Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na Štěpánce začnou velké opravy. Rozhledně se vrátí její původní barva

  16:24aktualizováno  16:24
Už za pár dní obestaví dělníci rozhlednu Štěpánka lešením. Nejstarší vyhlídkovou věž Jizerských hor totiž čeká velká oprava. Tou projde například hnilobou nahlodaná věžička. A vrátí se jí i barva z doby před sto lety.

Štěpánku, nejstarší rozhlednu Jizerských hor, čeká složitá oprava. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

 „Čekali jsme na konec hlavní turistické sezony, než začneme s opravou vyhlídkové věžičky. Změní se pak k nepoznání, vlastně zkrásní,“ říká Vlastimil Plecháč, který obnovu 122 let staré žulové stavby řídí.

Trámy věžičky se rozpadají a hnijí. Střecha ale drží. Naposledy se opravovala v 80. letech minulého století a ještě je v pořádku. Věžička se tedy bude muset opatrně rozebrat, aniž by se narušila střešní konstrukce.

„Do místa nelze ani dopravit stavební jeřáb a veškeré uchycení bude muset odolat drsným povětrnostním podmínkám,“ vypočítává Plecháč. Kořenov, na jehož území vyhlídka leží, si přál, aby věž vypadala znovu jako z historických fotografií.

Prodělala totiž v minulém století několik oprav, a protože se při nich vždycky šetřilo, přišla o svou podobu. „Původně byla barevnější a veselejší,“ potvrzuje památkář Tomáš Kesner z liberecké pobočky Národního památkového ústavu.

Pátrání po původním vzhledu Štěpánky

Pátrání po původní tváři věže začalo u libereckého Horského spolku. Ten dostavbu rozhledny sice prováděl, ale nic o ní se nedochovalo. Pokračovalo v jabloneckém a libereckém archivu. Přímo o rozhledně tam neměli také nic, ale stopu archiválie nakonec přece jen vydaly.

„Zjistili jsme, že rozhlednu stavěl Josef Hájek, jehož firma fungovala v Rokytnici od roku 1857 do kroku 1944,“ upřesňuje Petra Slavíková z kořenovského obecního úřadu.

Dřívější podobu dostanou dřevěné sloupky vymezující základní osmiboký tvar věže. „Opticky zesílí i římsa pod okny a přidáme šikmé vzpěry podpírající střešní krokve,“ popisuje architekt Jaroslav Daďa.

Stávající hranatá okna, která neladí s novogotickým výrazem stavby, nahradí okna s půlkruhovým zakončením a dělením pomocí latinských křížů. „Tak, jak to bylo kdysi,“ upřesňuje Aleš Nigrín, který plány rozhledny nově rozkreslil.

Smutný palisandr nahradí zelená s červenou

Největší změnou budou barvy. Smutný palisandr vystřídá kombinace jemné zelené a nordické červené. Nosné články budou zelené, výplně červené.

Oprava věže přijde na čtvrt milionu korun. Přidá na ni krajský úřad a hlavně drobní dárci. „V minulých dvou letech jsme od nich vybrali téměř 300 tisíc korun,“ upřesňuje Slavíková. Místní horalé, mezi nimi i senioři, nosí peníze přímo na úřad, sbírají je i při adventním koncertu v kostele nebo jiných společenských událostech. „To je pro tu naši Štěpánku, aby byla zase krásná,“ říkají pyšně.

Obnova vyhlídky začala před dvěma lety a celkem už přišla za zhruba 1,5 milionu korun. Rozhledna má opravený ochoz a nová okna. Zvelebený je i prostor kolem rozhledny a cesta k ní.

Kamennou novogotickou rozhlednu Štěpánka na vrchu Hvězda (959 m. n. m.) na Příchovickém hřebeni nechal postavit kníže Camil Rohan na počest arcivévody Štěpána, který na pomezí Jizerských hor a Krkonoš dohlížel na stavbu Krkonošské silnice. Vysoká je 24 metrů a jsou z ní vidět západní Krkonoše, údolí Desné a Kamenice. Lidem se poprvé otevřela v srpnu a to roku 1892.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Libereckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Libereckém kraji si volí zástupce do Senátu obvod Jablonec nad Nisou. Kandidují: Jaroslav Zeman, Jindřich Berounský, Josef Chuchlík, Šárka Kalvová, Michal Švarc, Michaela Tejmlová a Pavel Žur. Případné druhé kolo voleb se koná 12. a 13. října.Nejčtenější

Sparta - Liberec 4:1, výhra a první místo v lize za parádní poločas

Fotbalisté Sparty oslavují gól Benjamina Tetteha (druhý zprava) v utkání proti...

Po dvou letech a jednom měsíci jsou sparťanští fotbalisté první v lize, byť ne po úplném kole. V sobotu večer porazili...

Čtyři koruny i krmítko pro kapry. Poloprázdná přehrada vábí hledače pokladů

Základní pomůcky pro hledače: oblečení, u něhož nevadí, zašpiní-li se, polní...

Kvůli suchému létu je v liberecké přehradě rekordně málo vody. Nově vzniklé pláže okupují hledači s detektory kovů....Rennes - Jablonec 2:1, hořká premiéra, rozhodla penalta v nastavení

Jablonecký brankář Vlastimil Hrubý se smutně ohlédl, Hatem Ben Arfa z Rennes...

Jablonečtí fotbalisté při při své premiéře v hlavní fázi evropských pohárů příjemně překvapili výkonem, ale v Rennes...

Přehrady připomínají poušť, škeble uvázlé na suchu hrázní vracejí do vody

Tam, kde ještě nedávno bývala voda, je dnes jen poušť. Jak na liberecké, tak i...

Extrémní sucho pokračuje, v liberecké přehradě Harcov a jabloneckém Mšeně chybí do plného stavu tři a půl metru vody,...

Liberec vyhlíží Spidermana, natáčení velkofilmu uzavře celé náměstí

Náměstí je již obehnané plotem a do jeho středu se lidé nedostanou. Rekvizity...

Už několik dní dominuje libereckému náměstí Dr. E. Beneše ruské kolo. Spolu s dalšími kulisami je postavili filmaři,...

Další z rubriky

Na pláni po Textilaně vyroste tisíc bytů a podnikatelský inkubátor

Na místě bývalé Textilany kousek od centra Liberce je už několik let velká...

Rozlehlé pozemky po zbouraném areálu Textilany mají nového majitele. Poté, co před dvěma týdny odmítlo devítihektarový...

O volby není zájem, obce zachraňují hasiči i sokolové

Ilustrační snímek

Nebýt dobrovolných hasičů, mohou v řadě obcí Libereckého kraje na komunální volby zapomenout. Neměl by totiž kdo...

Agresivní pes zabil buldoka a zranil dva lidi, opilý majitel se ho zřekl

Stafordširského teriéra, který zaútočila na chlapce i jeho buldoka, si majitel...

Rvačku dvou psů v České Lípě vyšetřuje policie. Na buldoka, kterého venčil sedmnáctiletý chlapec, zaútočil...

Najdete na iDNES.cz