Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stavební boom v Liberci. Byty rostou na dříve nechtěných adresách

  14:20aktualizováno  14:20
Nové byty, ordinace i obchody. Liberec zažívá stavební boom. Nový polyfunkční dům dotvořil nároží Papírového náměstí. Postavilo jej Stavební bytové družstvo Sever. A o nájemníky nemá nouzi. Kromě dvou bytů se už všechny byty podařilo obsadit. Dílem prodat a dílem pronajmout.

Proluku mezi Frýdlantskou a Pálkovou ulicí v těsném sousedství Okresní správy sociálního zabezpečení zaplní nově budované centrum Avicena. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Obsazené ještě nejsou dva luxusnější stometrové byty. Dům nabízí celkem 25 bytů.

„Zaměřili jsme se na lidi, kteří chtějí bydlet v centru. Mnoho zájemců o byty mi ostatně řeklo, že v centru kdysi žili a teď se chtějí vrátit,“ nastínil ředitel SBD Sever Petr Černý.

„Myslím, že se nám podařilo vystihnout dobu, kdy ceny nemovitostí v Liberci rostou a my jsme se u prodejních cen dostali pod 40 tisíc korun na metr. Nepřepálili jsme je ani v nájmech. Pronajímáme byty za 130 korun na metr čtvereční,“ dodal Černý.

Své majitele nebo nájemce má také přízemí domu, kde brzy otevře fitness centrum, prodejna dětské obuvi, bistro zaměřené na zdravou výživu nebo papírnictví.

To se přesune z Revoluční ulice. „Platili jsme velký nájem a sídlili ve starých prostorách. Tady si to kupujeme a budeme ve svém. A pro naše zákazníky nebudeme daleko,“ řekla majitelka papírnictví Lucie Lejsková.

Papírové náměstí se lepší adresou nestává

Přestože lidé mají o nové byty na Papírovém náměstí velký zájem, lepší adresou se rozhodně nestává. Nemyslí si to ani Černý. Nedaleko se nachází stále mnoho vybydlených nebo zdevastovaných budov.

„Zatím je to trochu zklamání. Vsadili jsme na to, že je území určeno k budoucímu rychlému rozvoji nebo jsme si to alespoň mysleli. Ale zatím se nic neděje. Myslím, že až v momentě, kdy bude v okolí povolená další výstavba, bude i vyšší tlak na to, aby i to veřejné prostranství také k něčemu vypadalo a lokalitu povýší,“ zmínil Petr Černý.

SBD Sever staví nové byty i v Bažantí ulici nedaleko Krajské vědecké knihovny. Zaujmou tři patra nového šestipatrového domu, kde bude zároveň sídlo bytového družstva. Hotovo má být na konci letošního roku.

V dome bude 15 malometrážních bytů, SBD je chce pronajímat. „Nebojím se toho, že bychom byty nepronajali. Naopak myslím, že o ně bude zájem. Byty budou mít vlastní vytápění plynovým kotlem, navíc budou energeticky úsporné,“ uvedl Černý.

Proluku mezi Frýdlantskou a Pálkovou ulicí v těsném sousedství Okresní správy sociálního zabezpečení zaplní nově budované centrum Avicena.

Lékaři, zdravotnické potřeby i občerstvení

Polyfunkční kompletně bezbariérový dům bude sloužit jako zdravotnické zařízení pro lékaře různých odborností. Většinou půjde o ambulantní provoz. Chybět ale nebude kompletní diagnostika jako je rentgen, ultrazvuk nebo laboratoř.

„V současné době jsou již dvě třetiny budovy obsazené nájemci z řad lékařů,“ řekla za objednatele stavby, společnost Vavřincův vrch, Petra Elisová.

Dům bude mít podzemní parkování, v prvním patře najdou návštěvníci recepci, pobočku Pojišťovny VZP, lékárnu, prodejnu zdravotních potřeb nebo občerstvení. Ambulance jednotlivých lékařských specialistů budou ve 2. až 5. podlaží. V pátém podlaží se zároveň počítá i s kancelářskými prostorami.

Autor:Nejčtenější

Lyžař v Krkonoších narazil do stromu u sjezdovky, na místě zemřel

(ilustrační snímek)

Na sjezdovce na Černé hoře v Krkonoších v úterý kolem poledne zemřel třiačtyřicetiletý lyžař. Při jízdě v dolní části...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Pešán se opřel do Hradce: Je kupodivu, jak stodvacetikiloví hráči padají

Liberecký trenér Filip Pešán gestikuluje na rozhodčího ve čtvrtfinálovém utkání...

Gól v početní výhodě soupeře sice zápas bezprostředně nerozhodl, přesto právě přesilovky přišly hned po prvním zápase...

Plzeň je v semifinále, Liberec ubránil těsné vedení v Hradci a má mečbol

Hráči Plzně slaví gól v síti Olomouce.

Po brněnské Kometě je znám také druhý semifinalista hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně přejel Olomouc...

Další z rubriky

Školky se chystají na dvouleté děti, provádějí přestavby za miliony

Stavebníci v současnosti obsadili i mateřskou školu Beruška v libereckých...

Generace dnešních čtyřicátníků ještě chodila coby malá do jeslí. Již záhy, od roku 2020, ale zamíří dvouleté děti...

Jídelny i fotokomory. V liberecké galerii ukazují, jak se bydlelo společně

První kolektivní domy vznikaly již před druhou světovou válkou v kancelářích...

Pozoruhodnou etapu architektury a životního stylu – takzvané kolektivní bydlení – představuje nová výstava v liberecké...

Rampa pro vozíčkáře a infopanely. Nové autobusy nahrazují zastaralé karosy

Kmotrem moderních autobusů se stal herec Ivan Vyskočil, sám je držitelem...

Jsou moderní, ekologické, snadno do nich vjede kočárek či vozíčkář a navíc umí komunikovat i s nevidomými. Do téměř...

Najdete na iDNES.cz