Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Opuscard už nemá být jen jízdenkou, ale má nahradit platební kartu

  9:09aktualizováno  9:09
Chcete zaplatit za jízdenku na vlak, za jídlo v obchodě, lístek na koncert nebo získat slevu? A to kdekoli v Libereckém kraji? Stačí k tomu jedna jediná karta – Opuscard. Alespoň taková je vize krajských politiků.

Místo slevových kartiček by mohla fungovat právě Opuscard. | foto: Martin Trdla, MF DNES

Dosud funguje Opuscard pouze v rámci dopravy, jako elektronická peněženka či jako identifikační znak pro docházku do práce, nebo i do školy. A v krajské jídelně si s ní zaměstnanci zaplatí i oběd.

Do budoucna by se ale její využití mělo rozšířit i na další oblasti. „Liberecký kraj má čtyři sta tisíc obyvatel a pro nás by bylo zajímavé, pokud by Opuscard používal každý. A aby neměl deset různých karet, ale jenom jednu,“ prohlásil Marek Pieter, náměstek hejtmana.

Kraj ve spolupráci s firmou Korid neustále kartu rozvíjí, k dalšímu využití by mohli pomoci počítačoví experti. Ti zjišťují, zda by bylo možné zapojit do systému i obchodní domy.

„Místo slevových kartiček, které už má dnes každý obchod, by mohla fungovat právě naše Opuscard. Ta by pak automaticky vyhodnotila, zda mám v konkrétním obchodě slevu a zda ji mohu použít. Bavíme se samozřejmě i o tom, jestli z ní neudělat také platební kartu, ale narážíme zatím na bankovní systémy. Musíme samozřejmě klást důraz na bezpečnost. Další oblastí by mohla být i kultura,“ doplnil Pieter.

Dobré by bylo, aby platba nešla přes banky

Proti možnosti platit kartou Opuscard by do budoucna nebyl ani Jiří Bláha, liberecký podnikatel a majitel pekáren. Musela by to být ale rychlá platba.

„Pokud by u toho museli zákazníci zadávat nějaký PIN, tak to neuvěřitelně zdržuje. Vemte si, že třeba v Deltě obsloužím denně tři a půl tisíce lidí a prodej tak musí probíhat rychle,“ upozornil podnikatel.

Jednodušší by to pro něj bylo i v případě, že by platba nemusela procházet přes banku. Ty si totiž účtují poplatky. „Dneska mi na dvou houskách, které někdo zaplatí kartou, strhnou tři koruny, to je dost nevýhodné,“ dodal.

Kartu Opuscard používají také zaměstnanci libereckého magistrátu. Dohromady ji má 402 pracovníků. Používají ji jako docházkovou kartu, na kterou čipují příchody, odchody, nejrůznější pochůzky či obědy.

„Zároveň karta slouží k řízené evidenci tisku na všech budovách, takže mohou využívat naše tiskárny na všech místech úřadu, kde jsou umístěné,“ prozradila Jana Kodymová, mluvčí libereckého magistrátu.

Deset tisíc lidí kartu využívá jako průkazku do knihovny

Podle Jiřího Hruboně, šéfa společnosti Korid LK bylo vydáno přes 200 tisíc karet, ale aktivně se jich používá zhruba 120 tisíc. „Nejvíce v dopravě a přes deset tisíc lidí ji využívá jako čtenářský průkaz v knihovně,“ dodal Hruboň.

Lidé na ni ale mohou čerpat i nejrůznější slevy. Například v českolipském muzeu zaplatí na vstupném při předložení Opuscard pětadvacet korun namísto padesáti. „Moc lidí toho ale nevyužívá, většina z nich zaplatí celou cenu,“ uvedla pokladní v muzeu.

Slevu nabízí například i půjčovna segway v Liberci. Od pondělí do pátku se na nich zájemci svezou za poloviční cenu.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Libereckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Libereckém kraji si volí zástupce do Senátu obvod Jablonec nad Nisou. Kandidují: Jaroslav Zeman, Jindřich Berounský, Josef Chuchlík, Šárka Kalvová, Michal Švarc, Michaela Tejmlová a Pavel Žur. Případné druhé kolo voleb se koná 12. a 13. října.Nejčtenější

Čtyři koruny i krmítko pro kapry. Poloprázdná přehrada vábí hledače pokladů

Základní pomůcky pro hledače: oblečení, u něhož nevadí, zašpiní-li se, polní...

Kvůli suchému létu je v liberecké přehradě rekordně málo vody. Nově vzniklé pláže okupují hledači s detektory kovů....

Rennes - Jablonec 2:1, hořká premiéra, rozhodla penalta v nastavení

Jablonecký brankář Vlastimil Hrubý se smutně ohlédl, Hatem Ben Arfa z Rennes...

Jablonečtí fotbalisté při při své premiéře v hlavní fázi evropských pohárů příjemně překvapili výkonem, ale v Rennes...Přehrady připomínají poušť, škeble uvázlé na suchu hrázní vracejí do vody

Tam, kde ještě nedávno bývala voda, je dnes jen poušť. Jak na liberecké, tak i...

Extrémní sucho pokračuje, v liberecké přehradě Harcov a jabloneckém Mšeně chybí do plného stavu tři a půl metru vody,...

Liberec vyhlíží Spidermana, natáčení velkofilmu uzavře celé náměstí

Náměstí je již obehnané plotem a do jeho středu se lidé nedostanou. Rekvizity...

Už několik dní dominuje libereckému náměstí Dr. E. Beneše ruské kolo. Spolu s dalšími kulisami je postavili filmaři,...

Pavoučí muž znectil památník obětem z 21. srpna 1968, filmaři se omluvili

Filmaři udělal z památníku obětem okupace skládku.

Továrnímu dvoru s poskládaným materiálem se několik dní podobal Památník obětem okupace na náměstí E. Beneše v Liberci....

Další z rubriky

Bílý tygr je černý a soupeři se v Liberci přecpou Vlašákem

Neotřelá reklamní kampaň Bílých Tygrů byla dílem marketingového a PR oddělení.

Jiskřivé jazykové hrátky, které se vymykají z běžných reklam, jsou v hlavní roli kampaně hokejových Bílých Tygrů...

Na pláni po Textilaně vyroste tisíc bytů a podnikatelský inkubátor

Na místě bývalé Textilany kousek od centra Liberce je už několik let velká...

Rozlehlé pozemky po zbouraném areálu Textilany mají nového majitele. Poté, co před dvěma týdny odmítlo devítihektarový...

Terminál Fügnerova se topí v nedopalcích, pomoci můžou speciální vysavače

Fügnerova ulice je zamořena nedopalky.

Vajglová. Špačková. Nedopalková. Všechna tato jména by se hodila víc pro ulici, jež je v Liberci hlavním dopravním...

Najdete na iDNES.cz