Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Český ráj má novou atrakci. Zámek ve Svijanech láká na bronzový poklad

  17:37aktualizováno  17:37
Pivovar Svijany dokončil nákladnou opravu zámku a v sobotu jej poprvé zpřístupní lidem. Návštěvníci uvnitř svijanského zámku, který se vrátil do podoby z přelomu 17. a 18. století, najdou moderně zpracované expozice, na jejichž podobě se podílel také architekt David Vávra.

Návštěvníci především uvidí poprvé na jednom místě unikátní nálezy celoevropského významu z doby bronzové, které vydala země v Příšovicích nebo Svijanech.

V zámku je vystaveno i 29 částí bronzového pokladu, takzvaných svijanských labuťek, bronzových předmětů ve tvaru ptáků, které se našly roku 1854 v nedalekém Vaníčkově lomu. Částečně jde o originály, částečně o repliky, protože se některé kusy nacházejí například ve Vídni.

„Podařilo se něco, o co usilovalo několik generací archeologů. V oblasti probíhají výzkumy sto padesát let a vydaly unikátní nálezy z doby bronzové. Nikdy nebyly vystaveny přímo v místě nálezů, zůstávaly v depozitářích. Podařilo se to až teď,“ neskrýval radost archeolog Severočeského muzea v Liberci Petr Brestovanský.

Fotogalerie

V průběhu rekonstrukce byla pod vedením archeologa Brestovanského odhalena řada zámeckých tajemství. Například unikátní bronzová jehlice stará tři tisíce let nebo nádoba z doby železné, středověká pec na chleba či tajná chodba pod zámkem.

Od prvního dne si budou moci návštěvníci prohlédnout zrekonstruovaný interiér zámku včetně kaple s restaurovanými stropními freskami či místnost s fotografiemi proměny zámku.

Lidé ale uvidí také originály nádob z doby bronzové objevené při průzkumu v nedalekém pohřebišti v Příšovicích. V temné místnosti jsou osvětlené nádoby zapuštěny do podlahy dřevěného „pódia“. Návštěvník má pocit, jako by stál nad skutečnými hrobovými jámami s nálezy.

Návštěvníky čeká i expozice o podzemí v kraji

Nechybí ani model unikátního krematoria nalezeného právě v Příšovicích. V jiné místnosti je zase rozsáhlé diorama zobrazující místo před třemi tisíci lety. Na podobě expozice se z velké části podílela obecně prospěšná společnost Archa 13.

Návštěvníky čekají i menší expozice o podzemí Libereckého kraje, pivovarnická expozice nebo část věnovaná bývalým pánům zámku – Valdštejnům a Vartenberkům.

Děti si zase na zahradě budou moci vykopat kostru prasete, neboť Svijany se původně nazývaly Sviňany. Součástí zahrady bude i pec na chleba či pec na bronzové odlitky. V těch si návštěvníci budou moci pod vedením vyrobit vlastní zámecké suvenýry.

Oprava zámku má za sebou první etapu. Trvala téměř dva roky. Spolykala 60 milionů korun, z toho 30 milionů šlo z dotací.

„Původní rozpočet byl padesát milionů korun, z této sumy jsme měli přislíbenou dotaci z EHP a Norských fondů ve výši 30 milionů korun. V průběhu rekonstrukce se ale objevily například vzácné fresky v kapli, proto jsme investici ze strany pivovaru zvýšili o dalších deset milionů,“ přiblížil finanční stránku projektu ředitel Pivovaru Svijany Roman Havlík.

Vznikne také ubytovna i restaurace

Pivovar chce navázat druhou etapou a vybudovat ubytovnu a restauraci. „Svijanský zámek se nachází na okraji Českého ráje a zájem turistů je značný. Chceme, aby ubytovna začala fungovat od příští sezony,“ zmínil Havlík.

V sobotu se všichni dostanou do zámku za jednotné vstupné 50 korun. Počítá se s přestřižením velké pásky za pomoci návštěvníků, lidé se mohou těšit na hudební produkce nebo ohnivou show.

Chybět nebudou stánky s jídlem nebo ukázkami řemesel. Návštěvníci budou moci ochutnat také nové pivo Zámecký Máz. Pivovar jej připravil u příležitosti otevření zámku.

Během zbytku sezony bude standardní vstupné 90 korun pro dospělé. Děti od šesti let, studenti a senioři zaplatí 50 korun. Zámek bude otevřen denně od 9 do 16 hodin.

Autor:


Nejčtenější

Na vrcholku Ještědu hořel les, hasiči nasadili vrtulník a letadlo

Požár lesa na Ještědu pomáhají hasit i letadla (13.8. 2018).

Stovka hasičů likvidovala šest hodin požár na vrcholku Ještědu. Vzplanul zde lesní porost. Kvůli svažitému terénu...

Nechci dělat mizernou mouku, říká mlynář a chce prorazit do řetězců

Dosud zákazníci mouku z mlýnu Daniela Pernera nemohli koupit v maloobchodech....

Nechci být nejlevnější, ale nejlepší. Krédo, které provází majitele mlýna ve Svijanech Daniela Pernera už řadu let. A...Nezmarův recept na posily: Nebrat ty nejlepší, ale nejvhodnější

Jan Nezmar

Když v posledním půlroce kariéry nakukoval do manažerské práce, ocitl se u zrodu pozoruhodné kooperace - v létě 2012...

Zápřednice vyděsila lidi ve Cvikově. Jako píchnutí vosy, uklidňuje odborník

Zápřednice jedovatá chránící kokon s vajíčky. Výrazná kusadla jí v tom pomáhají.

Ve Cvikově se objevil jeden z nejjedovatějších pavouků žijících v Česku. Zápřednici jedovatou vyfotili lidé v...

VIDEO: Muž našel v lese 158 grošů z doby Václava II. a Jana Lucemburského

Vysocký poklad, nalezený před týdnem, obsahuje 41 grošů Václava II. s nápisem...

Zatím se koupou v destilované vodě ve dvou plastových miskách a vypadají docela obyčejně. Ale tak velký poklad...

Další z rubriky

Chameleon i šnečí princezna. Sochaři v zoo přemění kámen na zvířata

Sochaři Ondřeji Procházkovi připadl největší kámen. Nejdříve z něj měla být...

Chameleon, ocasní ploutev velryby i šnečí princezna. Pod rukama sochařů vznikají v liberecké zahradě Lidových sadů...

Nechci dělat mizernou mouku, říká mlynář a chce prorazit do řetězců

Dosud zákazníci mouku z mlýnu Daniela Pernera nemohli koupit v maloobchodech....

Nechci být nejlevnější, ale nejlepší. Krédo, které provází majitele mlýna ve Svijanech Daniela Pernera už řadu let. A...

Simonova vila v Liberci vstala z mrtvých, zachránil ji Vojtěch Pražma

Vila v Liberci vyrostla v letech 1926-1929 v zahradě mezi dnešní Husovou a...

Dvacátá léta byla dobou mnoha stylů. Jedním z nich byl art deco vycházející ze secese, který si pohrával se stylizací...

Najdete na iDNES.cz