Archivní snímek ukazuje Horní náměstí v Jablonci s kašnou a sochou rytíře...

Archivní snímek ukazuje Horní náměstí v Jablonci s kašnou a sochou rytíře Rüdigera. Ta by se měla na náměstí vrátit. | foto: Magistrát Jablonce nad Nisou

Jablonec chystá velké oslavy, na 3D tiskárně si vytvoří nový znak města

  • 0
Velké oslavy čekají příští rok Jablonec nad Nisou. Město bude slavit výročí 660 let od první zmínky o něm a zároveň 150 let od povýšení na město. Při té příležitosti se radnice chystá opravit několik památek.

„Zastupitelé města obdrželi memorandum od významných jabloneckých osobností. Vybízejí v něm, aby se město v souvislosti s výročími věnovalo obnově a péči o městské symboly, dominanty a historické a umělecké památníky,“ uvedla mluvčí jablonecké radnice Markéta Hozová.

Mezi signatáři memoranda se objevili například dlouholetý ředitel jablonecké umělecké průmyslovky Jiří Dostál, malíř, šperkař a restaurátor Vladimír Komňacký, architekt Jakub Chuchlík i galerista, publicista a výtvarník Jan Strnad.

V textu vyzývají k obnově hrobů dávných jabloneckých starostů. „Tu už delší dobu provádíme. Loni jsme dali dohromady hrob prvního jabloneckého starosty Josefa Pfeiffera, do Dušiček by měl být opravený náhrobní kámen starosty Karla Richarda Fischera. Musí dostat nová písmena, protože ta kovová nám ukradli zloději,“ doplnila si Hozová.

Na hřbitově se nalézá také hrobka rodiny Pfeiffer-Kral. „V ní je krásná skleněná mozaika, která je právě v restaurátorské dílně,“ doplnila mluvčí

Na příští rok je naplánovaná obnova památníku prusko-rakouské války z roku 1866 ve tvaru pyramidy v Kokoníně. V tamním lesoparku se dočká za podpory dotačních peněz obnovy i památník obětem první světové války.

Renovací projde taktéž znak Jablonce na křižovatce U Zeleného stromu. „O něm se mluví už dlouho. Je letitý a nevypadá hezky,“ potvrdila mluvčí.

Kopie městského znaku bude ve vstupu do radnice

Ve spolupráci s kamenickou a sochařskou školou v Hořicích pak město chystá technickou lahůdku. Její žáci okopírují velký kamenný reliéf se znakem města, který se nalézá na jedné z bočních stěn radnice a na 3D tiskárně vytvoří jeho kopii. Ta nalezne své místo ve vstupních prostorách radnice.

Odhalení se uskuteční v prosinci příštího roku. „Právě sedmého prosince 1866 dostal Jablonec právo používat svůj znak,“ vysvětlila Hozová.

V neposlední řadě pak Jablonec chce vrátit na Horní náměstí kašnu a sochu rytíře Rüdigera. Dílo od evropsky významného sochaře Franze Metznera padlo po druhé světové válce za oběť vlně ničení připomínek němectví.

Naštěstí nebylo nenávratně zničeno, originály sochy a kašny jsou od šedesátých let v Neugablonz – čtvrti bavorského Kaufbeurenu, partnerského města Jablonce. Nový domov tam nalezlo několik tisíc Němců vysídlených po válce z Jablonce nad Nisou a okolí.

„V návratu děl do Jablonce vidím hlavně zajímavý příběh sochy a toho, jak se podařilo zpětně navázat vztah s městem, kam odešla spousta bývalých obyvatel Jablonce. Je to přihlášení se k historii města a zmoudření,“ míní primátor Petr Beitl.