Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Burk, tajemný dům legendárního léčitele Kittela, do dvou let opraví

  14:16aktualizováno  14:16
Nejdéle do dvou let by měl být opravený a pro návštěvníky otevřený unikátní Kittelův dům v Pěnčíně na Jablonecku, zvaný Burk. Patřil v osmnáctém století geniálnímu lékaři a léčiteli Kittelovi, jehož život je opředen pověstmi a legendami. Třeba o tom, jak do Krkonoš létal za nemocnými za pomoci svého pláště.

Starostka Pěnčína Vladimíra Paldusová stojí před Kittelovým domem (Burkem). | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Lékař s předlouhým jménem Jan Josef Antonín Eleazar Kittel léčil nejen zdejší šlechtu, ale i chudé horaly. Jeho pacientem byl mimo jiné také císař Josef II., který ho v nyní zachraňovaném domě navštívil. Kittelův věhlas sahal tak daleko, že se tehdy po Čechách říkalo: "Tomu ani Kittel nepomůže."

Fotogalerie

Obrovské a tajemné sídlo zvané Burk dokončil Kittel na konci čtyřicátých let osmnáctého století.

"Mezi lidmi se tehdy začaly šířit první pověsti, podle nichž financoval stavbu Burku z peněz od ďábla. V patrovém roubeném domě měl lékárnu, pokoje pro pacienty, pitevnu, místnost s lidskými kostrami a knihami," poznamenal Jan Vokurka, jednatel společnosti Kitl, která provozuje Kittelovo muzeum.

Podle historika J. V. Scheybala, který se podobnými objekty na Jablonecku zabýval, zde doktor Kittel zřídil zdravotnické zařízení, něco jako první horské sanatorium. Bylo prý ojedinělým zařízením svého druhu na území dnešní České i Slovenské republiky a patří údajně k prvním ve střední Evropě.

Vše má vypadat jako za dob Kittela

Nová podoba sídla bude odpovídat tomu, jak vypadalo, když ho léčitel postavil. "Nebude mít ale střechu z dřevěného šindele, ale ze štípané břidlice, kterou položíme na Burk letos," uvedla Vladimíra Paldusová, starostka Pěnčína.

Vedení obce se od roku 2004 snaží památku zachránit a zatím stála její záchrana dvacet osm milionů korun. Co bude obec chtít v domě zachovat, je černá kuchyně, která v této podobě nemá v širokém okolí obdoby.

"Patrová topeniště se zděnými kuchyněmi, které jsou umístěné nad sebou, nenajdete v celých severních Čechách. Tady jsou dvě a jedná se o skutečnou raritu," upozornil koordinátor projektu na záchranu Kittelova domu etnograf Jan Sedlák, bývalý kastelán z Grabštejna.

V přízemí opraveného domu by mělo být po otevření v roce 2016 muzeum, knihovna, infocentrum, prodej suvenýrů a Kittelova lékárna. Patro by mělo sloužit pro pořádání kulturních akcí, kurzů a seminářů. Využity budou i rozsáhlé klenuté sklepy či dvoupatrová půda, kde bude depozitář.

Uvnitř bude také muzeum

"Součástí expozic by mělo být také malé neolitické muzeum, které bude připomínat nedaleký lom, kde se pět a půl tisíce let před naším letopočtem těžil kámen na výrobu pravěkých sekerek, které byly významným obchodním artiklem v celé tehdejší Evropě," upozornil Richard Hübel, ředitel Kittelovského muzea. Venku bude obnoven původní rybník a skleníky, kde se budou pěstovat léčivé byliny.

Na úplné dokončení Burku bude potřebovat Pěnčín kolem dalších třiceti milionů korun. Ty chce získat z Norských fondů a z ministerstva kultury.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Libereckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Libereckém kraji si volí zástupce do Senátu obvod Jablonec nad Nisou. Kandidují: Jaroslav Zeman, Jindřich Berounský, Josef Chuchlík, Šárka Kalvová, Michal Švarc, Michaela Tejmlová a Pavel Žur. Případné druhé kolo voleb se koná 12. a 13. října.Nejčtenější

Bílí tygři budou muset pryč, říká ředitel liberecké zoo

Šéf liberecké zoo David Nejedlo prožívá těžké časy.

Ředitel Zoo Liberec David Nejedlo zastává názor, že zoo se nemá veřejnosti podbízet – s divokými zvířaty se na fotkách...

Umělci ryli do pískovcových skal, schytali kritiku za neúctu k přírodě

Výtvory ve skalách vyvolaly řadu kritických ohlasů, ale i chválu.

Značné rozpaky a nevoli vyvolala u geologů i historiků nová stezka v pískovcových skalách u obce Brniště na...Čtyři koruny i krmítko pro kapry. Poloprázdná přehrada vábí hledače pokladů

Základní pomůcky pro hledače: oblečení, u něhož nevadí, zašpiní-li se, polní...

Kvůli suchému létu je v liberecké přehradě rekordně málo vody. Nově vzniklé pláže okupují hledači s detektory kovů....

Konec nadějí na Euro. Fotbalová jedenadvacítka podlehla Řecku

Český fotbalista Aleš Matějů (vlevo) v souboji s Thanasisem Andrutsosem z Řecka.

Čeští fotbalisté už nemohou postoupit na mistrovství Evropy do 21 let, které se koná příští rok v Itálii a v San...

Liberec vyhlíží Spidermana, natáčení velkofilmu uzavře celé náměstí

Náměstí je již obehnané plotem a do jeho středu se lidé nedostanou. Rekvizity...

Už několik dní dominuje libereckému náměstí Dr. E. Beneše ruské kolo. Spolu s dalšími kulisami je postavili filmaři,...

Další z rubriky

Zatím nerozhodně. Sluneční pavilon na přehradě v nejbližší době nevyroste

Vizualizace Slunečního pavilonu.

Zatím remíza je uhraná v dlouholetém zápase o podobu oblíbených Slunečních lázní na jablonecké přehradě. Těm, kdo by...

Náměstek libereckého primátora se musí omluvit Změně, nařkl ji z korupce

Náměstek libereckého primátora Tomáš Kysela (na snímku vlevo).

Soud nařídil náměstku libereckého primátora Tomáši Kyselovi (exANO), aby se veřejně omluvil politickému hnutí Změna pro...

Geologické vrty odhalí, jestli polský důl bere českému příhraničí vodu

Mamutí důl v polském Turówě leží jen kousek od českých hranic.

Česká geologická služba rozmístí u česko-polské hranice na Liberecku průzkumné vrty. Mají prokázat vliv polského dolu...

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.

Najdete na iDNES.cz