Do sklepení historické budovy radnice v Liberci se po více než deseti letech...

Do sklepení historické budovy radnice v Liberci se po více než deseti letech vrátila restaurace. Vybudoval ji tam největší pivovar Libereckého kraje - Pivovar Svijany. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Nejmalebnější hospoda v Liberci po letech ožila. Bez kouře z cigaret

  • 22
Mocného spojence dostaly nekuřácké restaurace Ztráty a nálezy, Na Kopečku, Vinkolo nebo Rybářská bašta. V Liberci se k nim přidal Radniční sklípek, nejvěhlasnější historická pivnice ve městě. Obnovenou legendární hospodu, kam se vejde 250 hostů, otevřeli poté, co řadu let chátrala.

„Přáli bychom si, aby lidem bylo u našeho piva dobře a nechceme jim posezení v Radničním sklípku znepříjemňovat kouřem z cigaret,“ řekla Petra Winklerová, mluvčí Pivovaru Svijany, jemuž město pronajalo pro restauraci své podzemní prostory v novorenesanční radnici.

Na nekuřáckém Radničním sklípku se pivovar shodl s magistrátem, památkáři i s libereckou nemocnicí, jejíž cateringová společnost bude v pivnici vařit.

Ředitel Národního památkového ústavu v Liberci Miloš Krčmář patří mezi nekuřáky. Sklípek bez cigaret ho ale těší nejen proto, že si v něm nikdo nemusí ničit zdraví rakovinotvorným dýmem.

„Kouř by se v historickém Radničním sklípku podepsal na výmalbách, ale především na vzácných vitrážích,“ upozornil Krčmář.

Cigarety obsahují dehet, kvůli němuž by se na vitrážích usazovala mastnota. „Sám vyhledávám nekuřácké restaurace. Pokud tam jdu s přáteli, hlava mně druhý den ráno nebolí, což se nedá říci tehdy, pokud jsme v hospodě, kde se kouří.“

Stop načichlému oblečení

Krčmářova slova potvrzují jak Winklerová, tak bývalý náměstek primátorky Jiří Šolc (Starostové). Rekonstrukci Radničního sklípku na reprezentační svijanskou pivnici věnoval letos hodně svého času.

„Jako ortodoxní nekuřák jsem rád, že nebudu po návštěvě Radničního sklípku páchnout kouřem,“ prohlásil Šolc.

„Když se člověk vrátí domů z kuřácké restaurace, má hrozně načichlé oblečení a druhý den si je na sebe nemůže vzít. Je obrovský rozdíl, pokud si dáte občas víc piv v kuřácké a nekuřácké restauraci. Z kuřácké je vám druhý den ráno mnohem hůř.“

Podle Winklerové se nekuřácké restaurace staly moderním trendem skoro v celé Evropě a Svijany se snaží jít s dobou. „Kuřákům vadí restaurace s čistým vzduchem určitě méně, než nekuřákům zakouřená,“ vysvětlila Winklerová.

„Jestliže kuřáci chodí na cigarety ven, nevykouří jich tolik, jako kdyby seděli v restauraci, což prospívá jejich zdraví.“

Přijdou o zákazníky, míní hospodský

Majitel známé liberecké restaurace Plzeňka Ivan Duleba si myslí, že nekuřácký Radniční sklípek odradí od návštěvy hodně kuřáků. „Nestačí, že tam otevřou dveře a hned jsou s cigaretou venku,“ řekl Duleba. „Nahoru na vzduch musí vylézt po několika desítkách schodů.“

Duleba odhaduje, že kouří okolo dvou třetin pivařů. Sám rozdělil dvoupatrovou Plzeňku na nekuřácké a kuřácké sektory.

Stanislav Voldřich má v Liberci už pět let nekuřáckou pivnici Na Kopečku. „Jsem po operaci srdce a v zakouřené hospodě bych ani dělat nemohl,“ podotkl Voldřich.

„Chodí k nám asi třetina kuřáků, cigaretu si dávají venku. Ale ne tak často, jako by si ji dopřávali v hospodě. Kouří tak třikrát čtyřikrát méně. Pět našich štamgastů přestalo dokonce kouřit úplně.“