Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Historii zazdil beton, stěžují si kritici opravy rybníka. Starosta ji hájí

  16:30aktualizováno  16:30
Někteří obyvatelé i památkáři kritizují opravu Markvartického rybníka v Jablonném v Podještědí. Podle kritických hlasů stavba za padesát sedm milionů korun, která vyprovokovala i vznik petice, nenávratně zničila historický vzhled rybníka. Radnice i stavební společnost Syner však kritiku odmítají.

Oprava rybníka v Jablonném, která přišla na 57 milionů, vyvolala kritiku některých obyvatel i památkářů. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

„Hráz je bezpečnější, většině obyvatel se podoba rybníka líbí, kritiků je hrstka,“ obhajuje opravu rybníka starosta Jablonného Jiří Rýdl.

Kritici poukazují hlavně na to, že historii zazdil beton. „Zničil původní historický ráz rybníka,“ podotýká kritik opravy Martin Rejman.

Výhrady mají i památkáři. „Výslednou realizaci hodnotíme jako problematickou. Některé části původní stavby se sice podařilo zachovat, výsledný dojem ale není zcela příznivý. Cenné území v blízkosti zámku Lemberk dle našeho názoru ruší masivní betonové konstrukce kašnového přelivu a rybího přechodu, štěrková část hráze a nevhodné zábradlí z kuláčů na hrázi,“ shrnula výtky mluvčí Národního památkového ústavu Jana Tichá.

Petici za zachování původního vzhledu rybníka podepsaly na začátku stavby stovky lidí. Odmítala hlavně zasypání hrází makadamovým štěrkem nebo jiným kamenem. Jenže právě to, proti čemuž petice bojovala, se částečně stalo.

Zmizela historická stavidla

Ale nejen to. „Zmizela historická stavidla, nepodařilo se nám uhájit historické opevnění břehu. Bylo zničeno. Krásné a velikostí jedinečné štuky byly částečně zničeny a částečně odvezeny a místo toho se zasypaly makadamem,“ poukazuje Martin Rejman, který bydlí přímo naproti rybníku.

„Nevyhovující a stará stavidla nešla do nové stavby použít, proto jsme při jejich zhotovení i na dalších pracích postupovali dle schváleného projektu,“ zmínil mluvčí společnosti Syner Ondřej Paclt.

Město se podle starosty snažilo při opravě udělat vše pro to, aby se neopakovala situace z povodní v roce 2010.

„Rybník tehdy přetekl a následně se protrhla část hráze. Opravu kvituje i většina lidí, i když mají možná jiný náhled na dřevěné zábradlí nebo nový ostrůvek. Také všechny orgány, co se k rekonstrukci vyjadřovaly při kolaudaci, souhlasily,“ říká k opravě rybníka starosta města Jiří Rýdl.

Zarážející je, že konečnou podobu projektu památkáři neviděli. „K finální podobě projektové dokumentace se Národní památkový ústav neměl možnost vyjádřit. Správní řízení totiž nebylo příslušným odborem Magistrátu města Liberec zahájeno,“ poznamenala mluvčí Jana Tichá.

Kamenná zeď se zbortila

Kritici zároveň poukazují i na to, že se kamenná zeď na dvou místech zbortila. „Oprava mostu nebyla provedena odbornou firmou. Na neodbornost a necitlivost jsme upozorňovali jak my, tak památkáři. Máme také důvodné podezření, že stavební dozor neprováděl řádně svou funkci,“ tvrdí Martin Rejman.

Syner ale výtku odmítá. „Požadovaná kvalifikace zhotovitele, to je dodavatelského sdružení firem Syner a Ještědská stavební společnost, byla prokázána v rámci výběrového řízení,“ poznamenal mluvčí společnosti Syner Ondřej Paclt.

Z vyjádření plyne, že hráz měla původně doznat radikálnějšího zásahu. „Podle smlouvy o dílo a projektu předaného investorem měla být původní kamenná zeď zrušena a hráz postupně dosypána do svahu a opevněna makadamem. V průběhu realizace jsme provedli sondu, zjistili dobrý stav tělesa hráze a po konzultacích s památkáři provedli lokální přeskládání stávajícího opevnění hráze, aby zůstaly zachovány její původní rysy, což vyžadoval i petiční výbor za záchranu historického rázu Markvartického rybníka,“ uvedl v reakci mluvčí společnosti Syner Paclt.

