Jedna z možných podob zástavby. Architekti počítají s tím, že se Perštýn značně...

Jedna z možných podob zástavby. Architekti počítají s tím, že se Perštýn značně zazelená. Podle studie má mít zeleň „nadpoloviční většinu“. | foto: Vizualizace autorského týmu pod vedení Petra Šikoly a Václava Dvořáka

Místo ostudné díry byty a domov důchodců. Liberec kývl na novou čtvrť

  • 5
Ohromnou díru na libereckém Perštýně by za pár let měla nahradit zcela nová čtvrť s byty, kancelářemi či domovem důchodců a velkým parkem. Liberečtí zastupitelé kývli na změnu územního plánu, která stavbu společnosti Liberecké inovační centrum odstartuje.

Dosud totiž plán počítal pouze s výstavbou obchodního centra a neumožňoval třeba výstavbu sportoviště ani serverového centra pro uložení počítačových dat.

„Čekali jsme na to necelý rok, protože ten proces je poměrně složitý. Do zastupitelstva to šlo třikrát, nejdříve jako podnět na změnu územního plánu, pak jako návrh a nakonec jako vydání změny. Je to administrativní mašinerie, nicméně jsme rádi, že ji máme za sebou. Je to pro nás důležitý krok. Po změně můžeme na Perštýně vybudovat novou moderní čtvrť dle schválené územní studie architektů Václava Dvořáka a Petra Šikoly,“ prohlásil Jiří Šolc, liberecký zastupitel, který se na přípravě projektu podílí.

Investoři teď mohou dokončit práce na projektové dokumentaci pro územní rozhodnutí pro areál o rozloze čtyři a půl hektaru.

„Jsem optimista, počítám, že bychom mohli začít na závěr stavební sezony roku 2019. Jako první přijde na řadu technická infrastruktura, tedy všechny ty stavby, které nakonec nebudou vidět,“ přiblížil Šolc.

Změnu dozná i kruhový objezd u restaurace Chicago. K němu se doplní řízené světelné semafory u přechodů a tím bude provoz na celé křižovatce plynulejší. Architekti chtějí z jámy, která je pro město ostudou, vybudovat moderní čtvrť, kde zkombinují administrativní i obytné budovy s dostatkem zeleně. A Šolc rozhodně nemá strach z toho, že nabízené kanceláře zůstanou bez využití.

„O administrativní prostory je stále zájem, akorát většina dnes nabízených kanceláří ve městě má jeden velký problém, a to je parkování. My plánujeme využít současný stav již vyhloubené jámy a umístit zde dostatek parkovacích míst v podzemních garážích, které budou vybavené i elektronabíječkami, což může být jednou pro město velmi cenné,“ zdůraznil zastupitel.

Podzemí obsadí datové centrum

Své místo najde v podzemních prostorech i datové centrum, které tak získá zajímavé parametry z hlediska fyzické bezpečnosti. „Nepůjde o žádný obří datový sklad, ale pro potřeby regionálních firem či nadnárodního zákazníka to stačit bude,“ zmínil Šolc.

Kromě kanceláří najdou firmy v novém centru i prototypové dílny, k dispozici pak bude zhruba 350 bytů, z nichž některé mají být i startovací pro nadané vysokoškoláky. A kromě dětského hřiště, domova pro seniory, restaurace či promenádní cesty se počítá i s potenciální výstavbou střední školy. Ani ta podle původního územního plánu na Perštýně stát nemohla.

Teď už to možné je a v budoucnu by ji mohla využívat Doctrina, která na Perštýně dnes provozuje jak mateřskou, tak i základní školu.

„O té možnosti s investory jednáme. Je to jedna z možností, jak by se naše škola mohla vyvíjet,“ zmínil Jiří Paclt, ředitel Doctriny.

Perštýn patří mezi nejstarší obývané části stotisícového města, zástavba zde byla už v 16. století. Ulicí Na Perštýně kdysi vedla hlavní obchodní cesta na Prahu. Na okrajích jámy, které nebyly odtěženy, nyní probíhá i archeologický průzkum. Žádné zajímavé nálezy ale dosud nepřinesl.