Nezdaněný textil končil například ve známé asijské tržnici Sapa v Praze. Ilustrační snímek

Nezdaněný textil končil například ve známé asijské tržnici Sapa v Praze. Ilustrační snímek | foto: Petr Topič, MAFRA

Gang pašoval textil z Číny a neplatil daně. Stát okradl o 60 milionů

  • 11
Čtyřčlenný gang vydělával na dovozu textilu z Číny, za který neplatil daně. Aktéři rozsáhlého podvodu, který patří svého druhu k největším v Libereckém kraji, teď čelí obžalobě ze zločinu krácení daně, poplatku a podobné povinné platby a ve vězení mohou strávit až deset let.

„Zjištěná škoda, jakou stát utrpěl, je padesát devět a půl milionu korun,“ řekl státní zástupce Miloš Klátik.

Skutečná škoda je ale mnohem větší. Obžaloba totiž postihuje jen podvody z rozmezí let 2010, kdy zločin vyplul na povrch, a 2012, než krajští policisté většinu členů gangu zatkli.

Ve vazbě tehdy skončila žena z Libereckého kraje a komplic z Brna. Hlavní organizátor čínské národnosti je na útěku a je na něj vydán mezinárodní zatykač. U soudu bude stíhán jako uprchlý.

O tom, že podvody vynášely, svědčí policií zajištěný majetek u jednoho z obžalovaných. Dosahuje hodnoty několika milionů korun. Jedná se například o byty, dům, finance na účtech a také v hotovosti, které policisté zajistili. Státní zástupce bude navrhovat, aby zajištěný majetek propadl státu.

Podvodníci lhali, že zboží pokračuje do Maďarska

Členové gangu dováželi kontejnery napěchované oblečením z Číny, lodě přistávaly v přístavech Hamburg nebo Rotterdam. Za kontejnery sice v ČR a Nizozemí zaplatili clo, ve zfalšovaných dokladech však uváděli, že zboží pokračuje do Maďarska nebo na Slovensko.

Za textil tak skupina neplatila daň z přidané hodnoty. Ve skutečnosti ale už textil zpravidla neopustil české území a končil u dalších překupníků například v pražských tržnicích Sapa, Tiskařská nebo Kolbenova či jinde v republice.

Obžaloba zmiňuje, že v období, kdy policie gang sledovala, dovezl 737 kontejnerů. Jeden vážil zhruba dvacet tun. Hodnota zboží byla 297 milionů korun.

Podezření o milionových podvodech pojali jako první pracovníci finančního úřadu v Železném Brodě, kde měla sídlo jedna z obchodních společností vlastněných členy gangu.

Nezvykle vysoká suma byla podezřelá

Firma totiž po státu žádala osvobození od daně a suma byla nezvykle vysoká. Skupinu proto začala prověřovat policie. Na rozdíl od jiných podobných případů se tak podvody podařilo sledovat v reálném čase. Zločinci by po čase firmu převedli na „bílého koně“ a nic by se jim nepodařilo prokázat.

Součástí prověřování byly i odposlechy telefonních hovorů. Hospodářská kriminálka tak mohla být u toho, když se zločinci snažili firmy zbavit. Při zatýkání policie zajistila i velkou část účetnictví. Z něj detektivové zjistili, že žádosti o osvobozování od daní byly neoprávněné.

Důležité doklady k dodávkám zboží poskytli i celníci. „Členové skupiny až do zatčení vůbec netušili, že je policie sledovala a sbírala důkazy,“ podotkl státní zástupce.

Do mozaiky důkazů spadá i právní pomoc z Maďarska a Slovenska. „Díky tamní policii jsme například zjistili, že společnost, která měla zboží v Maďarsku odebrat, už v té době nefungovala,“ zmínil státní zástupce Klátik.