Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Přehrady v Jizerských horách zestárly. Musí je opravit, aby byly bezpečné

  13:02aktualizováno  13:02
Více než stoleté perly Jizerských hor, přehrady v Bedřichově a Harcově, potřebují nebývalou rekonstrukci. Budou po nich bezpečnější a také krásnější. S opravami bedřichovské přehrady chce Povodí Labe začít v druhé polovině letošního roku nebo na jaře 2017.

Velkých oprav se dočká také přehrada v libereckém Harcově. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Harcovská přehrada se dočká oprav pravděpodobně v letech 2018 až 2020. Opravy si vyžádají zhruba sto milionů korun, rekonstrukce hráze v Bedřichově vyjde přibližně na třicet milionů.

„Rekonstrukce koruny hráze v Bedřichově naváže na již hotovou opravu kaskády bezpečnostního přelivu, poškozenou při bleskové povodni v roce 2010,“ řekla mluvčí Povodí Labe Jana Burianová. „Kompletně opravíme vozovku, jež vede po hrázi, a přemostění nad bezpečnostními přelivy.“

Jednoduché betonové přemostění vyroste rovněž nad odpady od přelivů. Projekt na rekonstrukci přehrady v Bedřichově, která stojí na Černé Nise od roku 1906, bude mít Povodí Labe již letos v březnu.

Po hrázi přehrady prochází silnice s železobetonovým povrchem. „Před mnoha lety byl položený na původní dlažbu. V současné době je narušený, drolí se a propouští vodu,“ upozorňuje bedřichovský hrázný Petr Noswitz.

„Kdyby se vozovka neopravila, průsaky by mohly poškodit hráz.“ Novou silnici pokryje dlažba, pod ní umístí stavbaři izolace, zamezující průsakům do hráze. Koruna hráze se pak bude podobat korunám hrází v Jablonci a Harcově.

Poslední rekonstrukce v padesátých letech

Náklady na rekonstrukci hráze v Bedřichově uhradí Povodí Labe. Bedřichovská přehrada prošla poslední větší rekonstrukcí na konci 50. let minulého století.

Ještě větších oprav se dočká přehrada v Harcově. Rozkládá se asi kilometr od centra Liberce.

„Rekonstrukce posílí bezpečnost vodního díla,“ uvádí Burianová. Po opravě si přehrada při záplavách poradí s mnohem většími průtoky vody než nyní. Jako ochrana před povodněmi slouží již od roku 1904 a dosud se obešla bez jakékoliv rozsáhlejší opravy.

Při rekonstrukci hráze vzroste kapacita spodních výpustí, kapacita korunového bezpečnostního přelivu a kapacita kaskády pod přelivem.

Zjednodušeně řečeno – kdyby po rekonstrukci nastaly extrémní záplavy, dostalo by Povodí Labe z přehrady kontrolovaně mnohem více vody než v současné době a zabránilo by jejímu neřízenému přetékání přes korunu hráze.

Při bleskové povodni v roce 2010 se voda valila přes hráz na Mlýnici u Chrastavy, což sebou neslo obavy z protržení přehrady.

Oprava zasáhne oblíbenou promenádu

„Stabilitu a bezpečnost hráze v Harcově zvýší utěsnění podloží. Provedeme ho s pomocí injekční štoly,“ prohlásila Burianová. Stejná technologie se osvědčila na konci minulého století při rekonstrukci jablonecké přehrady.

Povodí Labe obnoví v Harcově těsnící funkci takzvaného návodního líce hráze. Stavbaři ho navíc přespárují. Do projektu patří i rekonstrukce koruny hráze. Během stavebních prací se přehrada vypustí a odbahní.

„Na vodní dílo doplníme vybavení pro obsluhu a provoz – například monitorovací přístroje, řídící systém a osvětlení,“ poznamenává Burianová. „O dotaci na rekonstrukci požádáme ministerstvo zemědělství.“

Rekonstrukce přehrady v Harcově zasáhne také pravobřežní zeď. Nad ní se vine promenádní cesta, hojně využívaná Liberečany k procházkám. „Zeď není v dobrém stavu a opadává,“ konstatoval harcovský hrázný Martin Vrchovský.
Nejčtenější

Sparta končí, Liberec vyhrál i v Praze a jde na Hradec. Olomouc vede

Liberecký trenér Filip Pešán v zápalu během předkola play off se Spartou

Hokejové Spartě skončila sezona. Jeden z hlavních favoritů extraligy nestačil v předkole play off na Liberec a vypadl...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...Pešán se opřel do Hradce: Je kupodivu, jak stodvacetikiloví hráči padají

Liberecký trenér Filip Pešán gestikuluje na rozhodčího ve čtvrtfinálovém utkání...

Gól v početní výhodě soupeře sice zápas bezprostředně nerozhodl, přesto právě přesilovky přišly hned po prvním zápase...

VIDEO: Kolem lesních dělníků se proháněl vlk, nebál se lidí ani strojů

Vlk, kterého se podařilo natočit poblíž Vrchovan u Doks.

Vlka promenádujícího se jen pár metrů od lidí natočili lesní dělníci v obci Vrchovany u Doks. Zvíře vyběhlo z remízku...

KOMENTÁŘ: Královno Viktorie, a nenastal už čas na budíček?

Plzeňský útočník Michael Krmenčík utíká libereckým obráncům Kerbrovi (vpravo),...

Těžko se divit namlsaným plzeňským fanouškům, že pískali a láteřili. Znovu jich přišlo přes devět tisíc a těšili se,...

Další z rubriky

VIDEO: Kolem lesních dělníků se proháněl vlk, nebál se lidí ani strojů

Vlk, kterého se podařilo natočit poblíž Vrchovan u Doks.

Vlka promenádujícího se jen pár metrů od lidí natočili lesní dělníci v obci Vrchovany u Doks. Zvíře vyběhlo z remízku...

Policista pomáhal dealerce drog, od soudu odešel s podmínkou

(Ilustrační snímek)

Jako policista pomáhal podle spisu dealerce drog, prozradil chystaný zátah proti výrobcům drog, prodával pašované...

Blikající žárovky způsobují epilepsii, mladý vědec se je snaží zkrotit

LED žárovka (ilustrační snímek)

„Mrkání“ LED žárovek, které škodí lidskému zdraví, zaujalo doktoranda liberecké univerzity Leoše Kukačku natolik, že se...

bazar-sport-kola
bazar-sport-kola

Sportovní výbavu levněji? Na našem bazárku ano.

Najdete na iDNES.cz