Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Přehrady v Jizerských horách zestárly. Musí je opravit, aby byly bezpečné

  13:02aktualizováno  13:02
Více než stoleté perly Jizerských hor, přehrady v Bedřichově a Harcově, potřebují nebývalou rekonstrukci. Budou po nich bezpečnější a také krásnější. S opravami bedřichovské přehrady chce Povodí Labe začít v druhé polovině letošního roku nebo na jaře 2017.

Velkých oprav se dočká také přehrada v libereckém Harcově. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Harcovská přehrada se dočká oprav pravděpodobně v letech 2018 až 2020. Opravy si vyžádají zhruba sto milionů korun, rekonstrukce hráze v Bedřichově vyjde přibližně na třicet milionů.

„Rekonstrukce koruny hráze v Bedřichově naváže na již hotovou opravu kaskády bezpečnostního přelivu, poškozenou při bleskové povodni v roce 2010,“ řekla mluvčí Povodí Labe Jana Burianová. „Kompletně opravíme vozovku, jež vede po hrázi, a přemostění nad bezpečnostními přelivy.“

Jednoduché betonové přemostění vyroste rovněž nad odpady od přelivů. Projekt na rekonstrukci přehrady v Bedřichově, která stojí na Černé Nise od roku 1906, bude mít Povodí Labe již letos v březnu.

Po hrázi přehrady prochází silnice s železobetonovým povrchem. „Před mnoha lety byl položený na původní dlažbu. V současné době je narušený, drolí se a propouští vodu,“ upozorňuje bedřichovský hrázný Petr Noswitz.

„Kdyby se vozovka neopravila, průsaky by mohly poškodit hráz.“ Novou silnici pokryje dlažba, pod ní umístí stavbaři izolace, zamezující průsakům do hráze. Koruna hráze se pak bude podobat korunám hrází v Jablonci a Harcově.

Poslední rekonstrukce v padesátých letech

Náklady na rekonstrukci hráze v Bedřichově uhradí Povodí Labe. Bedřichovská přehrada prošla poslední větší rekonstrukcí na konci 50. let minulého století.

Ještě větších oprav se dočká přehrada v Harcově. Rozkládá se asi kilometr od centra Liberce.

„Rekonstrukce posílí bezpečnost vodního díla,“ uvádí Burianová. Po opravě si přehrada při záplavách poradí s mnohem většími průtoky vody než nyní. Jako ochrana před povodněmi slouží již od roku 1904 a dosud se obešla bez jakékoliv rozsáhlejší opravy.

Při rekonstrukci hráze vzroste kapacita spodních výpustí, kapacita korunového bezpečnostního přelivu a kapacita kaskády pod přelivem.

Zjednodušeně řečeno – kdyby po rekonstrukci nastaly extrémní záplavy, dostalo by Povodí Labe z přehrady kontrolovaně mnohem více vody než v současné době a zabránilo by jejímu neřízenému přetékání přes korunu hráze.

Při bleskové povodni v roce 2010 se voda valila přes hráz na Mlýnici u Chrastavy, což sebou neslo obavy z protržení přehrady.

Oprava zasáhne oblíbenou promenádu

„Stabilitu a bezpečnost hráze v Harcově zvýší utěsnění podloží. Provedeme ho s pomocí injekční štoly,“ prohlásila Burianová. Stejná technologie se osvědčila na konci minulého století při rekonstrukci jablonecké přehrady.

Povodí Labe obnoví v Harcově těsnící funkci takzvaného návodního líce hráze. Stavbaři ho navíc přespárují. Do projektu patří i rekonstrukce koruny hráze. Během stavebních prací se přehrada vypustí a odbahní.

„Na vodní dílo doplníme vybavení pro obsluhu a provoz – například monitorovací přístroje, řídící systém a osvětlení,“ poznamenává Burianová. „O dotaci na rekonstrukci požádáme ministerstvo zemědělství.“

Rekonstrukce přehrady v Harcově zasáhne také pravobřežní zeď. Nad ní se vine promenádní cesta, hojně využívaná Liberečany k procházkám. „Zeď není v dobrém stavu a opadává,“ konstatoval harcovský hrázný Martin Vrchovský.Nejčtenější

Na Českolipsku se střetl kamion s osobním autem, tři mladí lidé zemřeli

Při nehodě u Doks zemřeli ve škodovce tři mladí lidé, další dva jsou vážně...

U Doks na Českolipsku se ráno střetl kamion s osobním vozem. Řidič auta a jeho spolujezdkyně na místě zemřeli, další...

Krásná doba, když byl Havel zavřený, napsali komunisté na Facebook

Příspěvek, který stránka KSČM Liberecký kraj sdílela na Facebooku 2. srpna.

Text oslavující 80. léta, kdy pivo stálo dvě koruny padesát, byly zavřené hranice a ve vězení pobýval budoucí prezident...Na vrcholku Ještědu hořel les, hasiči nasadili vrtulník a letadlo

Požár lesa na Ještědu pomáhají hasit i letadla (13.8. 2018).

Stovka hasičů likvidovala šest hodin požár na vrcholku Ještědu. Vzplanul zde lesní porost. Kvůli svažitému terénu...

Přepeřská fotbalová jízda: za pět let z „pralesa“ až do divize

Na slavnostním otevření fotbalového stadionu v Přepeřích se představili v...

Pět postupů v řadě. Tak skvostnou vizitkou se pyšní fotbalisté FK Přepeře. Klub z obce u Turnova s necelou tisícovkou...

Nezmarův recept na posily: Nebrat ty nejlepší, ale nejvhodnější

Jan Nezmar

Když v posledním půlroce kariéry nakukoval do manažerské práce, ocitl se u zrodu pozoruhodné kooperace - v létě 2012...

Další z rubriky

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Strážníci jezdí v SUV, vyšla je levněji než běžné zákazníky

Nové škodovky mají za sebou prvních pár tisíc naježděných kilometrů v barvách...

Strážníci v České Lípě si pořídili nová auta. Jejich vozový park se rozrostl o dvě Škody Karoq. Jde o nejvýkonnější...

Jablonecká Proseč si oddechne od kamionů, skládka se přesune na Brandl

Škody po pátečním požáru se odhadují na dvacet milionů korun. Narušená je...

Páteční požár na skládce odpadů v jablonecké Proseči poukázal na problém: překladiště stojí na nevhodném místě a je moc...

Najdete na iDNES.cz