevu 1984. V Sarajevu dospurtovala jako finišmenka československé štafety pro stříbro.

Skokan na lyžích Tomáš Goder odjížděl z her v Albertville 1992 s bronzovou medailí. Vybojoval ji v závodě družstev.

A jak vlastně takové studium budoucích olympijských hrdinů vypadá? "Studenti chodí do školy na sedmou ráno, učí se tři hodiny a pak mají první tréninkovou fázi," prozrazuje jablonecký ředitel Hofrichter.

"Od půl druhé odpoledne přichází na řadu zase škola a od čtyř druhá tréninková fáze." Když sportovci dostávají v hlavním přípravném období největší "kapky", tak jim při odpoledním vyučování občas chybí koncentrace.

Někdy si ve škole zdřímnou

"Někdy si při hodině obrazně řečeno i zdřímnou, ale látku musí nakonec zvládnout stejně jako všichni ostatní," prohlašuje Hofrichter. "Ale hlavně po dlouhých soustředěních jsme pro ně jakýmsi polštářem, díky němuž pro ně není návrat do školy tak tvrdý. Umožňujeme jim, aby si studium rozložili."

Nejlepší sportovci, dosahující úspěchy ve světě nejenom mezi juniory, ale i seniory, si často rozprostřou čtvrtý ročník studia do dvou let. "První rok se věnují nematuritním předmětům a druhý rok maturitním," dodává Hofrichter.

Gymnázium si protahuje na pět let například Petr Knop, pátý ve skiatlonu na letošním juniorském mistrovství světa v klasickém lyžování.

"U nás studovali déle než čtyři roky biatlonistka Veronika Vítková nebo skokan Roman Koudelka," konstatoval vedoucí trenér na jilemnickém gymnáziu David Šnajdr.

"Rozložení čtvrtého ročníku gymnázia do dvou let sportovcům většinou prospívá. Překlenou snadněji přechod z juniorské kategorie k dospělým. Mají víc času na trénink před olympiádami a dalšími velkými akcemi, a samozřejmě i na učení k maturitě nebo k přijímacím zkouškám na vysokou, pokud se rozhodnou ve studiu pokračovat."

V Česku existuje 16 sportovních gymnázií. Jablonecké a jilemnické se nespecializují pouze na lyžování a biatlon, ale také na letní sporty - například na atletiku.