Mrtvé zvíře našli 6. října v lesích u Brenné na Českolipsku. Zřejmě ho...

Mrtvé zvíře našli 6. října v lesích u Brenné na Českolipsku. Zřejmě ho zastřelil pytlák. | foto: AOPK

Vědci i kriminalisté zkoumají, jak zemřel vlk na Českolipsku

  • 46
Největší české kapacity zkoumají, proč zemřel vlk, jehož mrtvolu našel 6. října v lesích u Brenné na Českolipsku náhodný houbař. Genetickou analýzu řeší Česká zemědělská univerzita ve spolupráci s odborníky z Karlovy univerzity, tělo analyzuje také Kriminalistický ústav Praha.

„Přestože jsme vzorky tkáně ihned dali do mrazáku, stupeň jejich rozkladu znemožnil jejich DNA analýzu. Vzorek byl nepoužitelný. Na řadu teď přijde odběr kostního materiálu, který budeme zkoumat,“ sdělil Ladislav Pořízek, ředitel regionálního pracoviště Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Souběžně s tím řeší kriminalistický ústav termín úhynu vlka. Používá k tomu totožné metody, jako při stanovování data smrti u lidí.

„K tomu se využívá rozbor hmyzu a larev, které na mrtvém těle byly. Jejich stádium rozvoje je spolehlivý ukazatel,“ podotýká Pořízek.

Výsledky rozboru DNA z kostí a analýza těla mají být zveřejněny do dvou týdnů. Souběžně s tím se ještě pátrá po kulce nebo brocích, které by definitivně potvrdily, že vlka kdosi zastřelil.

„Kulku zatím nemáme, pátrat budeme s pomocí detektorů kovu na místě nálezu těla. Zatím to nic nedokazuje. Kulka mohla projít měkkou tkání ven a vůbec v těle nemusela zůstat,“ líčí Luboš Beran, zoolog CHKO Kokořínsko - Máchův kraj.

Vlk před smrtí trpěl

Ochránci přírody jsou si však nadevše jisti, že vlk zemřel násilně. Ohledání vlčí mrtvoly prokázalo, že krev stékala zvířeti z břicha na tlapy.

„Byl střelen do břicha, tím jsem si na devadesát procent jistý. Z polohy těla je zjevné, že vlk trpěl, crčela z něj krev a před smrtí se ještě stočil do klubíčka,“ popsal Ladislav Pořízek. Podle něj padá podezření jednoznačně na myslivce.

„Kdo jiný se pohybuje lesem se zbraní a schopnostmi zastřelit tak plaché zvíře? Nechci ale obviňovat všechny myslivce. Tak jako v každé skupině, i u nich je devět z deseti členů slušných,“ konstatuje Pořízek.

Myslivci se však od činu distancují. „Jestliže se prokáže, že byl vlk zastřelen, my jakožto myslivci tento pytlácký čin jednoznačně odsuzujeme. Samozřejmě chápu, že v tomto případě jsou myslivci hned na ráně. Pokud to ale myslivec udělal a je členem naší největší myslivecké organizace, bude z ní ihned vyloučen,“ podotýká člen Okresní myslivecké rady v České Lípě Petr Slaba, lesník v Dubé.

Pachateli hrozí tři roky vězení

Policisté prozatím v případu vyčkávají. „Dokud nemáme potvrzeno, že geneticky jde skutečně o vlka, ani způsob jeho smrti, nemůžeme nic dělat. Pokud rozbor potvrdí podezření, budeme pátrat po viníkovi. Tomu hrozí až tři roky vězení podle paragrafu 299 na ochranu zvířat,“ uvedla českolipská policejní mluvčí Ivana Baláková.

Práci s prokazováním by ale policisté měli těžkou. Viník by se o svém činu musel sám někde zmínit. Pomoci k dopadení pachatele má i odměna 150 tisíc korun, kterou vypsalo Hnutí Duha a Český svaz ochránců přírody. Odměna by mohla motivovat promluvit někoho, kdo o případu něco ví.