Bývalý primátor Liberce Jan Korytář je teď na kraji šéfem protikorupční komise.

Bývalý primátor Liberce Jan Korytář je teď na kraji šéfem protikorupční komise. | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Korytářova protikorupční komise budí odpor. Možná se otevřou staré kauzy

  • 6
Politici z ČSSD a ODS kritizují novou krajskou protikorupční komisi. Její poslání a konkrétní cíle jsou podle nich nejasné. Zakladatelé komise se naopak domnívají, že mají kritici obavy z otvírání starých kauz.

U zrodu komise stála Změna pro Liberecký kraj, měla ji už ve svém předvolebním programu.

"Nesouhlasíme se vznikem Protikorupční komise Rady Libereckého kraje. Mám pocit, že si připisuje kompetence, které jí nenáleží. Vznikla bez jasné představy. Není zřejmé, jaké cíle a úkoly bude toto uskupení mít a koho se bude jeho činnost dotýkat," vypočítala zastupitelka za ČSSD Romana Žatecká.

"Pokud komisi dopředu osočují, že nemá smysl, svědčí to o strachu. Moc dobře vědí, že se dají otevírat kauzy. Mají strach, že se odhalí něco, co vzniklo za předchozího krajského vedení," řekl náměstek hejtmana ze Změny pro Liberecký kraj Josef Jadrný.

ČSSD vadí také to, že protikorupční komise bude rozdělovat dva miliony korun na grantech. Další statisíce padnou na odměny pro členy komise. Udivuje ji mimo jiné i to, že chce kraj s korupcí bojovat za podpory veřejných peněz.

"Podle nás se finance dají užít daleko smysluplněji než pořádáním kulatých stolů o tom, co je to korupce a že je třeba ji hlásit na policii," podotkla jízlivě zastupitelka Žatecká.

"Otázka je, aby to nebyl pláštík pro zakrytí penězovodu z kraje na určité vybrané neziskové organizace. Už se o tom hovoří," obává se zase zastupitel za ČSSD Radek Cikl.

Komise za dva miliony korun

Lídr Změny pro Liberecký kraj a zároveň šéf protikorupční organizace Čmelák Jan Korytář to ale popírá.

"Dopředu můžu ubezpečit, že Čmelák se minimálně letos grantů účastnit nebude, abychom tyto obavy vyvrátili. Pokud ale ČSSD mluví o tom, že to je způsob vyvádění peněz z kraje, myslím, že o tom mluví na základě své vlastní dlouholeté zkušenosti," reagoval na kritiku Jan Korytář.

Je naopak přesvědčen o tom, že boj s korupcí je ve veřejném zájmu stejně jako sociální služby nebo vzdělávání. "Ty dva miliony jsou zlomek z provizí jedné velké stavební zakázky, které se z těch peněz ztrácejí. To je také ten hlavní důvod, proč je kolem této komise tolik řevu a negací," tvrdí Korytář.

Upozorňuje i na to, že se problematice korupce věnují v kraji pouze dva policisté. "Ve chvíli, kdy začne na problematice dělat profesionálně víc lidí, pravděpodobně se podaří odhalit víc těchto kauz a prostor pro korupci se začne zmenšovat," domnívá se Korytář.

V komisi, kterou ČSSD kritizuje, zasedá i její zástupce. "Kdybychom tam nedali svého zástupce, tak by to v první fázi vypadalo, že jsme proti protikorupční strategii. A to samozřejmě nechceme. To je naprosto správně," uvedla předsedkyně zastupitelského klubu ČSSD Lenka Kadlecová.

Beitl: Komise mi připomíná uliční výbory minulého režimu

Naopak ODS v komisi zástupce nemá. Podle předsedy klubu zastupitelů této strany Petra Beitla by ODS hrála jen roli "užitečného blbce, na kterého by se vždycky svedlo to, že se nedomluvili".

"Pro nás je to nepochopitelná instituce, která nemá žádné pravomoci. Zřízení takové komise je útokem na náš právní systém. Protikorupční komise ho přímo zpochybňuje. Já osobně mám víru v orgány činné v trestním řízení, tedy v policii, státní zastupitelství a soudy. Žádnou komisi, která nemá žádný právní rámec, nepotřebuji. Popravdě řečeno je pro mě trochu strašidelná, protože mi připomíná uliční výbory z minulého režimu," řekl Beitl v nedávném rozhovoru pro MF DNES.

I podle hejtmana Martina Půty je diskuse například nad rozdělováním grantů předčasná. "Osobně si myslím, že by se komise měla věnovat výhradně Libereckému kraji, jeho organizacím a hledání způsobů ke zmenšení prostoru pro to, jak se s penězi nemá nakládat. V tomto ohledu se těším na výstupy komise," zmínil hejtman Martin Půta.