Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Historii zazdil beton, stěžují si kritici opravy rybníka. Starosta ji hájí

  16:30aktualizováno  16:30
Někteří obyvatelé i památkáři kritizují opravu Markvartického rybníka v Jablonném v Podještědí. Podle kritických hlasů stavba za padesát sedm milionů korun, která vyprovokovala i vznik petice, nenávratně zničila historický vzhled rybníka. Radnice i stavební společnost Syner však kritiku odmítají.

Oprava rybníka v Jablonném, která přišla na 57 milionů, vyvolala kritiku některých obyvatel i památkářů. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

„Hráz je bezpečnější, většině obyvatel se podoba rybníka líbí, kritiků je hrstka,“ obhajuje opravu rybníka starosta Jablonného Jiří Rýdl.

Kritici poukazují hlavně na to, že historii zazdil beton. „Zničil původní historický ráz rybníka,“ podotýká kritik opravy Martin Rejman.

Výhrady mají i památkáři. „Výslednou realizaci hodnotíme jako problematickou. Některé části původní stavby se sice podařilo zachovat, výsledný dojem ale není zcela příznivý. Cenné území v blízkosti zámku Lemberk dle našeho názoru ruší masivní betonové konstrukce kašnového přelivu a rybího přechodu, štěrková část hráze a nevhodné zábradlí z kuláčů na hrázi,“ shrnula výtky mluvčí Národního památkového ústavu Jana Tichá.

Petici za zachování původního vzhledu rybníka podepsaly na začátku stavby stovky lidí. Odmítala hlavně zasypání hrází makadamovým štěrkem nebo jiným kamenem. Jenže právě to, proti čemuž petice bojovala, se částečně stalo.

Zmizela historická stavidla

Ale nejen to. „Zmizela historická stavidla, nepodařilo se nám uhájit historické opevnění břehu. Bylo zničeno. Krásné a velikostí jedinečné štuky byly částečně zničeny a částečně odvezeny a místo toho se zasypaly makadamem,“ poukazuje Martin Rejman, který bydlí přímo naproti rybníku.

„Nevyhovující a stará stavidla nešla do nové stavby použít, proto jsme při jejich zhotovení i na dalších pracích postupovali dle schváleného projektu,“ zmínil mluvčí společnosti Syner Ondřej Paclt.

Město se podle starosty snažilo při opravě udělat vše pro to, aby se neopakovala situace z povodní v roce 2010.

„Rybník tehdy přetekl a následně se protrhla část hráze. Opravu kvituje i většina lidí, i když mají možná jiný náhled na dřevěné zábradlí nebo nový ostrůvek. Také všechny orgány, co se k rekonstrukci vyjadřovaly při kolaudaci, souhlasily,“ říká k opravě rybníka starosta města Jiří Rýdl.

Zarážející je, že konečnou podobu projektu památkáři neviděli. „K finální podobě projektové dokumentace se Národní památkový ústav neměl možnost vyjádřit. Správní řízení totiž nebylo příslušným odborem Magistrátu města Liberec zahájeno,“ poznamenala mluvčí Jana Tichá.

Kamenná zeď se zbortila

Kritici zároveň poukazují i na to, že se kamenná zeď na dvou místech zbortila. „Oprava mostu nebyla provedena odbornou firmou. Na neodbornost a necitlivost jsme upozorňovali jak my, tak památkáři. Máme také důvodné podezření, že stavební dozor neprováděl řádně svou funkci,“ tvrdí Martin Rejman.

Syner ale výtku odmítá. „Požadovaná kvalifikace zhotovitele, to je dodavatelského sdružení firem Syner a Ještědská stavební společnost, byla prokázána v rámci výběrového řízení,“ poznamenal mluvčí společnosti Syner Ondřej Paclt.

