Více zkušeností s onkologickými operacemi mají získat studenti 5. ročníku...

Více zkušeností s onkologickými operacemi mají získat studenti 5. ročníku lékařství v nové Klinice operační onkologie v Brně. Ilustrační foto. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Pacienti liberecké onkologie se dočkali vyššího komfortu a soukromí

  • 0
V liberecké nemocnici právě skončila druhá etapa modernizace Komplexního onkologického centra. Hospitalizovaným pacientům se tak výrazně zvýší komfort - díky novému uspořádání pokojů mají třeba větší soukromí, ale i zásuvky přímo u postele. Nemocnice pracuje i na získání nových ozařovacích přístrojů.

Rekonstrukce libereckého onkocentra už stála 45 milionů korun. Onkologie se do stávajících prostor přestěhovala před devatenácti lety. „Tehdy sice budova prošla kompletní opravou, ale po těch letech už nutně potřebovala další renovaci,“ uvedl přednosta onkologického centra Jiří Bartoš.

Obnovou prošly ambulance a čekárny a ve druhé etapě právě i lůžková část. „Původně čtyřlůžkové pokoje se v průběhu rekonstrukce přeměnily na dvoulůžkové. Modernizovali jsme sociální zázemí včetně odsávání prostor, vyměnili jsme vadné podlahové konstrukce v části patra a zároveň v celém patře podlahy,“ zmínil generální ředitel nemocnice Luděk Nečesaný.

Pokoje konečně odpovídají nejmodernějším standardům. „V jedenadvacátém století by neměly být větší než dvoulůžkové pokoje. Kvůli intimitě, s pacientem se bavíte o velmi soukromých a citlivých záležitostech,“ přiblížila vrchní sestra onkocentra Dana Hrstková.

Onkocentrum má i nové toalety uzpůsobené pacientům na vozíku. Zmizel také systém prodlužovaček a rozdvojek v pokojích, kam si pacienti zapojovali své přístroje, aby byli v kontaktu s blízkými. Díky zcela novým rozvodům mohou notebook, tablet nebo mobilní telefon zapojit do sítě, aniž by vstávali z postele.

V první etapě se upravila ambulance

V posledních letech dochází k enormnímu nárůstu onkologických pacientů. „Každým rokem přijímáme do péče kolem patnácti set nových pacientů,“ uvedl přednosta onkocentra Bartoš.

Přestože nemocnice zrekonstruovala lůžkovou část, stále platí, že větší díl pacientů projde ambulancí. Jen malé procento pacientů musejí lékaři hospitalizovat. I proto nemocnice v první etapě oprav rozšířila kapacitu čekáren a ambulancí. „Chtěli jsme ale nabídnout pacientům srovnatelné podmínky, jako je to jinde po republice,“ zmínil přednosta onkocentra Bartoš.

Modernizace onkologie souvisí s nákupem nového lineárního urychlovače, který slouží k ozařování pacientů s nádorem. Liberecká nemocnice jej financuje s využitím evropských dotací.

„Čekáme teď na výsledek výběrového řízení a pokud bude zdárně dokončeno, potom by v onkocentru mohly od podzimu fungovat i dva lineární urychlovače,“ dodal ředitel nemocnice Nečesaný.

Ani pořízením nových ozařovacích přístrojů patrně investice neskončí. Onkologické centrum stojí ještě o ozařovač pro brachyterapii. „Je to způsob ozařování v bezprostředním kontaktu v dutinách, ozařuje se s vyšším výkonem, ale jen s minimálním dopadem pro okolí,“ vysvětlil přednosta onkocentra Bartoš.

Tento druh léčby se využívá především u gynekologických nádorových onemocnění. Pacienti za tímto druhem léčby musejí jezdit do Prahy nebo do Ústí nad Labem.