Radniční sklípek v Liberci se připravuje na první hosty. Po nákladné opravě...

Radniční sklípek v Liberci se připravuje na první hosty. Po nákladné opravě bude slavná restaurace v provozu od poloviny prosince. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Slavná liberecká hospoda ožívá. Po deseti letech se v ní opět roztočí pípy

  • 12
Už jen týdny zbývají do okamžiku, kdy si Liberečané zase zajdou posedět, popít a pojíst do Radničního sklípku. A nebo postát. U výčepu totiž budou i stolky na stojáka. Pípy tu roztočí Pivovar Svijany. Žluté oblé tanky s pivem zdobí stěnu nad barem.

Všichni, kdo se na obnově Radničního sklípku podíleli, se shodují na jednom: byl to vražedný termín.

„Během čtyř měsíců tu bylo proinvestováno kolem 14 milionů korun a kromě toho, že sklípek je úplně nový, udělalo se spousta práce na budově radnice, přívody vody, topení,“ říká exnáměstek bývalé liberecké primátorky Jiří Šolc.

Ten si opravu a znovuoživení slavné liberecké hospody vzal pod patronát. „Ta hospoda sto let nefungovala, pak deset let, ale radnice našla silného partnera, aby ji oživila,“ dodává.

Návrh na nový interiér namalovali mladí architekti z libereckého ateliéru Raketoplán. Podle autorů se v něm originálně snoubí původní prvky s moderními.

A člověk zjistí změnu hned ve vchodu - schody lemované původně tmavým ostěním zakrývají žluté desky v barvě svijanského piva, které se vinou až k předsálí a odkazují na žluté „nádrže“ nad výčepním pultem. 

Výčep ve tvaru písmene T a hostinský jako kněz

„Práci nám zadal svijanský pivovar a s ním jsme hodně spolupracovali, hlavně co se týče výčepu, obsluhy, přípravy a čepování piva. Svijany tu budou poprvé čepovat z tanků, takže jsme je zasadili hned nad pult. Jsou dominantní a vyvedené ve žluté barvě, stejně jako jakási stuha podél stěn, která lidi vede hned od vchodu,“ popisuje architekt Radek Vaňáč.

„Prostor s výčepem je ve tvaru T, nebo spíš prodlouženého kříže. S nadsázkou se dá říct, že je to jakýsi oltář a výčepní je kněz, který rozdává pivo.“

Dalším moderním prvkem budou světla od novoborské firmy Lasvit Bohemia zavěšená na speciální konstrukci. Sklo je vytažené do tvaru parohů. „Říkáme tomu paroháč, takže Liberečané se budou scházet pod paroháčem,“ komentuje Vaňáč.

Stoly a židle jsou znovuobnovené, stejně jako půlkruhové vitráže v oknech. „Každá z nich má svůj příběh. Při stavbě radnice je darovaly různé řemeslné cechy a spolky, a zobrazují výjevy z hospody a z tehdejšího života,“ říká Šolc.

Prostor hospody je členěný do několika sekcí - lidé si tam mohou posedět někde stranou v koutě, nebo s výhledem na celý sál, nebo si jen dát „rychlé“ pivo u pultů. Případně si se svou společností objednat salonek.

Místní chloubou jsou nově opravené toalety s klenutými vyštukovanými stropy a akustikou, že by se za ni nemusela stydět žádná koncertní síň. Vracejí návštěvníka do 30. let minulého století. „Dámy“ jsou vykachlíkované bíle, „páni“ černě, keramická bílá umývadla krášlí mosazné kohoutky. A splachovadla na řetízcích zakončují štíhlé keramické kapky.

„Tehdy se věnovala toaletám velká péče, což svědčilo o vztahu k zákazníkovi. U nás se na to pak dlouhá léta kašlalo, ale my jsme se chtěli k tomuto vztahu vrátit,“ dodal Vaňáč. 

350 tun odpadků a suti

Při obnově sklepení vyvezli dělníci 350 tun odpadků a suti. „Obnovili jsme přívody vody a tepla, aby budova přirozeně větrala a nevlhla, a doplnili je nejmodernější vzduchotechnikou. Původní průduchy za totality zabetonovali, takže budovu umrtvili,“ popisuje Šolc.

Podle něj je zajímavostí, že radnice měla svoji vlastní vodu. Pod budovou tekl potok a ve sklepení byly dvě studny - jedna na pitnou a jedna na užitkovou vodu. Studny se zachovaly, i když potok kvůli opravám ulic v okolí zmizel.

Restaurace bude sice nekuřácká, ale bude se tu vařit, takže pachy budou odsávané, aby člověk nebyl cítit „hospodou“. Technologii do kuchyně za téměř pět milionů platil Pivovar Svijany. „A ještě budou platit nájem 360 tisíc ročně. Pro město je to výhodné, protože ještě vloni museli dávat asi 400 tisíc ročně na vytápění,“ říká Šolc.

Na to, co pro lidi ve Sklípku chystá, se těší Karel Kubelka z firmy KNL Catering a služby, která bude restauraci provozovat. „Na obsluhu a kuchyň už školíme odborníky a chystáme se nabídnout pokrmy české kuchyně a její speciality i chuťovky k pivu. Typická česká kuchyně v moderním pojetí znamená, že budeme vařit odlehčeně, ale s jedinou vizí. Nebudeme dělat pizzy ani tortilly,“ říká Kubelka.

Selátka i holoubátka

Lidé si budou moci zajít do radnice na polední menu ve „stravenkové“ relaci, ale i na speciality pro náročné - selátka, holoubátka či srnčí a nebo pečené mušle na pivu. Mohou si ale dát třeba jen chleba se škvarkovou pomazánkou nebo tlačenku k pivu. Svoje menu tu najdou i vegetariáni nebo lidé s bezlepkovou dietou.

„Všechno u nás bude čerstvé a domácí, dokonce i limonády a čaje. Budeme asi jedinou hospodou, kde bude k mání točená pivovarská voda,“ řekl Kubelka.

„Radniční sklípek je první vlajkovou lodí v síti restaurací, kterou plánujeme do budoucna rozšířit po celé republice. Myslíme si, že pro první svijanskou hospodu neexistuje lepší místo, než je tento unikátní historický prostor pod libereckou radnicí,“ uvedla mluvčí Pivovaru Svijany Petra Winklerová.

„Hosté se mohou těšit na kompletní sortiment svijanských piv, která budou čepovaná pod naší přímou kontrolou. Poprvé v historii zde budou k ochutnání Svijany v tankové podobě.“

Restaurace bude v provozu od poloviny prosince. Pro náhodné příchozí se ale otevře až 27. prosince. „Do té doby máme totiž nahlášené předvánoční firemní akce a setkání. Pro lidi ale pořádáme oslavu Silvestra,“ dodal Kubelka.