Dům připomínající romantický zámeček leží v údolí pod Horním náměstím.

Dům připomínající romantický zámeček leží v údolí pod Horním náměstím. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Jablonecký Zámeček má smůlu, Skalka štěstí. Za miliony ji opravuje Skot

  • 2
Skot Ronald James Imlach Grant před několika lety koupil v Jablonci vilu Skalka, která je od roku 1958 zapsána na seznamu českých památek. Kulturní památku opravuje a chce ji striktně dovést do podoby jejího vzniku. Má tu být třeba nahrávací studio nebo kavárna.

Její historie je poněkud zamlžená. Neví se, kdy na strmé skále v ulici Skalka vznikla, ani kdo byl jejím prvním majitelem. Ví se, že se domu říkalo Steinberg.

"Je asi z konce 19. století, ale neviděl jsem dokumentaci, tak nic bližšího k její historii nevím," říká památkář Jaroslav Zeman.

Jablonecký historik a zastupitel Václav Vostřák hovoří o začátku 20. století. "Vím, že tu byly dva byty a tomu prostoru v okolí vily se říkalo Lager. V minulosti tu totiž tábořila armáda," odhaluje.

Otokar Simm a Lukáš Pleticha zase v Jabloneckém měsíčníku z roku 2008 píší, že vojenské tábořiště tu bylo za časů Marie Terezie.

Průvodce po Skalce Jaromír John, který Grantovi pomáhá především při jednání s úřady a stavebníky, jelikož byl řadu let ve Spojených státech a skotský občan česky nerozumí, říká, že Skalka mohla být domem pro milenku.

"Mezi lidmi se proslýchá, že to nějaký Rakušan postavil pro svoji milenku jako letní sídlo," vypráví.

Objevil tu dokonce něco jako náhrobní kámen se jménem Filip a datem asi 1853. "Možná, že je tu někde pohřbený a jeho duch to tu hlídá," směje se.

Uvnitř vily je už čirý stavební ruch. "Když jsme sem přišli, byla tu jednotka komunistických dveří, všechno zdevastované. Místo kleneb tu byly kovové traverzy, museli jsme vytrhat podlahy," popisuje John.

Precizní rekonstrukce: všechno musí vypadat jako dřív

Připomíná, že nový majitel Skalky věnoval dům svému malému synovi a že mu velmi záleží na tom, aby všechno bylo precizně opravené a vila dostala opět svůj dávný lesk.

"Každá cihla musí vypadat jako původní, budou tu mříže na okna jak z Harryho Pottera," odhaluje John. Ve spodním patře už se staví nahrávací studio, vznikne tu ještě zázemí a pokoje pro muzikanty.

Naopak úplně nahoře na půdě se budou prohánět děti. Jistě ocení hraní si na prince a princezny v romantizujících věžičkách.

"Venku bude veranda, kde si lidé mohou dát kávu, a také malá kovárna s ukázkami řemesel," doplňuje průvodce po stavbě.

Pamatováno bude i na bezbariérový přístup pro vozíčkáře.

"Chce tu také psy Husky a kamerunské kozy. Pro děti a také proto, aby spásaly trávu."

A jak se vůbec stane, že skotský občan koupí památku v Jablonci nad Nisou? Grant pracuje jako inženýr a brázdí po celém světě. "Nevím, jak se sem přesně dostal, zřejmě ho přesadili do Prahy. Tady si ale našel ženu a má s ní syna, kterému zámeček odkázal. Jednou takhle stál na náměstí a koukal na tenhle dům, zalíbil se mu tak, že ho koupil," říká John.

Vila stála tři miliony, opravy spolknou až sedm

Podle něj je Grant velmi zajímavý člověk, ale nechce se příliš bavit o svém soukromí a životním příběhu.

"Jezdí po světě na těch největších lodích. Měsíc je doma, měsíc venku, má takový vojenský život. Tuším, že dokonce bojoval v bitvě o Falklandy a dostal vyznamenání. Je snad nějakým specialistou u královského vojska," prozrazuje John.

Skalku koupil asi za tři miliony korun. Dalších pět až sedm vloží do její rekonstrukce. Jelikož jde o památku, s financováním pomůžou i Norské fondy. "Rád by, aby to do roka bylo hotové," uzavírá John.