Liberecká záchytka je hodně vytížená, chtěla by platby aspoň od 30 procent klientů.

Liberecká záchytka je hodně vytížená, chtěla by platby aspoň od 30 procent klientů. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Opilci dluží liberecké záchytce stovky tisíc. Platí jen pětina z nich

  • 2
Přes čtyři sta tisíc korun dluží liberecké záchytce lidé, které přemohl alkohol. Od prosince loňského roku se tam ocitlo více než dvě stě opilců. Zaplatila ale jen pětina z nich. Záchytka s deseti lůžky se nachází v krajské nemocnici a není téměř nikdy prázdná. Přespání na ní vyjde na 3 500 korun.

Mezi klienty záchytky patří často chudí lidé nebo bezdomovci. "Člověk, který nezaplatí na místě, odchází se složenkou a podpisem, že uznává svůj dluh," řekl lékařský ředitel liberecké nemocnice Jan Mečl. 

Pokud opilci pobyt na záchytce neuhradí, dostanou upomínky a mohou skončit až u soudu. Někteří dlužníci jsou ale bezdomovci a je problém doručit jim obsílky. Záchytka by chtěla získat peníze za poskytnutou péči alespoň od třiceti procent klientů.

Mečl si navzdory problémům s dlužníky záchytku pochvaluje. "Zdravotnické provozy si strašně oddychly. Opilci už neničí zařízení na běžných odděleních nemocnice a ani nenapadají lékaře a sestřičky," vysvětlil.

Záchytka přijme až čtyřicet opilců měsíčně

Záchytka v Libereckém kraji dlouhá léta scházela, protože nikdo nechtěl platit její drahý provoz. Znovu začala fungovat až před půl rokem.

Měsíčně stráví noc na záchytce 35 až 40 opilých. Přespávají tam nejen bezdomovci, ale i lidé, jimž zaměstnání nechybí a většinou žijí slušně. Záchytka přijala například účastníka juniorského mistrovství světa v lyžování.

Nedávno skončil na záchytce opilý diabetik. Choval se agresivně a napadal posádku záchranné služby. Museli jí pomoci strážníci.

Záchytka je nejvíc v zápřahu po výplatách

"Opilé lidi na záchytku vozíme několikrát týdně," uvedla mluvčí městské policie Daniela Bušková. Opilci přidělávají strážníkům nejvíce práce poté, co dostanou výplatu nebo sociální dávky.  

Záchytka je otevřena od 19 do 7 hodin. Starostové, policisté nebo zdravotníci by uvítali, kdyby se provozní doba prodloužila. O záchytce se sice mluví jako o krajském zařízení, ale ve skutečnosti obhospodařuje pouze  Liberecko, Jablonecko a Turnovsko.

Alkoholem intoxikovaní lidé z Českolipska, Jilemnicka nebo Frýdlantska končí v nemocnicích. Kraj jim na péči o opilce posílá příspěvky.

Záchytku by potřebovala především krajská nemocnice v České Lípě. Na Českolipsku jsou s alkoholismem velké problémy a agresivní opilci napadají v nemocnici zdravotní sestry, lékaře a obtěžují ostatní pacienty.