Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Českém ráji otevřeli největší venkovní akvapark s netradičním bazénem

  17:39aktualizováno  17:39
V areálu Maškovy zahrady v Turnově v neděli otevřeli největší venkovní akvapark v Českém ráji. Soustava netradičně řešených bazénů s tobogánem a několika skluzavkami je aktuálně nejmodernějším vodním areálem v Libereckém kraji. Akvapark je součástí obřího sportovně-rekreačního komplexu.

Špalírem mažoretek tančících do rytmu queenovského hitu We will rock you kráčí muž ve společnosti dvou žen. Kvůli jednodílným pruhovaným plavkám trojice vypadá jak protagonisté z filmového zpracování Vančurova Rozmarného léta. Scéně přihlížejí stovky lidí.

Fotogalerie

Třemi postavami v plavkách, které jako první v neděli v poledne skočily do vod bazénu nového venkovního akvaparku v areálu turnovské Maškovy zahrady, jsou starosta města Tomáš Hocke a jeho místostarostky Petra Houšková a Jana Svobodová.

Svým skokem do dvacet stupňů teplé vody symbolicky ukončili dílo, o kterém se v bráně do Českého ráje hovořilo přes 15 let - Turnov má jeden z největších a nejmodernějších sportovně-rekreačních areálů v Libereckém kraji a největší venkovní akvapark v Českém ráji.

Něco podobného v Turnově citelně chybělo. Zvláště poté, co stárnoucí koupaliště s bazény v nedalekých Dolánkách v roce 2000 zpustošila povodeň a jej neobnovili. Na začátku všeho byl turnovský patriot a mecenáš Bohuslav Jan Horáček. Ten pro město před lety koupil za 35 milionů pozemky v Maškově zahradě.

„Když jsme před nějakými šestnácti lety společně s panem Horáčkem hledali, kde by mohlo koupaliště a sportovní areál vzniknout, řekli jsme si, že já objedu Turnov na kole a pan Horáček autem a že si pak řekneme, které místo je pro toto nejvhodnější. Oba jsme se shodli právě na Maškově zahradě,“ vzpomínal v neděli bývalý turnovský starosta Milan Hejduk.

Areál za 180 milionů

Akvapark se v Turnově přimkl ke krytému zimnímu stadionu, dobudovanému loni na podzim. Celý sportovně-rekreační areál v Maškově zahradě vyšel na bezmála 180 milionů korun. Zimní stadion stál 97 milionů, za akvapark s atrakcemi, sportovišti a zázemím dal Turnov necelých 80 milionů korun.

„Většinu stavby zaplatilo město z rezerv a vlastního rozpočtu, 60 milionů jsme si za výhodných podmínek půjčili,“ uvedl starosta Turnova Tomáš Hocke. Kromě akvaparku a zimního stadionu najdou Turnované v Maškově zahradě i dráhu na in-line brusle nebo několik hřišť.

Nový akvapark má netradičně řešený bazén s nepravidelným tvarem. Ten zabírá plochu 795 čtverečních metrů a maximální hloubka je tady 1,6 metru. Lidé tu najdou také soustavu skluzavek a 92 metrů dlouhý tobogán.

I když se areál na první pohled zdá velkolepý, nevyrovná se původním plánům Horáčka, který chtěl financovat komplex za takřka miliardu korun. V areálu měly vzniknout soustavy bazénů a skluzavek, dvě kluziště, parkoviště pro 400 aut a apartmánový hotel se 180 lůžky.

Projekt ale zastavila Horáčkova smrt v roce 2002. V neděli si původní návrhy mohli návštěvníci Maškovy zahrady prohlédnout, jelikož je radnice nechala vyvěsit v areálu.

Autor:


Nejčtenější

Na vrcholku Ještědu hořel les, hasiči nasadili vrtulník a letadlo

Požár lesa na Ještědu pomáhají hasit i letadla (13.8. 2018).

Stovka hasičů likvidovala šest hodin požár na vrcholku Ještědu. Vzplanul zde lesní porost. Kvůli svažitému terénu...

Ať prezident počká. Rada nejdřív chválil tým: Můžeme soupeřit s každým

Jablonecký trenér Petr Rada huláká na své svěřence během utkání proti pražské...

Dorazil mezi novináře, pustil se do hodnocení zápasu a vtom mu začal vyzvánět telefon. „Omlouvám se, to je prezident....Nechci dělat mizernou mouku, říká mlynář a chce prorazit do řetězců

Dosud zákazníci mouku z mlýnu Daniela Pernera nemohli koupit v maloobchodech....

Nechci být nejlevnější, ale nejlepší. Krédo, které provází majitele mlýna ve Svijanech Daniela Pernera už řadu let. A...

Liberecké ANO chce zbourat bazén a stavět nový. Babiš mluví o ptákovině

Problémy bazénu způsobují vysloužilé technologie.

Zbourat libereckou plaveckou halu a postavit s pomocí státní dotace novou v městském Sport parku, do něhož patří také...

Simonova vila v Liberci vstala z mrtvých, zachránil ji Vojtěch Pražma

Vila v Liberci vyrostla v letech 1926-1929 v zahradě mezi dnešní Husovou a...

Dvacátá léta byla dobou mnoha stylů. Jedním z nich byl art deco vycházející ze secese, který si pohrával se stylizací...

Další z rubriky

V Železném Brodě nechtějí dopadnout jako v Tróji, most přes Jizeru vymění

Lávka v Brodě, která spojuje Jiráskovo nábřeží s protilehlým nábřežím, má své...

Hojně využívaný most pro pěší přes řeku Jizeru v centru Železného Brodu čeká demolice. „Nechceme dopadnout jako v...

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Hradby Bezdězu vysvobodí z horka. Okolí je ale vyschlé na troud

Bezděz (19. srpna 2018)

V konejšivém stínu, který vrhá brána, oddechoval těžce chundelatý velký pes. Jeho pán ho ne a ne přemluvit, aby vstal a...

Grafton Recruitment Praha
OBSLUHA STROJE - vhodné i pro ženy

Grafton Recruitment Praha
Liberecký kraj
nabízený plat: 21 000 - 23 000 Kč

Najdete na iDNES.cz