Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Setkání s Šípkem? Jako by audienci udělil velkorysý vladař, říká architekt

  18:33aktualizováno  18:33
Vyrovnaný, tichý, zřejmě introvertní, ale zároveň velkorysý člověk, s ohromným přehledem v mnoha různých oborech, vzpomíná na zesnulého Bořka Šípka architekt Adam Gebrian. „Byl středobodem celého prostoru. Měl jsem pocit, že mi byla udělena audience vladařem,“ uvedl. S úctou o Šípkovi hovoří i další kolegové.

Bořek Šípek ve své novoborské sklárně. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

„Je to průšvih,“ zněla první bezprostřední reakce sklářského výtvarníka Petra Novotného, spolumajitele úspěšné sklárny Ajeto, kterou s Šípkem v roce 1989 v Novém Boru zakládal.

Zemřel výtvarník, architekt a designér Bořek Šípek

„Pracovali jsme spolu čtvrt století a za tu dobu můžu zodpovědně říct, že co do tvůrčí geniality, tvořivějšího člověka jsem nepotkal,“ vyjádřil se pro iDNES.cz umělec.

Na Šípkovo dílo hledí s obdivem i přesto, že se jejich cesty v roce 2008 rozešly a oba výtvarníci se potkali u soudu kvůli penězům a využití jména sklárny. „Soud tenkrát logicky řekl, ať se dohodneme. Bylo to tehdy emotivní, ale já se na něj nezlobil. O to víc mě mrzí, že během jeho nemoci jsme se už nepotkali a nemohli se usmířit. Jsem přesvědčen, že by k tomu došlo,“ komentoval pohnutě Novotný.

Šípek a sklářský sever Čech

Lavička Václava Havla v Novém Boru.

Lavička Václava Havla v Novém Boru.

Šípkův vztah ke sklu se datuje do roku1964, kdy se po smrti jeho maminky stává jeho poručníkem sklářský výtvarník René Roubíček.

V roce 1968 absolvoval uměleckou průmyslovku a emigroval do Německa, kde v Hamburku vystudoval architekturu a pak ve Stuttgartu i filozofii. Po návratu do Prahy v roce 1990 byl jmenován profesorem architektury a designu na VŠUP, v letech 1992 až 2002 působil jako hlavní architekt správy Pražského hradu.

V posledních letech byl děkanem Fakulty architektury Technické univerzity v Liberci, kde založil zcela nový studijní obor Environmental Design. Po revoluci založil s přáteli v Lindavě u Nového Boru sklářskou firmu Ajeto, na jaře roku 2012 si otevřel v Novém Boru vlastní sklárnu - Studio Anežka. Z jeho posledních prací jsou známy Lavičky Václava Havla.

„O jeho nemoci jsem se dozvěděl tak, že mi to napsal redaktor New York Times. To myslím jeho význam docela dobře ilustruje. Smekám klobouk před každým, kdo něco pořádně umí. A Bořek Šípek toho uměl skutečně hodně a skutečně skvěle,“ vyjádřil se zmíněný Gebrian, absolvent Fakulty umění a architektury na Technické univerzitě v Liberci v době, kdy zde Šípek byl děkanem.

Šípka potkal naposledy před osmi lety v restauraci v Praze. „Naproti stolu seděl klidný, vyrovnaný, tichý, zřejmě introvertní, ale zároveň velkorysý člověk, s ohromným přehledem v mnoha různých oborech, který se živě zajímal o mne, ani ne třicetiletého člověka, který za sebou neměl vůbec nic. Byl středobodem celého prostoru a svými pomalými pohyby ho úplně ovládal. Měl jsem pocit, že mi byla udělena audience u vladařem,“ zavzpomínal Gebrian.

