Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nemocnice chce zbourat staré domy ve svém areálu. Památkáři jsou proti

  6:30aktualizováno  6:30
Památkáři bojují proti demolici budov v areálu liberecké nemocnice. Mají ustoupit plánované modernizaci za miliardu a půl. Podle expertů jde ovšem o cenné domy, které tvoří součást městské památkové zóny.

„Nelíbí se mi, že na místě domů má vzniknout trávník nebo vjezd do podzemního parkoviště. Znamená to, že zanikne historicky i urbanisticky ceněný blok, na jehož místě ale nevznikne nic architektonicky zajímavého,“ říká památkářka Alena Řičánková. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Čtyři domy, které chce nemocnice zbourat, stojí v Kristiánově ulici. A ač oddělení Státní památkové péče v Liberci demolici povolilo, místní Národní památkový ústav se proti rozhodnutí odvolal. Rozhodovat tak bude krajský úřad.

Domy reprezentují nejstarší zástavbu horní části města. Stavby vznikaly postupně na přelomu 30. a 40. let 19. století. Všechny domy byly původně jednopatrové a fasádou i interiérem navazují na pozdní klasicismus.

„Fungovaly jako jedno z křídel budoucího uceleného bloku, kterému směrem do centra dominoval takzvaný Dům klavíru. Kristiánova ulice tehdy lemovala hranici městské zástavby, neboť navazující rozšiřování Liberce směrem do svahu Husovy ulice začalo až v druhé polovině 19. století,“ řekla Alena Řičánková z Národního památkového ústavu v Liberci.

Interiér ukrývá vzácnosti

Dvě ze čtyř budov ještě nedávno sloužily pro administrativní účely. „Trochu matou tělem, jak se říká, a i když jejich průčelí je jednoduché, tak interiér se nese až v zámeckém duchu. První a nejstarší dům se může pyšnit vstupní chodbou klenutou se sloupy, stejně tak i sloupovým schodištěm, které vede do patra. Je to dost specifický rys a pro liberecké prostředí vzácný,“ zdůraznila památkářka.

Interiér vedlejšího domu pak byl upravován v 70. letech 19. století. Zůstalo tu litinové schodiště s kamennými schody, což je podle Řičánkové charakteristický znak, o který by byla škoda přijít.

Navíc, pokud všechny čtyři domy padnou k zemi, otevřou se výhledy na průčelí a fasády okolní zástavby, které až dosud zůstávaly skryté.

„Nelíbí se mi, že na místě domů má vzniknout trávník nebo vjezd do podzemního parkoviště. Znamená to, že zanikne historicky i urbanisticky ceněný blok, na jehož místě ale nevznikne nic architektonicky zajímavého,“ upozornila památkářka.

Úřad nerozhodne dřív než za měsíc

To, zda domy skutečně půjdou k zemi, musí rozhodnout krajský úřad coby odvolací orgán. Ten převzal stížnost na demolici a podnět k jejímu přezkoumání.

„Momentálně jsme si vyžádali z magistrátu všechny spisy, které však dosud nepřišly. Dříve než za měsíc rozhodnutí určitě nevydáme,“ uvedla Blanka Daníčková, mluvčí krajského úřadu.

„V případě, že by nemocnice předložila záměr výstavby architektonicky zajímavého pavilonu, který by měl domy nahradit, tak by to pro nás nebyl takový problém, ale není možné v městské památkové zóně uplatňovat jako důvod pro demolici, že vlastník objekty nepotřebuje. V tu chvíli bychom se mohli dočkat toho, že budou zbourány všechny domy s výjimkou těch, které mají statut kulturní památky,“ poznamenal Miloš Krčmář, ředitel Národního památkového ústavu v Liberci.

Demolice je předčasná, míní náměstek primátora

Pokud krajský úřad stížnosti nevyhoví, mohou památkáři podat podnět k památkové inspekci ministerstva kultury.

Proti demolici se postavil i Jan Korytář, náměstek libereckého primátora. Podle něj je žádost o demolici předčasná, zvláště ve chvíli, když ještě není jasné, jak konkrétně bude modernizace areálu vypadat.

„Jsem jednoznačně za zachování domů. Bourání není jediný způsob, jak tam to území vyřešit. Pochopil bych to ještě ve chvíli, kdy architekti řeknou, že jinak to nepůjde, ale v okamžiku, kdy ještě není vypsaná ani architektonická soutěž, je to povolení předčasné,“ dodal.Nejčtenější

Na vrcholku Ještědu hořel les, hasiči nasadili vrtulník a letadlo

Požár lesa na Ještědu pomáhají hasit i letadla (13.8. 2018).

Stovka hasičů likvidovala šest hodin požár na vrcholku Ještědu. Vzplanul zde lesní porost. Kvůli svažitému terénu...

Nechci dělat mizernou mouku, říká mlynář a chce prorazit do řetězců

Dosud zákazníci mouku z mlýnu Daniela Pernera nemohli koupit v maloobchodech....

Nechci být nejlevnější, ale nejlepší. Krédo, které provází majitele mlýna ve Svijanech Daniela Pernera už řadu let. A...Nezmarův recept na posily: Nebrat ty nejlepší, ale nejvhodnější

Jan Nezmar

Když v posledním půlroce kariéry nakukoval do manažerské práce, ocitl se u zrodu pozoruhodné kooperace - v létě 2012...

Zápřednice vyděsila lidi ve Cvikově. Jako píchnutí vosy, uklidňuje odborník

Zápřednice jedovatá chránící kokon s vajíčky. Výrazná kusadla jí v tom pomáhají.

Ve Cvikově se objevil jeden z nejjedovatějších pavouků žijících v Česku. Zápřednici jedovatou vyfotili lidé v...

VIDEO: Muž našel v lese 158 grošů z doby Václava II. a Jana Lucemburského

Vysocký poklad, nalezený před týdnem, obsahuje 41 grošů Václava II. s nápisem...

Zatím se koupou v destilované vodě ve dvou plastových miskách a vypadají docela obyčejně. Ale tak velký poklad...

Další z rubriky

Ztracené filmové záběry ze srpna 1968 v Liberci se po letech našly

Záběry z filmové kamery zachycují i současné Šaldovo náměstí.

Ještě 19. srpna 1968 si Ivo Lajksner z Liberce užíval krásného léta. Zrovna se s manželkou vracel ze zájezdu do...

Nechci dělat mizernou mouku, říká mlynář a chce prorazit do řetězců

Dosud zákazníci mouku z mlýnu Daniela Pernera nemohli koupit v maloobchodech....

Nechci být nejlevnější, ale nejlepší. Krédo, které provází majitele mlýna ve Svijanech Daniela Pernera už řadu let. A...

Jablonecká Proseč si oddechne od kamionů, skládka se přesune na Brandl

Škody po pátečním požáru se odhadují na dvacet milionů korun. Narušená je...

Páteční požár na skládce odpadů v jablonecké Proseči poukázal na problém: překladiště stojí na nevhodném místě a je moc...

Najdete na iDNES.cz