Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stavební boom v Liberci. Byty rostou na dříve nechtěných adresách

  14:20aktualizováno  14:20
Nové byty, ordinace i obchody. Liberec zažívá stavební boom. Nový polyfunkční dům dotvořil nároží Papírového náměstí. Postavilo jej Stavební bytové družstvo Sever. A o nájemníky nemá nouzi. Kromě dvou bytů se už všechny byty podařilo obsadit. Dílem prodat a dílem pronajmout.

Proluku mezi Frýdlantskou a Pálkovou ulicí v těsném sousedství Okresní správy sociálního zabezpečení zaplní nově budované centrum Avicena. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Obsazené ještě nejsou dva luxusnější stometrové byty. Dům nabízí celkem 25 bytů.

„Zaměřili jsme se na lidi, kteří chtějí bydlet v centru. Mnoho zájemců o byty mi ostatně řeklo, že v centru kdysi žili a teď se chtějí vrátit,“ nastínil ředitel SBD Sever Petr Černý.

„Myslím, že se nám podařilo vystihnout dobu, kdy ceny nemovitostí v Liberci rostou a my jsme se u prodejních cen dostali pod 40 tisíc korun na metr. Nepřepálili jsme je ani v nájmech. Pronajímáme byty za 130 korun na metr čtvereční,“ dodal Černý.

Své majitele nebo nájemce má také přízemí domu, kde brzy otevře fitness centrum, prodejna dětské obuvi, bistro zaměřené na zdravou výživu nebo papírnictví.

To se přesune z Revoluční ulice. „Platili jsme velký nájem a sídlili ve starých prostorách. Tady si to kupujeme a budeme ve svém. A pro naše zákazníky nebudeme daleko,“ řekla majitelka papírnictví Lucie Lejsková.

Papírové náměstí se lepší adresou nestává

Přestože lidé mají o nové byty na Papírovém náměstí velký zájem, lepší adresou se rozhodně nestává. Nemyslí si to ani Černý. Nedaleko se nachází stále mnoho vybydlených nebo zdevastovaných budov.

„Zatím je to trochu zklamání. Vsadili jsme na to, že je území určeno k budoucímu rychlému rozvoji nebo jsme si to alespoň mysleli. Ale zatím se nic neděje. Myslím, že až v momentě, kdy bude v okolí povolená další výstavba, bude i vyšší tlak na to, aby i to veřejné prostranství také k něčemu vypadalo a lokalitu povýší,“ zmínil Petr Černý.

SBD Sever staví nové byty i v Bažantí ulici nedaleko Krajské vědecké knihovny. Zaujmou tři patra nového šestipatrového domu, kde bude zároveň sídlo bytového družstva. Hotovo má být na konci letošního roku.

V dome bude 15 malometrážních bytů, SBD je chce pronajímat. „Nebojím se toho, že bychom byty nepronajali. Naopak myslím, že o ně bude zájem. Byty budou mít vlastní vytápění plynovým kotlem, navíc budou energeticky úsporné,“ uvedl Černý.

Proluku mezi Frýdlantskou a Pálkovou ulicí v těsném sousedství Okresní správy sociálního zabezpečení zaplní nově budované centrum Avicena.

Lékaři, zdravotnické potřeby i občerstvení

Polyfunkční kompletně bezbariérový dům bude sloužit jako zdravotnické zařízení pro lékaře různých odborností. Většinou půjde o ambulantní provoz. Chybět ale nebude kompletní diagnostika jako je rentgen, ultrazvuk nebo laboratoř.

„V současné době jsou již dvě třetiny budovy obsazené nájemci z řad lékařů,“ řekla za objednatele stavby, společnost Vavřincův vrch, Petra Elisová.

Dům bude mít podzemní parkování, v prvním patře najdou návštěvníci recepci, pobočku Pojišťovny VZP, lékárnu, prodejnu zdravotních potřeb nebo občerstvení. Ambulance jednotlivých lékařských specialistů budou ve 2. až 5. podlaží. V pátém podlaží se zároveň počítá i s kancelářskými prostorami.

Autor:


Nejčtenější

Na vrcholku Ještědu hořel les, hasiči nasadili vrtulník a letadlo

Požár lesa na Ještědu pomáhají hasit i letadla (13.8. 2018).

Stovka hasičů likvidovala šest hodin požár na vrcholku Ještědu. Vzplanul zde lesní porost. Kvůli svažitému terénu...

Ať prezident počká. Rada nejdřív chválil tým: Můžeme soupeřit s každým

Jablonecký trenér Petr Rada huláká na své svěřence během utkání proti pražské...

Dorazil mezi novináře, pustil se do hodnocení zápasu a vtom mu začal vyzvánět telefon. „Omlouvám se, to je prezident....Nechci dělat mizernou mouku, říká mlynář a chce prorazit do řetězců

Dosud zákazníci mouku z mlýnu Daniela Pernera nemohli koupit v maloobchodech....

Nechci být nejlevnější, ale nejlepší. Krédo, které provází majitele mlýna ve Svijanech Daniela Pernera už řadu let. A...

Liberecké ANO chce zbourat bazén a stavět nový. Babiš mluví o ptákovině

Problémy bazénu způsobují vysloužilé technologie.

Zbourat libereckou plaveckou halu a postavit s pomocí státní dotace novou v městském Sport parku, do něhož patří také...

Simonova vila v Liberci vstala z mrtvých, zachránil ji Vojtěch Pražma

Vila v Liberci vyrostla v letech 1926-1929 v zahradě mezi dnešní Husovou a...

Dvacátá léta byla dobou mnoha stylů. Jedním z nich byl art deco vycházející ze secese, který si pohrával se stylizací...

Další z rubriky

Rozhledna Císařský kámen zmizela, dělníci devět let starou věž rozřezali

Původní dřevěná stavba byla otevřena 9. září 2009. Ve čtvrtek dělníci rozhlednu...

Oblíbená rozhledna Císařský kámen na Liberecku přestala ve čtvrtek existovat. Smrková stavba vztyčená v nadmořské výšce...

Kopec, který je děravý jak ementál. Jeskyně lákají takřka půl století

Bozkovské dolomitové jeskyně lákají do svých chodeb návštěvníky už téměř půl...

Bozkovské dolomitové jeskyně svou miliony let vytvářenou krásou lákají lidi do svých chodeb už téměř půl století. První...

Chameleon i šnečí princezna. Sochaři v zoo přemění kámen na zvířata

Sochaři Ondřeji Procházkovi připadl největší kámen. Nejdříve z něj měla být...

Chameleon, ocasní ploutev velryby i šnečí princezna. Pod rukama sochařů vznikají v liberecké zahradě Lidových sadů...

Najdete na iDNES.cz