Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na Štěpánce začnou velké opravy. Rozhledně se vrátí její původní barva

  16:24aktualizováno  16:24
Už za pár dní obestaví dělníci rozhlednu Štěpánka lešením. Nejstarší vyhlídkovou věž Jizerských hor totiž čeká velká oprava. Tou projde například hnilobou nahlodaná věžička. A vrátí se jí i barva z doby před sto lety.

Štěpánku, nejstarší rozhlednu Jizerských hor, čeká složitá oprava. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

 „Čekali jsme na konec hlavní turistické sezony, než začneme s opravou vyhlídkové věžičky. Změní se pak k nepoznání, vlastně zkrásní,“ říká Vlastimil Plecháč, který obnovu 122 let staré žulové stavby řídí.

Trámy věžičky se rozpadají a hnijí. Střecha ale drží. Naposledy se opravovala v 80. letech minulého století a ještě je v pořádku. Věžička se tedy bude muset opatrně rozebrat, aniž by se narušila střešní konstrukce.

„Do místa nelze ani dopravit stavební jeřáb a veškeré uchycení bude muset odolat drsným povětrnostním podmínkám,“ vypočítává Plecháč. Kořenov, na jehož území vyhlídka leží, si přál, aby věž vypadala znovu jako z historických fotografií.

Prodělala totiž v minulém století několik oprav, a protože se při nich vždycky šetřilo, přišla o svou podobu. „Původně byla barevnější a veselejší,“ potvrzuje památkář Tomáš Kesner z liberecké pobočky Národního památkového ústavu.

Pátrání po původním vzhledu Štěpánky

Pátrání po původní tváři věže začalo u libereckého Horského spolku. Ten dostavbu rozhledny sice prováděl, ale nic o ní se nedochovalo. Pokračovalo v jabloneckém a libereckém archivu. Přímo o rozhledně tam neměli také nic, ale stopu archiválie nakonec přece jen vydaly.

„Zjistili jsme, že rozhlednu stavěl Josef Hájek, jehož firma fungovala v Rokytnici od roku 1857 do kroku 1944,“ upřesňuje Petra Slavíková z kořenovského obecního úřadu.

Dřívější podobu dostanou dřevěné sloupky vymezující základní osmiboký tvar věže. „Opticky zesílí i římsa pod okny a přidáme šikmé vzpěry podpírající střešní krokve,“ popisuje architekt Jaroslav Daďa.

Stávající hranatá okna, která neladí s novogotickým výrazem stavby, nahradí okna s půlkruhovým zakončením a dělením pomocí latinských křížů. „Tak, jak to bylo kdysi,“ upřesňuje Aleš Nigrín, který plány rozhledny nově rozkreslil.

Smutný palisandr nahradí zelená s červenou

Největší změnou budou barvy. Smutný palisandr vystřídá kombinace jemné zelené a nordické červené. Nosné články budou zelené, výplně červené.

Oprava věže přijde na čtvrt milionu korun. Přidá na ni krajský úřad a hlavně drobní dárci. „V minulých dvou letech jsme od nich vybrali téměř 300 tisíc korun,“ upřesňuje Slavíková. Místní horalé, mezi nimi i senioři, nosí peníze přímo na úřad, sbírají je i při adventním koncertu v kostele nebo jiných společenských událostech. „To je pro tu naši Štěpánku, aby byla zase krásná,“ říkají pyšně.

Obnova vyhlídky začala před dvěma lety a celkem už přišla za zhruba 1,5 milionu korun. Rozhledna má opravený ochoz a nová okna. Zvelebený je i prostor kolem rozhledny a cesta k ní.

Kamennou novogotickou rozhlednu Štěpánka na vrchu Hvězda (959 m. n. m.) na Příchovickém hřebeni nechal postavit kníže Camil Rohan na počest arcivévody Štěpána, který na pomezí Jizerských hor a Krkonoš dohlížel na stavbu Krkonošské silnice. Vysoká je 24 metrů a jsou z ní vidět západní Krkonoše, údolí Desné a Kamenice. Lidem se poprvé otevřela v srpnu a to roku 1892.

Autor:Nejčtenější

Sparta - Jablonec 2:0, posun na třetí příčku, góly dali Stanciu a Kadlec

Sparťan Nicolae Stanciu slaví gól v ligovém utkání proti Jablonci. Pro...

Sparťanští fotbalisté jsou třetí v tabulce. Nejlepší průběžné umístění v dosavadním ročníku vydřeli v předehrávce 25....

Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...Tvrdili jim, že nebudou mít šanci. Teď chce jejich sklo i císař

Skláři se specializují na hluboký brus. Proto jsou jejich výrobky tak jedinečné.

S manželkou začínali v sídlištní garsonce, zdi obložené koberci, aby tlumili zvuky sklářské brusky a nerušili sousedy....

V Českém ráji je nejkratší tunel, Vyskeř ho nechá zapsat do knihy rekordů

Tunel ve Vyskři měří jen asi dva a půl metru.

Český ráj se bude pyšnit zápisem v České knize rekordů. Může za to kuriozita v malé obci Vyskeř nedaleko Turnova. Na...

Nad tunel nebudou smět autobusy, varuje primátor a odmítá koupi pozemků

Liberecký tunel.

Primátor krajského města Tibor Batthyány nechce podepsat smlouvu na koupi autobusového nádraží. Před čtrnácti dny o ní...

Další z rubriky

Trčící sloup v Novém Boru připomíná šibenici, vzdává hold sklářům

„Sloup a lavice představují dřevěnou sklářskou formu. Vystupují z vodní...

Dřevo, voda a kov. Tyto materiály vévodí novému uměleckému dílu, které od čtvrtka zdobí náměstí Míru v Novém Boru. Ne...

V Českém ráji je nejkratší tunel, Vyskeř ho nechá zapsat do knihy rekordů

Tunel ve Vyskři měří jen asi dva a půl metru.

Český ráj se bude pyšnit zápisem v České knize rekordů. Může za to kuriozita v malé obci Vyskeř nedaleko Turnova. Na...

Jablonecké nádraží uniklo bourání, bude v něm model železnice i vinotéka

Nádraží je velmi zajímavě posazené mezi železniční a tramvajovou trať, nic...

Jablonec se vložil do záchrany unikátní budovy bývalého vlakového nádraží na okraji města, kterou čeká demolice....

Najdete na iDNES.cz