Povýšil Liberec na evropskou úroveň

Smrt Bořka Šípka zarmoutila i jeho kolegy na liberecké Technické univerzitě. Její mluvčí Jaroslava Kočárková připomněla, že bez Šípka by nebyla škola tím, čím dnes je. „Díky jemu byl na naší fakultě akreditován samostatný obor design prostředí v rámci studijního programu design. Liberec byl první v Evropě, kde se tento obor samostatně začal vyučovat. Jeho jméno zvýšilo katedře designu společenskou prestiž, a to i mimo Českou republiku,“ zdůraznila Kočárková.

Šípkův nástupce ve funkci děkana na fakultě architektury Zdeněk Fránek si Šípka cení jako zodpovědného a poctivého člověka, kterého sláva nezkazila. „Na naší fakultě zanechal nesmazatelnou pozitivní stopu. Těžko za něj budeme hledat náhradu,“ poznamenal.

Pro Nový Bor vytvořil Lavičku Václava Havla

Slova soustrasti přicházejí i od politiků. Starosta Nového Boru a zároveň šéf Mezinárodního sklářského sympozia Jaromír Dvořák zdůrazňuje Šípkovu lásku k Novoborsku.

Fotogalerie

„V jeho zdejším ateliéru jsem měl možnost s ním hovořit o tom, jak velmi ho zasáhla smrt Václava Havla, jak ho naplňuje práce s mladými sklářskými výtvarníky, ale taky o tom, jak rád vaří. Vždy se zajímal o rekonstrukci novoborského náměstí, kterou zdobí jeho Lavička Václava Havla a typický skleněný strom,“ zavzpomínal Dvořák.

„Odešel člověk, který nás nechával hřát se na jeho křídlech slávy, odešel člověk, kterého jsme obdivovali a měli rádi,“ dodal.

Smrt Bořka Šípka zaskočila i libereckého hejtmana Martina Půtu. „Před dvěma lety jsem měl možnost ho navštívit v jeho sklárně Anežka, mluvit s ním o sklářství jako perspektivním oboru a obdivovat jeho nápady. Statečně bojoval s těžkou nemocí. Čest jeho památce,“ dodal hejtman.
Nejčtenější

Lyžař v Krkonoších narazil do stromu u sjezdovky, na místě zemřel

(ilustrační snímek)

Na sjezdovce na Černé hoře v Krkonoších v úterý kolem poledne zemřel třiačtyřicetiletý lyžař. Při jízdě v dolní části...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Pešán se opřel do Hradce: Je kupodivu, jak stodvacetikiloví hráči padají

Liberecký trenér Filip Pešán gestikuluje na rozhodčího ve čtvrtfinálovém utkání...

Gól v početní výhodě soupeře sice zápas bezprostředně nerozhodl, přesto právě přesilovky přišly hned po prvním zápase...

Plzeň je v semifinále, Liberec ubránil těsné vedení v Hradci a má mečbol

Hráči Plzně slaví gól v síti Olomouce.

Po brněnské Kometě je znám také druhý semifinalista hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně přejel Olomouc...

Další z rubriky

Průmyslovou zónu odřízne oprava silnice, firmy proti uzavírce protestují

Klimatizační jednotky vyrobené v Densu jsou používány ve vozech značek VW, BMW,...

Na řidiče i firmy v průmyslové zóně Jih v Liberci těžce dolehne plánovaná oprava ulice České mládeže. Stane se...

Školky se chystají na dvouleté děti, provádějí přestavby za miliony

Stavebníci v současnosti obsadili i mateřskou školu Beruška v libereckých...

Generace dnešních čtyřicátníků ještě chodila coby malá do jeslí. Již záhy, od roku 2020, ale zamíří dvouleté děti...

Rampa pro vozíčkáře a infopanely. Nové autobusy nahrazují zastaralé karosy

Kmotrem moderních autobusů se stal herec Ivan Vyskočil, sám je držitelem...

Jsou moderní, ekologické, snadno do nich vjede kočárek či vozíčkář a navíc umí komunikovat i s nevidomými. Do téměř...

Najdete na iDNES.cz