Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Podepsal papír a zjistil, že ručí za půjčku. Lidem radila ombudsmanka

  8:20aktualizováno  8:20
Tým ombudsmanky Anny Šabatové v sídle Libereckého kraje ve čtvrtek vůbec poprvé rozložil svoji improvizovanou kancelář. Kdokoli přišel, dostal radu. V poradním maratonu se jako první objevil dotaz na problém s vratislavickým úřadem je a pak už se právničky nezastavily.

Svoji kancelář rozložil včera v Liberci tým Anny Šabatové. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

„Radnice mi asi vrací mé kritické výstupy na zastupitelstvu. Nechce mi povolit kopat plynovou přípojku přes svůj pozemek,“ vysvětluje muž z Vratislavic důvod, proč sem přišel.

Nakonec odchází spokojen. „Dostal jsem radu, jak postupovat, nabízí se konkrétní řešení,“ říká muž.

Podle svých slov se nechce soudit. „Kdyžtak budu topit uhlím. Jen mi přijde nesmyslné kopat namísto třinácti metrů přes travnatý obecní pozemek asi padesát pět metrů a rozbít u toho parkoviště. Byly by to náklady asi půl milionu.“

Případ muže přímo zapadá do kolonky na vyvěšeném poutači. Ten hlásá, že úřad může pomoci komukoliv, kdo má problém s úřady a s výkonem státní správy.

Těžko říct, kam napasovat příběh muže, který před časem podepsal papír a cizí člověk si na něj vzal půjčku. Zoufalý muž nevěděl, že ručí za půjčku.

„Je to stížnost na porušení zákona. Minimálně nedošlo k ověření podpisu. V bance antedatovali prohlášení ručitele. V době, kdy se uzavírala ta úvěrová smlouva, ležel jsem v nemocnici,“ tvrdí muž.

U soudu neuspěl, musel zaplatit 700 tisíc korun. Přišel o úspory, pomoci mu musela i dcera. „Uvidím, co mi poradí ochránkyně práv. Právní pomoci jsem se nedočkal.“

Krajský úřad poskytl pro práci týmu veřejné ochránkyně práv prostory, přichází ale i stížnost na práci konkrétních úředníků Libereckého kraje.

„Úředníci kraje nás diskriminují“

Radu hledá nezisková organizace, která pomáhá se začleňováním sociálně vyloučených v Ralsku. Upozorňuje na diskriminaci ze strany některých úředníků a Agentury pro sociální začleňování a dnes již bývalého vedení Ralska.

„Upozornili jsme jako občanské sdružení na podvody vedení města Ralsko ve spolupráci s Agenturou pro sociální začleňování. Díky tomu jsme se stali předmětem dehonestace výše uvedených subjektů. Proto jsme v letošním roce nedostali potřebné peníze na činnost sociálních služeb. Díky změně radní pro sociální oblast, vedení města Ralsko a novému řediteli agentury, však doufáme, že se situace změní a naše práce bude i nadále úspěšně pokračovat,“ říká Jiří Hanzl, zmocněnec Občanského sdružení LAMPA.

„Obecně řečeno vítáme pohled zvenčí, kterým můžeme zlepšit naši práci. Nevidím v tom problém,“ říká ředitel krajského úřadu René Havlík.

Celý Liberecký kraj je specifický, chodí z něj totiž méně stížností. „Není to přitom jen tím, že je počtem obyvatel druhý nejmenší,“ říká veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová.

Loni úřad řešil 8 200 stížností, z Libereckého kraje jich bylo jen dvě stě. „Je ale pravda, že počet lidí, co se na nás obrací, narůstá. Letos je už jasné, že počet lidí bude vyšší než v loňském roce,“ zmínila veřejná ochránkyně práv.

Nejčastěji řeší podněty spojené s nepřiznanými dávkami nebo důchody či rodičovskými příspěvky. Úřad ombudsmana ale prošetřuje i případy špatného zacházení s lidmi v ústavech nebo domovech.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Libereckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Libereckém kraji si volí zástupce do Senátu obvod Jablonec nad Nisou. Kandidují: Jaroslav Zeman, Jindřich Berounský, Josef Chuchlík, Šárka Kalvová, Michal Švarc, Michaela Tejmlová a Pavel Žur. Případné druhé kolo voleb se koná 12. a 13. října.Nejčtenější

Jablonec - Plzeň 3:0, skvělí domácí, tragičtí hosté. Řádil Trávník

Jablonecký fotbalista Michal Trávník se raduje ze svého gólu proti Plzni.

Šok v dohrávce 9. kola první ligy. Fotbalisté Jablonce smetli Plzeň 3:0, ta tak v tabulce zůstává třetí za Spartou....

Sparta - Liberec 4:1, výhra a první místo v lize za parádní poločas

Fotbalisté Sparty oslavují gól Benjamina Tetteha (druhý zprava) v utkání proti...

Po dvou letech a jednom měsíci jsou sparťanští fotbalisté první v lize, byť ne po úplném kole. V sobotu večer porazili...Nová silnice není bezpečná, řidiči nevidí přes protihlukové stěny

Na nové silnici mezi Libercem a Jabloncem nad Nisou jsou podle kritiků...

Na části nové silnice mezi Libercem a Jabloncem nejsou řidiči v bezpečí, špatně vidí přes protihlukové stěny a ohrožují...

Rennes - Jablonec 2:1, hořká premiéra, rozhodla penalta v nastavení

Jablonecký brankář Vlastimil Hrubý se smutně ohlédl, Hatem Ben Arfa z Rennes...

Jablonečtí fotbalisté při při své premiéře v hlavní fázi evropských pohárů příjemně překvapili výkonem, ale v Rennes...

Přehrady připomínají poušť, škeble uvázlé na suchu hrázní vracejí do vody

Tam, kde ještě nedávno bývala voda, je dnes jen poušť. Jak na liberecké, tak i...

Extrémní sucho pokračuje, v liberecké přehradě Harcov a jabloneckém Mšeně chybí do plného stavu tři a půl metru vody,...

Další z rubriky

Lidem stoupla šance, že elektřina poteče v podzemních kabelech

Ilustrační snímek

Možnost, že malebné výhledy na Lužické hory přetnou elektrické dráty, je zas o něco menší. Novoborské radnici se...

Kdepak chladná horská kotlina. Pod Ještědem dozrálo medově sladké víno

Ve Stráži nad Nisou dozrálo Heleně a Karlovi Lajnerovým červené víno, za které...

Novou vinařskou oblast vyčarovalo horké léto kousek od Ještědu, ve Stráži nad Nisou. Tamní viniční trať by se mohla...

Nová silnice není bezpečná, řidiči nevidí přes protihlukové stěny

Na nové silnici mezi Libercem a Jabloncem nad Nisou jsou podle kritiků...

Na části nové silnice mezi Libercem a Jabloncem nejsou řidiči v bezpečí, špatně vidí přes protihlukové stěny a ohrožují...

Najdete na iDNES.cz