Otevření oranžérie na zámku Sychrov.

Otevření oranžérie na zámku Sychrov. | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Opravená oranžérie u zámku Sychrov nabídne kavárnu i kulturní akce

  • 0
Oranžérie, letohrádek v rozlehlé zahradě sychrovského zámku, začíná po více než sto letech opět sloužit původnímu společenskému a reprezentativnímu účelu. V 19. století hostil významné šlechtice, nyní tam bude kavárna, umění, rauty i svatby.

Budova má za sebou královské návštěvy i několik návrhů na zbourání. Jeden dokonce už z konce devatenáctého století. Její nynější obnova vyjde se vším všudy na třicet milionů korun.

S opravami stavební dominanty vyhlášené zámecké zahrady začali památkáři už v roce 2007. Nyní ji mohou navštívit první turisté.

"V hlavním sále oranžérie bude kavárna. Právě tam stěhujeme bílý litinový nábytek, který byl pro takové provozy typický," uvedl ředitel liberecké pobočky Národního památkového ústavu a sychrovský kastelán Miloš Kadlec.

Návštěvníci zámku najdou v letohrádku nejen odpočinek, ale i kulturní zážitky a poučení. "Už na 21. a 22. květen připravujeme workshop věnovaný výrobě čokolády, což bude spojené i s ochutnávkou královské čokolády," prozradil Kadlec. V plánu jsou i menší koncerty, prostory lze využít pro firemní akce i svatby.

V 19. století oranžérie uchvacovala mocnáře

Vzhled oranžérie se vrací do poloviny devatenáctého století, doby největší slávy a mocnářských návštěv na Sychrově. Podle dobových údajů sem 23. srpna 1853 zavítal excísař Ferdinand Dobrotivý. Po tříhodinové dvorní tabuli vyrazil s doprovodem na procházku zahradou a oborou. Po hodinové promenádě zavítal do oranžérie.

"Hlavně tato partie se těšila společné chvále Jeho Veličenstva a jeho urozeného doprovodu. Líbezná stavba, zpola v gotickém a zpola ve švýcarském stylu, důmyslně obepnutá prérijními růžemi a jinými krásnými popínavými rostlinami, květinovou galerii ozvláštňuje a právem ji řadí mezi pamětihodnosti Sychrova," uvádějí historické prameny.

Rozkvět letohrádku je dílem Rohanů a po smrti Kamila Rohana měl letohrádek namále.

"O zbourání se pro havarijní stav a malé využití uvažovalo už v roce 1892," připomněl sychrovský kastelán. Stavba se od té doby prakticky jen udržovala v chátrání. Na víc nebyly peníze.

Památkáři se potýkali se zajištěním statiky

Zámek byl v roce 1945 konfiskován a v roce 1948 byl předán Národní kulturní komisi v Praze. Z následujícího roku se dochovala žádost jistého občana o koupi oranžérie.

"Objekt shora uvedený jest zubem času tak sešlý, že oprava jest naprosto vyloučena," stálo v žádosti. Současní památkáři tak stáli před celkovou rekonstrukcí, hlavně pak statickým zabezpečením. Původně byla akce plánována na mnohem delší dobu.

"Podařilo se nám uspět s žádostí o dotaci v norských fondech, odkud jsme získali asi deset milionů, stejnou částku jsme dostali od ministerstva kultury a další třetina je z našich výnosů," dodal Kadlec.