Na vyhlídkách turistům hrozí nebezpečí především ve chvíli, kdy se vydají za zábradlí.

Na vyhlídkách turistům hrozí nebezpečí především ve chvíli, kdy se vydají za zábradlí. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Turisté v létě padají ze skal. Pozor na mokré kameny, varuje horolezec

  • 1
Tragické pády ze skal provázejí i letošní letní rekreační sezonu. Nebezpečí číhá na turisty nejen na pískovci v Českém ráji, ale také ve skalách na Českolipsku, na strmých severních úbočích Jizerských hor nebo v soutěskách dravých řek.

Na Böhmově vyhlídce u Riegrovy stezky, která vede ze Semil do Železného Brodu, se v neděli odpoledne sesunula do rokle sedmiletá dívka.

„Její otec se po svahu pustil za ní, aby jí pomohl,“ řekla krajská mluvčí záchranky v Libereckém kraji Lenka Moravcová. „Dívka utrpěla naštěstí pouze lehká zranění a sanitka ji převezla do nemocnice v Semilech. K vyproštění dívky z těžkého terénu jsme vyslali vrtulník. Kvůli hustému porostu na místě, kam dopadla, jsme ale nakonec nemohli využít slaňovací techniku.“

K mladému muži, který se zřítil ze skály v Příhrazech v sobotu, se však záchranáři z helikoptéry dostali. Vážná zranění zad a hrudníku mu nejdříve ošetřili zdravotníci z pozemních výjezdových skupin.

„Letecká záchranná služba ho pak dostala ze skal s pomocí slaňovací techniky,“ uvedla Moravcová. „Pacienta pak transportovala do nemocnice v Liberci.“

Lidi, zraněné po pádu ze skal, ošetřuje záchranná služba každé léto. Dva případy během jediného víkendu však nemívá často.

„Při výletech do skal doporučujeme turistům velkou opatrnost. Měli by tam chodit v pevné nesmekavé obuvi,“ prohlásila Moravcová. „Na vyhlídkách jim hrozí nebezpečí především ve chvíli, kdy se vydají za zábradlí.“

S Moravcovou souhlasí Jan Mocek, vedoucí Chráněné krajinné oblasti Český ráj a zkušený horolezec.

„Některé lidi láká dostat se za zábradlí až na okraj skal,“ upozornil Mocek. „Lezou tam buď ze zvědavosti, nebo pro borůvky a houby. Smrtí nebo těžkými úrazy končí nejednou i pády ze skal vysokých pět nebo šest metrů. Pod mnoha z nich jsou totiž kameny nebo chodníky, vytesané přímo do pískovce.“

Podle něj se neštěstí ve skalách stávají navzdory tomu, že je v nich na rozdíl od zahraničí mnohem víc ochranných zábradlí.

„Třeba v Norsku na vysokých skalách nad mořskými fjordy jsem je vůbec neviděl,“ řekl Mocek. „Zábradlí jsem neviděl ani u největšího evropského vodopádu na Islandu, i když tam skála kvůli páře z vodní tříště hodně klouže. Pád do zhruba sedmdesátimetrové hloubky se tam stal osudným například jedné německé turistce.“

Mocek si myslí, že túry ve skalách znamenají riziko hlavně pro městské děti. Při svém stylu života si často nedokážou uvědomit, co se jim tam může přihodit.

Skály se však stávají osudnými také zkušeným a sportovně založeným turistům. Před dvěma lety dojel cyklista před skalní vyhlídku v Českém ráji, kolo odložil a vydal se nahoru. Tam se opřel o zábradlí a spadl dolů. Utrpěl řadu těžkých zranění.

Po skále se dá lehce uklouznout zejména po dešti. Pískovec se navíc může pod nohama oddrolit. Některá dřevěná zábradlí trouchniví, a tak by turisté neměli na jejich pevnost spoléhat.