Palírna každý rok zpracuje kolem pětapadesáti tun ovoce od drobných pěstitelů.

Palírna každý rok zpracuje kolem pětapadesáti tun ovoce od drobných pěstitelů. | foto: archiv Style Bohemia

Palírna v Zásadě unikla krachu. Soudní poplatky musí uhradit věřitel

  • 2
Odvrátit krach se podařilo zásadské palírně Style Bohemia. Návrh na uvalení insolvence liberecká pobočka Krajského soudu v Ústí nad Labem v plném rozsahu zamítla. Soudkyně navíc nařídila věřiteli, jehož pohledávky neuznala, zaplatit soudní výlohy.

Společnost Detesk, která chtěla palírnu poslat do úpadku kvůli osm let nesplaceným fakturám, teď musí zaplatit náklady řízení a soudní poplatky, rozhodla soudkyně Hana Ptáčková. Podle usnesení soudu pohledávka Detesku zanikla. Výrok soudu je pravomocný.

„Jsem rád, že s námi zákazníci složitou dobu přestáli. Od začátku jsme tvrdili, že jde o šikanu,“ říká jednatel společnosti Martin Balatka, který nyní zvažuje odškodnění za pošramocenou pověst. „Vyčkáme, jestli se nějaká ze stran nedovolá k Nejvyššímu soudu,“ přemítá.

Detesk evidoval pohledávky od palírny od roku 2007. Výrobce lihovin měl podle splátkového kalendáře dluhy uhradit do roku 2009, zaplatil je ale jen částečně. Zbylá pohledávka však zanikla, a to tím způsobem, že Style Bohemia proti ní uplatnil k započtení vlastní pohledávku vůči Detesku.

Při soudním řízení se ukázalo, že palírna má závazky vůči státu nebo České spořitelně. Má s nimi ale uzavřený splátkový kalendář a řádně platí.

Nečekané výdaje málem zastavily výrobu

Společnost Style Bohemia vznikla před dvaceti lety. Původně se zabývala výrobou skleněných originálních dekoračních a nápojových stolních souprav a reklamních předmětů. Později začala lahve plnit vlastními ovocnými destiláty. Nyní se považuje hlavně za výrobce likérů a destilátů.

Palírna zpracuje ročně kolem pětapadesáti tun ovoce od drobných pěstitelů z Liberecka, Jablonecka a Českého ráje. Její roční tržby se pohybují kolem dvanácti milionů korun.

Style Bohemia byla jedinou likérkou v Libereckém kraji, na kterou se vztahovala po metanolové aféře povinnost zaplatit půlmilionovou kauci, jež vyplynula z nového zákona o povinném značení lihu. „Tím to neskončilo, kvůli překolkování jsme museli pořídit nové počítačové programy nebo kamerový systém, všechno dohromady nás přišlo na milion a půl,“ vypočítává Balatka.

Palírna vloni zvažovala, jestli kvůli těmto výdajům nemá výrobu zastavit, nakonec se ale rozhodla pro pokračování výroby. Firma má v současné době dva stálé zaměstnance, v době hlavní sezony najímá brigádníky.