Oprýskaná radnice v Jablonci nad Nisou.

Oprýskaná radnice v Jablonci nad Nisou. | foto: Martin Trdla, MF DNES

Konec retuší. Z věže jablonecké radnice zmizí po letech ohyzdné fleky

  • 1
Věž radnice v Jablonci nad Nisou už nebude ostudou. Z reprezentativní budovy města a kulturní památky zmizí ohyzdné fleky od opadané omítky. Ty znepříjemňují pohled na 83 let staré funkcionalistické dílo architekta Karla Wintera již několik let.

Město nyní vypsalo veřejnou zakázku, jejíž vítěz opraví západní fasádu budovy. V zakázce za přibližně devět milionů korun, které všechny půjdou z městského rozpočtu, nepůjde pouze o nový vzhled fasády.

„Předmětem restaurátorských prací bude také ošetření ciferníku věžních hodin, nikoli však hodinového stroje. Vymění se i veškeré římsy a klempířské prvky,“ informovala mluvčí jabloneckého magistrátu Markéta Hozová.

Restaurátoři radnici navíc navrátí materiál a barvu, kterou měla budova v době svého vzniku, tedy v roce 1933. „Technologie včetně specifikace použitých materiálů je součástí zadání. Barevné řešení omítek bude v odstínu tmavý okr až terakota,“ vysvětlila Hozová.

Na rekonstrukci omítky na věži bude zapotřebí speciální technologie. Na věži se totiž podepisuje často nepříznivé jablonecké počasí.

„Kvůli jabloneckému klimatu čelí radnice a věž drsným podmínkám. V zimě, když mrzne a svítí slunce, jsou teplotní rozdíly jednotlivých zdí věže velmi vysoké, dosahují až několik desítek stupňů,“ popsala mluvčí.

„Stávající nevhodné povrchové úpravy z období normalizace budou sejmuty a vrátíme se k původnímu řešení architekta Wintera.“ Oprava věže by měla začít již letos, hotovo by podle magistrátu mělo být na podzim.

Proměnou prochází i interiér radnice

Budova radnice je často námětem fotografií vydávaných na pohlednicích pro turisty nebo v knihách o Jablonci. Někdy ale fotka budovy právě kvůli flekům projde retuší. Přiznal to i známý jablonecký fotograf Bohumil Jakoubě.

Ten před dvěma lety vydal knihu plnou fotografií města. „Všechny fotky staveb, které jsem zachytil, prošly retuší. Ty budovy jsou ve skutečnosti v daleko horším stavu, než jak jsou zachyceny na fotografiích. Příkladem je třeba budova radnice. Všichni víme, že jsou na ní fleky od opadané omítky, v knize je ale jako nová,“ uvedl po vydání knihy fotograf.

„Nejde ale o klamání diváka či čtenáře, v knize se hovoří o jablonecké architektuře a chtěl jsem, aby ji lidé viděli v plné kráse.“

Celá budova radnice se postupně dostává do kondice, v jaké byla v první třetině dvacátého století. Nedávno například magistrát nechal rekonstruovat radniční parter. Postupně se repasují též okna budovy a proměnou prochází i její interiér.

„V současné době se vrací do původní podoby zasedací místnost číslo 203 s velkým kulatým stolem, kde byly původní prvky skryté pod umakartovým obložením. Předpokládáme, že podobná zjištění na nás čekají i ve velkém sále, kde se scházejí zastupitelé. Jeho úprava se chystá v budoucnu,“ dodala Markéta Hozová.

Na příští rok, kdy Jablonec oslaví 150 let od povýšení na město, je přichystána i jedna technická lahůdka. Studenti Kamenické a sochařské školy v Hořicích okopírují velký kamenný reliéf se znakem města z boční stěny radnice a na 3D tiskárně vytvoří jeho kopii. Ta nalezne své místo ve vstupních prostorách radnice.