Argument o větší bezpečnosti považoval petiční výbor za falešný a účelový. „Historický rybník byl zničen úplně zbytečně. Podle většinového mínění veřejnosti doplatil Markvartický rybník na něčí snahu učinit tento projekt co nejdražší a získat tak co možná nejvyšší dotace,“ domnívá se Martin Rejman.

Dotaci poslal Státní fond životního prostředí. „Na realizaci projektu se podílel i Petr Jirkův, který je nyní obviněn z podplácení v korupční kauze zneužívání evropských dotací na projektu revitalizace kostela Maří Magdaleny v Liberci. I tam měly jít evropské peníze,“ zmínil Jaroslav Tauchman z Krajského protikorupčního pracoviště, který se oběma kauzami zabývá.

Oprava rybníka přinesla Jablonnému i jiný problém. Stát obvinil město, že dodavatele na revitalizaci Markvartického rybníka při takzvané losovačce vybíralo netransparentně. Ministerstvo financí požaduje vrácení pěti milionů korun. Město však nesouhlasí a proti rozhodnutí se odvolalo.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Libereckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Libereckém kraji si volí zástupce do Senátu obvod Jablonec nad Nisou. Kandidují: Jaroslav Zeman, Jindřich Berounský, Josef Chuchlík, Šárka Kalvová, Michal Švarc, Michaela Tejmlová a Pavel Žur. Případné druhé kolo voleb se koná 12. a 13. října.Nejčtenější

Jablonec - Plzeň 3:0, skvělí domácí, tragičtí hosté. Řádil Trávník

Jablonecký fotbalista Michal Trávník se raduje ze svého gólu proti Plzni.

Šok v dohrávce 9. kola první ligy. Fotbalisté Jablonce smetli Plzeň 3:0, ta tak v tabulce zůstává třetí za Spartou....

Sparta - Liberec 4:1, výhra a první místo v lize za parádní poločas

Fotbalisté Sparty oslavují gól Benjamina Tetteha (druhý zprava) v utkání proti...

Po dvou letech a jednom měsíci jsou sparťanští fotbalisté první v lize, byť ne po úplném kole. V sobotu večer porazili...Čtyři koruny i krmítko pro kapry. Poloprázdná přehrada vábí hledače pokladů

Základní pomůcky pro hledače: oblečení, u něhož nevadí, zašpiní-li se, polní...

Kvůli suchému létu je v liberecké přehradě rekordně málo vody. Nově vzniklé pláže okupují hledači s detektory kovů....

Nová silnice není bezpečná, řidiči nevidí přes protihlukové stěny

Na nové silnici mezi Libercem a Jabloncem nad Nisou jsou podle kritiků...

Na části nové silnice mezi Libercem a Jabloncem nejsou řidiči v bezpečí, špatně vidí přes protihlukové stěny a ohrožují...

Rennes - Jablonec 2:1, hořká premiéra, rozhodla penalta v nastavení

Jablonecký brankář Vlastimil Hrubý se smutně ohlédl, Hatem Ben Arfa z Rennes...

Jablonečtí fotbalisté při při své premiéře v hlavní fázi evropských pohárů příjemně překvapili výkonem, ale v Rennes...

Další z rubriky

Lidem stoupla šance, že elektřina poteče v podzemních kabelech

Ilustrační snímek

Možnost, že malebné výhledy na Lužické hory přetnou elektrické dráty, je zas o něco menší. Novoborské radnici se...

Na pláni po Textilaně vyroste tisíc bytů a podnikatelský inkubátor

Na místě bývalé Textilany kousek od centra Liberce je už několik let velká...

Rozlehlé pozemky po zbouraném areálu Textilany mají nového majitele. Poté, co před dvěma týdny odmítlo devítihektarový...

Hodkovice mají novou sportovní halu, čekaly na ni deset let

Výstavba haly přišla Hodkovice na třicet pět milionů korun.

Hodkovice nad Mohelkou mají novou sportovní halu. Na slavnostní otevření sportoviště se přišla podívat odhadem polovina...

Najdete na iDNES.cz