Z vyjádření plyne, že hráz měla původně doznat radikálnějšího zásahu. „Podle smlouvy o dílo a projektu předaného investorem měla být původní kamenná zeď zrušena a hráz postupně dosypána do svahu a opevněna makadamem. V průběhu realizace jsme provedli sondu, zjistili dobrý stav tělesa hráze a po konzultacích s památkáři provedli lokální přeskládání stávajícího opevnění hráze, aby zůstaly zachovány její původní rysy, což vyžadoval i petiční výbor za záchranu historického rázu Markvartického rybníka,“ uvedl v reakci mluvčí společnosti Syner Paclt.

Argument o větší bezpečnosti považoval petiční výbor za falešný a účelový. „Historický rybník byl zničen úplně zbytečně. Podle většinového mínění veřejnosti doplatil Markvartický rybník na něčí snahu učinit tento projekt co nejdražší a získat tak co možná nejvyšší dotace,“ domnívá se Martin Rejman.

Dotaci poslal Státní fond životního prostředí. „Na realizaci projektu se podílel i Petr Jirkův, který je nyní obviněn z podplácení v korupční kauze zneužívání evropských dotací na projektu revitalizace kostela Maří Magdaleny v Liberci. I tam měly jít evropské peníze,“ zmínil Jaroslav Tauchman z Krajského protikorupčního pracoviště, který se oběma kauzami zabývá.

Oprava rybníka přinesla Jablonnému i jiný problém. Stát obvinil město, že dodavatele na revitalizaci Markvartického rybníka při takzvané losovačce vybíralo netransparentně. Ministerstvo financí požaduje vrácení pěti milionů korun. Město však nesouhlasí a proti rozhodnutí se odvolalo.

Autor:


Nejčtenější

Začínal sám v garáži, dnes výrobní linky z jeho firmy dobývají svět

Jakub Krofián s manželkou Alenou.

Jakub Krofián žije svůj americký sen už osmnáctý rok. Jako pětadvacetiletý mladík si z úspor koupil soustruh a doma v...

Za siluetu Ještědu zaplatí kraj dědicům práv sto tisíc. Vyhne se sporům

Televizní vysílač a hotel Ještěd vystupuje z mraků. (10. června 2012)

Siluetu symbolu kraje - horského hotelu na Ještědu, mají v logu kluby i firmy, přitom často netuší, že tím porušují...Vedení Lípy chce znovu letět do Ruska. Dovolená na účet města, zní kritika

Poslední návštěva Suzdalu se neobešla bez tradičních krojů, připomínající...

V České Lípě se rozhořel spor okolo návštěv představitelů radnice v ruském městě Suzdal. Starostka s náměstky už na...

Policie obvinila tři lidi kvůli nelegálnímu zabíjení tygrů

Policie a celníci zasahují v Zooparku Bašť kvůli údajnému nelegálnímu zabíjení...

Po zásahu kvůli neoprávněnému nakládání se zvířaty obvinila dnes policie tři lidi. Hrozí jim až pět let vězení, řekla...

Důchodce „vrací do trenek“ netradiční letní tábor. Bojují tam s živly

Senioři museli například při štafetovém závodě absolvovat slalom, jako hasiči...

Jako malá byla na letním táboře jen dvakrát a moc se jí tam nelíbilo. Jako penzistka je Jiřina Šebestová s letním...

Další z rubriky

Začínal sám v garáži, dnes výrobní linky z jeho firmy dobývají svět

Jakub Krofián s manželkou Alenou.

Jakub Krofián žije svůj americký sen už osmnáctý rok. Jako pětadvacetiletý mladík si z úspor koupil soustruh a doma v...

Novoměstští bojují za záchranu stromů na Mírovém náměstí

Radnice v Novém Městě pod Smrkem chce na náměstí vykácet stromy a vytvořit pěší...

Mírové náměstí v Novém Města pod Smrkem má k ideálu daleko. Zvláště rozpadlé betonové dlaždice působí hodně nevzhledně....

Harrachovský kopec ukrývá 22 kilometrů štol, horníky tu trápila zima a bláto

Pavel Beneš sám kdysi v Harrachově fáral. Dnes dělá průvodce v tamním hornickém...

Na plánku to vypadá jako šílená změť čar a odboček. Co patro, to jiná barva. Celkem je těch pater sedm. To všechno v...

Najdete na iDNES.cz