Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Otec Babylonu buduje v Podještědí lesopark. Ohlídá ho betonový obr

  11:00aktualizováno  11:00
Ač v důchodu, liberecký podnikatel Miloš Vajner dál rozšiřuje své impérium. V Rozstání, části Světlé pod Ještědem, právě buduje rozsáhlý lesopark.

Ač v důchodu, liberecký podnikatel Miloš Vajner dál rozšiřuje své impérium. V Rozstání, části Světlé pod Ještědem, právě buduje rozsáhlý lesopark. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Na ploše sedmi hektarů vyrůstá síť cest a stezek, doplněná o dětské atrakce, vyhlídkovou věž s rozhlednou, lesním jezírkem, restaurací, amfiteátrem a lanovým centrem.

Fotogalerie

„Je to pětiletý plán. Zatím na tom děláme čtyři měsíce, takže je dokončená část s dětskými atrakcemi, kterou jsme již otevřeli. Hotové jsou i lesní cesty, těch jsme vybudovali tři kilometry. Příští rok zjara postavíme toalety, pokračovat se bude dřevěnými domky na kůlech pro dětské tábory. Vysadilo se tu i dva tisíce smrčků, které - až dorostou - budou tvořit stěny bludiště a labyrintu,“ řekl pro MF DNES Miloš Vajner.

Časem přibude amfiteátr i restaurace s věží

V dalších letech vyroste v části dětského hřiště i amfiteátr pro venkovní divadla a přednášky. V horní části parku, kde se dřív těžil písek, chce Vajner postavit restauraci s venkovní terasou, jejíž součástí bude dvacetimetrová vyhlídková věž.

S tím ale čeká až na chvíli, kdy se místo lidé naučí navštěvovat. Bude také potřeba řada povolení, pozemek se totiž nachází v přírodním parku Ještěd. Mezitím chce Miloš Vajner uzpůsobit les v okolí cest tak, aby se stal jakousi naučnou zónou. Děti tu mají poznávat stromy a zvířata.

Areál dostal jméno Lesopark Horka, podle místního 569 metrů vysokého vrchu Mazova horka, nejvyššího body Kotelské vrchoviny. Vstup do lesoparku bude hlídat třicetimetrová betonová socha obra. Vajner jej chce v roce 2017 sestavit z obřích bloků do polosedící polohy.

„Ke zdejšímu místu se váže pověst o krejčím, který chodil z Osečné obchodovat přes kopec do Liberce. Byl svědkem toho, jak čert přikázal obrům, aby do svítání navršili Ještěd. Byl naštvaný, že když přes něj musí chodit, že to bude mít daleko, a tak počkal, až obři začnou pracovat a napodobil kohoutí zakokrhání. Jeden z obrů se lekl, upustil kámen a krejčího zavalil. A náš obr tu zůstal zakletý a zarostlý stromy, neboť kámen na stavbu Ještědu kradl daleko a s čertem se nepohodl,“ vypráví Vajner báchorku, kterou se inspiroval.

Lesopark za deset milionů

Betonovému obrovi dal dokonce jméno Máza, podle Mazovy horky.
Stavbu téměř sedmihektarového lesoparku má podnikatel vyčíslenou na deset milionů korun, přestože ví, že z jeho provozu tyto náklady nikdy nepokryje. Vajnerovým cílem totiž není, aby park byl ziskový.

Miloš Vajner

Je mu 64 let, vystudoval Vysokou školu textilní v Liberci, kde pak tři roky působil jako asistent. V roce 1980 emigroval do Holandska, kde se živil různými profesemi. Po návratu do vlasti v roce 1990 začal podnikat v hazardním průmyslu, v roce 2000 otevřel akvapark a hotel Babylon, po Praze největší hotelový komplex v ČR. Následně podnikal v cestovním ruchu, působil například v síti sdružující 100 českých hotelů. Před pěti lety po vážné nehodě syna se stáhl z podnikatelského prostředí a věnuje se převážně svému golfovému areálu v Rozstání. Podíly v Babylonu přenechal svým synům, které má celkem čtyři. V letech 2005 – 2009 byl jako nestraník zvolen za Unii svobody do libereckého zastupitelstva. „Bylo to ode mě trochu naivní, nic jsme nezměnili,“ hodnotí dnes své politické angažmá. Má rád výtvarné umění, píše a hraje golf. Je rozvedený, má přítelkyni, ale sám říká, že už se ženit nebude.

