Ještě před několika měsíci byl strom, který přes sto let stojí v blízkosti...

Ještě před několika měsíci byl strom, který přes sto let stojí v blízkosti Liebiegova zámečku, zdravý. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Stoletý buk někdo navrtal a otrávil. Liberec pátrá po pachateli

  • 101
Jedna dírka vedle druhé vyvrtaná v kořenech statného červeného buku. Ještě před několika měsíci byl strom, který přes sto let stojí v blízkosti Liebiegova zámečku, zdravý. Teď umírá. Neznámý vandal do vyvrtaných děr vléval cíleně chemikálie.

Mohutný buk tak musí jít k zemi. Je otrávený, v havarijním stavu a hrozí, že spadne. Úředníci na liberecké radnici nyní zjišťují, kdo se rozhodl strom zahubit.

V úvahu připadá třeba pražský podnikatel David Polan. Patří mu totiž pozemky, na němž strom stojí, i přilehlý dům. Navíc tu chce postavit luxusní byty. Jenže ten to rezolutně odmítá. Neměl k tomu prý žádný důvod. Naopak, se stromem architekt v plánech na výstavbu počítal.

„Ten buk je tam od té doby, kdy jsme dům v hrozném stavu kupovali. Nestojí v místě budoucí výstavby, nebránil by ani vjezdu aut. V tom domě bydlí řada lidí a sídlí firmy, do dvoru má přístup každý. Mohl to tak udělat kdokoli, třeba i ten, komu se nelíbí náš projekt a chce proti nám poštvat tisk i veřejnost,“ informoval podnikatel.

Otvory vyvrtali do kořenů

Podle dendrologického posudku, který vypracovala soudní znalkyně Monika Šilarová, došlo k poškození stromu navrtáním otvorů v části kořenů a následně k vnášení nějaké chemické látky.

„Poškození kořenů se v koruně projevilo odlistěním a postupným odumíráním letorostů a kosterních větví,“ sdělila dendroložka.

Strom už označila jako odumřelý a jeho stav za havarijní, přičemž upozornila na akutní riziko vyvrácení. „Kořeny už neplní svoji hlavní funkci, jak kotvící, tak i vodivou, tedy že nerozvádějí vodu a živiny,“ doplnila.

Právě na zásahy do kořenů a na zasolení jsou buky obecně velmi citlivé. Patří přitom mezi dlouhověké dřeviny. A přestože strom měl u zámečku zhoršené podmínky k růstu, tak se na ně adaptoval. Za to, že umírá, tak může jednoznačně jeho otrava. Hodnotu buku odhadla Šilarová na půl milionu korun.

Poškození buku šetří magistrát

Podle mluvčí libereckého magistrátu Jany Kodymové o stavu stromu úředníci vědí. „Odbor životního prostředí nyní pracuje na tom, aby zjistil, kdo má poškození buku na svědomí. Šetření jsme ale dosud neukončili, a proto nemůžeme poskytnout bližší informace,“ uvedla mluvčí.

O pokácení stromu už zažádal podnikatel Polan, coby vlastník pozemku. „Udělali jsme to na základě toho současného stavu. Obdrželi jsme už i souhlas s informací o náhradní výsadbě, kterou samozřejmě provedeme,“ prohlásil.

Nový buk červenolistý mají majitelé vysadit nejpozději do listopadu příštího roku.

„Z pohledu ochrany památkových hodnot dotčeného místa je náhradní výsadba žádoucí, aby se zachoval jednotný architektonický celek. Osamocený strom tvoří přirozenou a cennou součást areálu,“ vysvětlila Jarmila Hušková, památkářka Národního památkového ústavu v Liberci.

Výstavba se odkládá

Výstavba bytového domu, který má vyrůst nedaleko bývalého sídla Oblastní galerie a zámečku, se zatím odkládá. Podle Polana je hotová jen studie.

„Vzhledem k tomu, že v současné době máme v běhu řadu dalších projektů, tak tento zatím čeká v pořadí. Dál se na tom nepracuje, ne, že bychom nechtěli, ale máme jiné priority,“ zmínil.