Pomník v Tyršových sadech. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Jablonec opraví válečné památníky. Některé lidé považovali za hroby zvířat

  • 0
Téměř devět set jabloneckých mužů zahynulo nebo zmizelo během první světové války. Na jejich počest ve třicátých letech minulého století vznikaly po městě pomníky. Jenže během následujících desetiletí některé zarostly, zpustly a dnes o jejich existenci mnozí lidé ani nevědí.

A přesně to chtějí jablonečtí politici změnit. Ve městě zmapovali úředníci i historici šest památníků, které chtějí během dvou let opravit.

K odhalení největšího z nich, který stojí v Tyršových sadech, došlo 18. října v roce 1936. Původně měl stát na místě bývalého hřbitova na Horním náměstí. Čtyři desky se jmény 724 padlých a zemřelých a 139 nezvěstných obětí první světové války zdobily žulovou zeď směrem do parku.

Jenže po druhé světové válce, kdy byla tendence odstranit vše německé, byly zničeny.

„V poválečné době došlo i k odtesání německého nápisu Vlast děkuje svým mrtvým synům. Dlouhá léta pak stál památník bez povšimnutí i bez údržby a až poslední dobou se tu konají vzpomínková setkání u příležitosti vzniku samostatného Československého státu v roce 1918,“ přiblížila mluvčí jablonecké radnice Markéta Hozová.

Podle technického průzkumu je památník ve velmi špatném stavu. V rámci jeho oprav půjde k zemi i strom, který stojí v těsném sousedství a narušuje jeho statiku.

S opravami pomůžou veřejně prospěšní pracovníci

„Náklady na obnovu památníku včetně návratu desek se jmény obětí vyjdou na více než pět milionů korun. Chceme podat žádost o dotaci na ministerstvo obrany,“ uvedl náměstek primátora Lukáš Pleticha.

Jenže Tyršovy sady nejsou jediným místem, kde lze najít vzpomínky na padlé vojáky. A podle mluvčí úřadu nebude jejich oprava tak drahá. Většinou je stačí očistit od mechu, případně vyspárovat nebo trochu upravit okolí. Použít na to chce radnice veřejně prospěšné pracovníky.

Nejvíce zachovalý a s originálními nápisy je pomník na Dobré Vodě, jehož autorem je architekt Robert Hemmrich. Stejně tak je v dobrém stavu i nedaleký pomník v parku na vrkoslavickém náměstí.

Lidé, kteří zamíří do Pasek, zase míjí žulový pomník s klečící ženou na rohu ulic Lučanská a Zahradní, jenž pochází z dílny sochaře Franze Huba.

Každá ze čtyř stran monumentu byla pokryta pamětní deskou. Na jedné byl text Der Heimat Dank, na ostatních pak jména padlých. Před pomníkem navíc kdysi bývalo i malé jezírko s vodotryskem.

„Jména se nám podařilo dohledat podle záznamů Archivu v Neugablonz. Necháme tedy vyrobit nové pamětní desky a na pomník je znovu vrátíme,“ zmínila Ivana Řimnáčová, vedoucí odboru stavebního a životního prostředí na jabloneckém magistrátu.

Zapomenutý pomník v Jabloneckých Pasekách

Tajuplným místem, o němž by dnes jen málokdo mohl říci, že připomíná 1. světovou válku je Háj hrdinů. Leží v lese, nedaleko domova důchodců v Jabloneckých Pasekách.

„Za války býval domov sanatoriem, kde se zotavovali vojáci. Ty, kteří nepřežili, připomínají pomníčky v blízkém lesoparku,“ nastínil Marek Řeháček, tajemník magistrátu a vlastivědný badatel. Místu se dnes přezdívá Psí hřbitov.

„Nápisy totiž po válce zmizely a někteří lidé si mysleli, že jde o hroby domácích mazlíčků,“ vysvětlil.

„I tohle místo plánujeme společně s lesníky obnovit. Nejprve odstraníme nálety, prořežeme a očistíme náhrobní kameny a pokud to bude možné, umístíme sem desku se jmény vojáků, které Háj připomínal,“ dodal Řeháček.

Pátrání po jménech vojáků nebylo snadné

Pátrání po jménech vojáků přitom vůbec nebylo jednoduché a často šlo až o detektivní práci. Nakonec pomohli historici v IsergebirgsMuseu a v Neugablonz a paní Christa Petrásková, která pátrala v jabloneckém archivu a našla čtrnáct jmen zveřejněných v roce 1916 v deníku Gablonzer Tagblatt.

„Některá jména se opakují na pomníku s Plačící ženou a seznamy nyní porovnávají naše matrikářky podle dobových matričních knih,“ zdůraznila mluvčí.

Památník připomínající 1. světovou válku stojí i v Kokoníně. Ve zpustlém lesoparku ale z něj zbylo už jen posprejované torzo. „Také jeho obnovu máme v plánu,“ doplnila Markéta Hozová.

Památník stával rovněž v Lukášově. Tam existuje dodnes pod názvem Pomník bojovníků za svobodu a demokracii a obětem bezpráví. Z původního místa lukášovské návsi, kam radnice umístí v budoucnu jeho repliku, je dnes přestěhovaný do parku v ulici Generála Mrázka.