„Já jsem si v životě vydělal peněz dost, navíc vím, že rubáš nemá kapsy. Mám si snad koupit jachtu a chodit se opalovat? Holt za ty peníze udělám lidem radost, aspoň po mně něco zbude,“ vysvětluje své pohnutky.

„Jakmile se to postaví, náklady už nebudou vysoké. Vstup bude zdarma, zpoplatníme jen firmy, které si tu třeba budou chtít dělat teambuildingové akce,“ zamýšlí se.

Na stavbu parku si Vajner najímá jen vlastní zaměstnance, což snižuje jeho náklady. Na zisk dotací prý ani nepomýšlí. „Doba dotační už dávno skončila,“ dodává.

Ostrý provoz zjara příštího roku

První návštěvníky již hotová část lesoparku uvítala, zatím jde spíš o zkušební provoz. Lidé již otestovali dřevěné dětské atrakce a lanové centrum. Široké veřejnosti se má otevřít příští rok zjara. Atrakce pak ještě doplní prodejna občerstvení.

Miloš Vajner, jehož nejznámějším dílem je hotelový komplex Babylon v Liberci, se z ostatních podnikatelských aktivit stáhl. Kromě golfového hřiště v Rozstání a vyrůstajícího lesoparku už prý nechce nic velkého budovat. „Veškeré podnikatelské aktivity by mě jen svazovaly tím, že bych se o ně ještě za deset let musel starat. A to já nechci,“ uzavírá.Nejčtenější

Na vrcholku Ještědu hořel les, hasiči nasadili vrtulník a letadlo

Požár lesa na Ještědu pomáhají hasit i letadla (13.8. 2018).

Stovka hasičů likvidovala šest hodin požár na vrcholku Ještědu. Vzplanul zde lesní porost. Kvůli svažitému terénu...

Ať prezident počká. Rada nejdřív chválil tým: Můžeme soupeřit s každým

Jablonecký trenér Petr Rada huláká na své svěřence během utkání proti pražské...

Dorazil mezi novináře, pustil se do hodnocení zápasu a vtom mu začal vyzvánět telefon. „Omlouvám se, to je prezident....Nechci dělat mizernou mouku, říká mlynář a chce prorazit do řetězců

Dosud zákazníci mouku z mlýnu Daniela Pernera nemohli koupit v maloobchodech....

Nechci být nejlevnější, ale nejlepší. Krédo, které provází majitele mlýna ve Svijanech Daniela Pernera už řadu let. A...

Liberecké ANO chce zbourat bazén a stavět nový. Babiš mluví o ptákovině

Problémy bazénu způsobují vysloužilé technologie.

Zbourat libereckou plaveckou halu a postavit s pomocí státní dotace novou v městském Sport parku, do něhož patří také...

Simonova vila v Liberci vstala z mrtvých, zachránil ji Vojtěch Pražma

Vila v Liberci vyrostla v letech 1926-1929 v zahradě mezi dnešní Husovou a...

Dvacátá léta byla dobou mnoha stylů. Jedním z nich byl art deco vycházející ze secese, který si pohrával se stylizací...

Další z rubriky

Dubček je náš. Rok 1968 je stále patrný v ulicích kraje

Dělostřelecká ulice

Zabílili je hned dvakrát: poprvé po válce, kdy musely z ulic zmizet německé vývěsní štíty a reklamy. Podruhé po srpnu...

Na Ještědu vznikne památník osmičkových roků. Bude ale neviditelný

Ještěd

Na Ještědu vznikne letos v září památník k osmičkovým výročím - 1918, 1938, 1948 a 1968. Nevytvoří ho však ze žuly,...

V Železném Brodě nechtějí dopadnout jako v Tróji, most přes Jizeru vymění

Lávka v Brodě, která spojuje Jiráskovo nábřeží s protilehlým nábřežím, má své...

Hojně využívaný most pro pěší přes řeku Jizeru v centru Železného Brodu čeká demolice. „Nechceme dopadnout jako v...

Grafton Recruitment Praha
Specialista zákaznické kvality

Grafton Recruitment Praha
Liberecký kraj
nabízený plat: 35 000 - 45 000 Kč

Najdete na iDNES.cz