Krajští radní spí v Liberci ve drahých služebních bytech, kárá je opozice

  15:15aktualizováno  15:15
Radní Libereckého kraje využívají k přespání služební byty, přestože se autem z Liberce domů dostanou většinou do půl hodiny. Opozice tvrdí, že jejich bydlení je drahé a chce tuto výhodu zrušit. Náměstek hejtmana Martin Sepp (ČSSD) navíc podle ní byt využívá, i když má v Liberci hlášený trvalý pobyt.

Byty pro krajské radní jsou v ulici Na Rybníčku v centru Liberce. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Všechny krajské byty se nacházejí v centru Liberce v ulici Na Rybníčku. "Seppův byt V Horkách leží od krajských bytů necelých pět kilometrů daleko a cesta autem tam trvá asi šest minut," řekl opoziční krajský zastupitel Marek Pieter (Starostové pro Liberecký kraj).

Sepp přenocoval v krajském bytě v letech 2009 až 2011 celkem devadesátkrát. Proč ho využíval, když v Liberci žil ještě ve svém bytě? "V ulici V Horkách už nejsem," uvedl Sepp.

Náměstek pro dopravu Libereckého kraje Martin Sepp (ČSSD)

Martin Sepp

"V Liberci mi patří jiný byt, ale rekonstruujeme ho, a tak žiju na chalupě v Černousích. Služební byt v Liberci potřebuji, Černousy jsou od něj čtyřicet kilometrů," tvrdí náměstek.

V obchodním rejstříku však Sepp uvádí jako své trvalé bydliště stále ulici V Horkách. Stejná adresa se objevuje u jeho jména v územním rozhodnutí společnosti Telefónica 02 z února 2011.

V Liberci nyní nebydlím, říká náměstek

"Prostě jsem se odtamtud ještě nepřehlásil, fyzicky tam ale už nejsem," vysvětlil Sepp. Ačkoliv tráví mnohem víc času v Černousích, trvalé bydliště v Liberci potřeboval, aby se tady stal městským zastupitelem za ČSSD.

"V Liberci měl Sepp v době komunálních voleb sice trvalé bydliště v ulici V Horkách, ale v průmyslovém objektu, kde žádné byty nejsou. Myslím si proto, že do městského zastupitelstva kandidoval neoprávněně," upozornila Alena Dvořáčková ze Změny pro Liberec. Sepp v libereckém zastupitelstvu dělá předsedu klubu ČSSD.

Starostové považují služební byty pro nejvyšší krajské funkcionáře za zbytečné vyhazování peněz. "Kromě Seppa je využívají hejtman Stanislav Eichler, náměstek Radek Cikl a radní Zdeněk Bursa a Jaroslav Podzimek," konstatoval Pieter.

Jedinému Podzimkovi trvá cesta domů více než půl hodiny. Bydlí skoro 60 kilometrů od Liberce - v Jilemnici. Cikl žije v Tanvaldu (25 kilometrů), Bursa v Zásadě (27 kilometrů) a Eichler v Českém Dubu (22 kilometrů).

Služební byty zrušíme, slibuje opozice

Podle Pietera koupil Liberecký kraj služební byty za více než šest milionů korun, poslední z nich stál 2,36 milionu korun a využívá ho Bursa. (o koupi bytu čtěte zde) "Hejtman, náměstci a radní platí za jednu noc ve služebním bytě sto korun. Teplo, vodu, elektřinu a ostatní náklady hradí Liberecký kraj," poznamenal Pieter.

Čtyři byty podle něj vyšly kraj v letech 2009 až 2011 na 317 600 korun. "Podzimek spal ve služebním bytě za tři roky 127krát, Eichler 120krát a Cikl 157krát. Pokud uspějeme v podzimních krajských volbách, služební byty zrušíme. Buď je prodáme, nebo pronajmeme za komerční ceny," shrnul Pieter.

Sepp ovšem považuje služební byty pro sebe a ostatní nejvyšší funkcionáře kraje za důležité. "Spíme v nich například při návratech z Prahy nebo před jednáním rady, která začínají v osm hodin ráno," vysvětlil náměstek hejtmana. "A služební byty mají i poslanci," dodal.

Nejčtenější

Badatelé objevili štolu, která zřejmě vede k nacistickému testovacímu bunkru

Podzemní kryt a bunkr (Rychnov u Jablonce)

Badatelé, kteří pátrají v Rychnově u Jablonce nad Nisou po podzemním nacistickém testovacím bunkru zbrojní továrny...

Ledař si postěžoval na nízkou mzdu svou i kolegů, ve firmě hned skončil

Osm ledařů se obrátilo se žádostí na zvýšení platů na vedení Sportparku v...

Rolbař libereckého Sportparku, který si za sebe a své kolegy v MF DNES posteskl na podprůměrné platy, u firmy druhý den...

Astana - Jablonec 2:1, hosty srazil gól v závěru, postup je takřka utopií

ROZHODNUTO Jevgenij Postnikov z Astany se raduje, právě vstřelil gól Jablonci v...

Ne, a zase ne. Bohužel. Ani na čtvrtý pokus. Jablonečtí fotbalisté v Evropské lize ještě nevyhráli, v dalekém...

Mozky elektromobilů bude skládat linka z Českolipska, rychleji než lidé

Mechanik firmy Krofian Tomáš Zeman u stroje na výrobu diodových ovladačů...

V dobranovské firmě Krofian vyvinuli 47 metrů dlouhou montážní linku, která bude poloautomaticky skládat proudové...

Umřel tu Cimrman, tornádo zničilo vlak. Blíževedly mají nejkrásnější nádraží

Železniční stanice Blíževedly na Českolipsku (7. listopadu 2018)

Myslíte, že ve 120 letech můžete uspět v soutěži krásy? Nádražíčku v Blíževedlech na Českolipsku se to podařilo....

Další z rubriky

Na Ještěd se vrátil jediný původní stolek z kavárny, je součástí výstavy

Stolek po renovaci.

Občas se přihodí, že někdo z hostů či turistů se svěří personálu hotelu Ještěd, že doma ukrývá něco z jeho původního...

Exšéf libereckého dopravního podniku přihrával zakázky svým známým

Manažer dopravního podniku Pavel Šulc je také obviněný z korupce, podle policie...

Pavel Šulc byl předsedou představenstva Dopravního podniku Liberce a Jablonce nad Nisou (DPMLJ). Ve funkci podle zákona...

Smutná chvilka pro demokracii, řekl o veřejném hlasování exprimátor Jablonce

Milan Kroupa z ANO, nový muž v čele Jablonce nad Nisou.

Je to smutná chvilka pro demokracii v Jablonci, prohlásil emeritní primátor města Petr Beitl z ODS. Bonmotem ve čtvrtek...

Najdete na iDNES.cz