V čele pořadatelů libereckého lyžařského MS stála bývalá slavná lyžařka Kateřina Neumannová.

V čele pořadatelů libereckého lyžařského MS stála bývalá slavná lyžařka Kateřina Neumannová. | foto: Tomáš Krist, MAFRA

Tým lyžařky Neumannové zažaloval firmu z Liberce, u soudu ale nepochodil

  • 2
Organizátoři libereckého mistrovství světa zažalovali před osmi lety libereckou softwarovou firmu o 9,5 milionu korun. Soud nyní žalobu zamítl. Paradoxní je, že za sdružení OC FIS Nordic WSC 2009, v jehož čele stála bývalá lyžařka Kateřina Neumannová, k soudu nikdo nepřišel.

Soudu se ani nepodařilo obsílku na pražskou adresu doručit. Nynější spolek je v likvidaci. Přestože jej ze spolkového rejstříku dosud nikdo nevymazal, zjevně existuje jen formálně.

Oficiálně sídlí na adrese Pakoměřická 1775/5 Praha 8 - Kobylisy. Na internetu je u této adresy uvedeno rovněž liberecké číslo, které nefunguje.

Za organizátory liberecké akce zůstaly obrovské dluhy. Dluží firmám, u kterých si tehdejší sdružení, dnes přejmenované na spolek, objednalo služby pro šampionát.

Nyní zamítnutá žaloba se týká firmy Merz. Vyvíjela pro pořadatelské sdružení, v jehož čele stál tehdy Roman Kumpošt, unikátní software. Měl zajišťovat vše pro šampionát. Od akreditací, zásobování až po prodej lístků.

Když se ale do čela sdružení roku 2007 postavila Kateřina Neumannová, smlouvu s počítačovou firmou vypověděla. Rozhodnutí tehdy nijak relevantně nezdůvodnila.

Sdružení chtělo po firmě peníze zpět

Počítačová firma proto v lednu 2008 napadla vypovězení smlouvy u soudu. Devět měsíců nato zas pro změnu OC FIS Nordic zažalovalo firmu.

Podstatou tohoto podání bylo, že počítačová firma do zrušení smlouvy odvedla část práce a dostala za ni zaplaceno. Sdružení proto chtělo po firmě peníze zpět. Právě v této kauze nyní liberecký soud rozhodoval.

„K odstoupení nebyl důvod, smlouvu mohla jednostranně vypovědět jen firma Merz,“ pronesl soudce Petr Hoček. Rozhodnutí ještě není pravomocné.

Vyjádření prezidentky organizačního výboru Kateřiny Neumannové se MF DNES nepodařilo sehnat. Odepsala, že je zaneprázdněná.

Na sdružení OC FIS Nordic WSC 2009 byl v roce 2012 prohlášen konkurz, Městský soud v Praze jej ale musel letos v dubnu zrušit.

Ukázalo se, že majetek sdružení byl mizivý. To i přesto, že organizační výbor v čele s Kateřinou Neumannovou hospodařil s rozpočtem přes 632 milionů korun.

Majetek dlužníka na dluhy nestačí

„Majetek dlužníka je pro uspokojení věřitelů zcela nepostačující,“ stojí v usnesení, které zpracovala samosoudkyně Margita Víšková.

Městský soud v Praze zjistil, že sdružení mělo v pokladně jen 161 tisíc a 749 korun. Peníze se rozplynuly v odměně likvidátora, insolvenčního správce a v dalších výdajích spojených s údržbou majetkové podstaty.

Insolvenční správce přezkoumal pohledávky celkem 69 věřitelů, kterým organizátoři dluží. Uplatnili pohledávky za více než 399 milionů korun.

O zahájení insolvenčního řízení požádal likvidátor občanského sdružení Ivan Brambaški už v listopadu 2010. Upozorňoval na to, že sdružení dlužilo stovce firem a organizací skoro 112 milionů korun a nebylo schopno své závazky uhradit. Stát se na zaplacení dluhů odmítl podílet.

Spor s počítačovou firmou má spisovou značku už z roku 2009. „Kauzu jsme nemohli soudit, neboť po dobu konkurzního řízení jsou všechna obdobná řízení ze zákona přerušena. Pokračovat teď budeme i v žalobě, kterou podala firma Merz na sdružení OC FIS. Týká se to i jiných dosud neskončených řízení,“ řekl soudce Hoček.

Šampionát vyšel na více než dvě miliardy

Šampionát skončil 1. března 2009. Z veřejných zdrojů na jeho uspořádání šly přes dvě miliardy korun - ze státního rozpočtu skoro 1,5 miliardy korun, z rozpočtu Liberce asi 400 milionů. Liberecký kraj přidal přibližně 165 milionů.

Město ale na lyžařském šampionátu vydělalo mnohem víc. Hlavně díky státním dotacím vyrostly ve Vesci a na Ještědu moderní sportovní areály za 1,25 miliardy korun.

Liberecká radnice obdržela od státu dotaci 200 milionů korun na zhruba 250 nových bytů, kde v průběhu šampionátu bydleli jeho účastníci. Na metropolitní síť pro přenos dat získal Liberec od státu 45 milionů korun.

Žaloba dostihla i město Liberec. Část firem, které nedostaly za práci pro šampionát zaplaceno, vytvořila osmnáctičlenné sdružení Oprávnění věřitelé MS v klasickém lyžování v Liberci 2009.

Sdružení před pěti lety zažalovalo Svaz lyžařů a město Liberec o 37 milionů korun. Tvrdí, že se na uspořádání mistrovství podílely a zodpovídají tedy i za dluhy.