Moderní dům vedle ruiny. V Liberci otevřeli centrum Vlasty Buriana

  18:00aktualizováno  18:00
Herec Vlasta Burian má v Liberci svůj dům. Výstavba centra, které má vzdát hold králi komiků, vyšla na třináct milionů korun, jedenácti miliony přispěla Evropská unie. Čtyřpodlažní dům nabízí v každém patře jiný program.

Stojí nedaleko místa, kde se umělec v roce 1891 narodil. Moderní budova obložená černou italskou břidlicí nejde v Široké ulici mezi ostatními, většinou oprýskanými domy, přehlédnout. Na jeden z nich je ostatně doslova nalepená.

Fotogalerie

Hned v přízemí je kavárna, kde jsou vystaveny filmové plakáty i fotografie dosvědčující, že se herec skutečně narodil v Liberci – Reichenbergu. Nechybí vysvědčení ani sportovní průkazka.

V prvním patře jsou návštěvníkům k dispozici dvě společenské místnosti, ve druhém na ně čeká vitality centrum a fitness sál. V něm jsou zatím smotané karimatky a podle programového ředitele Centra Vlasty Buriana Romana Šotoly už k nim další nářadí nepřibude.

„Je to taková minisokolovna, nebudou tam žádné činky, ale spíše půjde o další věci ke cvičení s vlastním tělem,“ prohlásil. Ve vitality místnosti se zase lidé dozvědí, jaké byly rozdíly mezi kulinářstvím dneška a minulých let. Třetí patro nabízí salon etikety, kde proběhnou kurzy slušného chování.

Během výstavby centra se objevily i kritické hlasy, které upozorňovaly především na to, že dům stojí na pozemku podnikatele a spekulanta s nemovitostmi a za pět let, až centrum splní lhůtu pro udržitelnost projektu, přestane fungovat a přemění se na nějaký výdělečnější podnik.

Pozemek získaný v rámci směny na mistrovství světa

„Kdybych to takto vnímal a kdyby to tak opravdu dopadlo, tak si totálně zkazím relativně dobré jméno, což by mi za to nestálo,“ odmítl Šotola.

Sám však dodává, že centrum si na sebe nebude schopné vydělat peníze. Proto chce na jednotlivé akce žádat o granty.

„Zatím moc nevím, co si o tom projektu myslet. Ale pokud tam budou opravdu pořádat ty akce, které avizují, pak je mi to sympatické. Navíc se mi moc líbí samotný dům. Ale pravděpodobně to jsou zainvestované peníze do majetku pana Plechatého, který pozemek získal v rámci slavné směny na mistrovství světa. A je možné, že za pět let to bude sloužit k úplně jinému účelu, než teď. Uvidíme, dejme tomu čas, na druhou stranu si asi umím v Liberci představit účelněji využité peníze,“ upozornil Jaroslav Tauchman, protikorupční aktivista.

Současnou podobu vtiskl domu mladý architekt Pavel Šťastný. „Připomíná Buriana jeho elegencí, i barevně jsme ten dům oblékli do černého, protože tuto barvu měl na svém oblečení Burian nejčastěji,“ zmínil architekt.

Nejtěžší pro něj bylo vypořádat se s relativně malou parcelou. „Chtěli jsme, aby stavba zapadla co nejvíce do prostředí čtvrti a zároveň by mohla být takovým precedensem, v jakém duchu by se tady měly stavět ostatní domy,“ dodal.

Proběhne beseda s pamětníkem

Centrum se zatím zamlouvá zastupiteli Jiřímu Šolcovi, který byl v době, kdy se projekt schvaloval, náměstkem primátorky.

„Je to hezká stavba, která sem do spodního centra docela zapadne a určitě je to lepší, než aby tady byla prázdná parcela. Na Vlastu Buriana spousta lidí slyší, takže věřím, že má centrum budoucnost, ale uvidíme, zda si zrovna tento formát vezmou lidé za svůj,“ podotkl Šolc.

Do konce roku proběhne v centru několik akcí, mezi nimi například beseda s pamětníkem slavného komika Karlem Hájkem, pravidelná cvičení jógy a zdravotní cvičení či beseda pro žáky druhého stupně základní školy na téma Slušným se člověk rodí, ale zdvořilosti se musí učit.

Nejčtenější

Badatelé objevili štolu, která zřejmě vede k nacistickému testovacímu bunkru

Podzemní kryt a bunkr (Rychnov u Jablonce)

Badatelé, kteří pátrají v Rychnově u Jablonce nad Nisou po podzemním nacistickém testovacím bunkru zbrojní továrny...

Ledař si postěžoval na nízkou mzdu svou i kolegů, ve firmě hned skončil

Osm ledařů se obrátilo se žádostí na zvýšení platů na vedení Sportparku v...

Rolbař libereckého Sportparku, který si za sebe a své kolegy v MF DNES posteskl na podprůměrné platy, u firmy druhý den...

Lesníci obnaží zříceninu hradu Trosky. Skály bez stromů chtějí ekologové

Rekonstrukce silnice z Borku do Troskovic přišla Liberecký kraj na 42 milonů...

Hradní věže Panna a Baba vystoupí ze zajetí stromů a dají najevo ještě důrazněji svůj majestát. Stejně jako celé...

V Liberci dojezdily jako poslední na světě tramvaje T2

Tramvaj ČKD T2 č. 133 z roku 1958

Konec slavné éry. Tak mluví celý svět, jehož zrak se na jeden den upřel k Liberci. V sobotu 17. listopadu zde dojezdily...

Výroba v autoprůmyslu se zmenšila, firmy v Libereckém kraji propouštějí

Klimatizační jednotky vyrobené v Densu jsou používány ve vozech značek VW, BMW,...

Několik firem, které vyrábějí komponenty do aut v Libereckém kraji, snížilo výrobu, zastavilo nábor nových pracovníků...

Další z rubriky

Státní zástupce podal obžalobu na tři obviněné v kauze zabíjení tygrů

Celní správa a policisté našli při razii našli mrtvého tygra a další zvířata....

V kauze nelegálního zabíjení tygrů a obchodu s částmi jejich těl podal státní zástupce Michael Dostál obžalobu k...

Liberecká nemocnice chce zřídit léčbu psy, pomáhají zbavovat depresí

František je čínský chocholatý pes a spolu s fenkami Fífou a Snoopy dochází do...

Liberecká nemocnice chce vylepšit služby pro pacienty i zřízením canisterapie. Jde o léčebnou metodu, která spočívá v...

Smutná chvilka pro demokracii, řekl o veřejném hlasování exprimátor Jablonce

Milan Kroupa z ANO, nový muž v čele Jablonce nad Nisou.

Je to smutná chvilka pro demokracii v Jablonci, prohlásil emeritní primátor města Petr Beitl z ODS. Bonmotem ve čtvrtek...

Najdete na iDNES.cz