Sochy z Hitlerovy sbírky zmizely v libereckém muzeu, tvrdí badatel

  9:27
Badatel Jiří Kuchař tvrdí, že sbírka Hitlerových soch za války umístěná v klášteře ve Vyšším Brodě zmizela v Liberci v místním muzeu. Sem se měla dostat ze zámku Lemberk. Kastelánka i odborníci z libereckého muzea ovšem tuto hypotézu odmítají.

Badatel Jiří Kuchař tvrdí, že desítky Hitlerových soch putovaly na zámek Lemberk (na snímku). | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Sochu mladého chlapce zavazujícího si sandály, neboli Jüngslingsfigur - slavné dílo Fritze Rölla - před několika lety vydražili v Anglii.

Na tom na první pohled není nic divného. Až na to, že socha by tam vůbec být neměla. Patří totiž do takzvané Hitlerovy sbírky uměleckých děl, které nacisté shromažďovali v klášteře ve Vyšším Brodě. Po válce se díla, která Hitler skutečně zakoupil, rozmístila různě po Čechách.

Badatel Jiří Kuchař tvrdí, že desítky Hitlerových soch putovaly na zámek Lemberk (na snímku).

"Desítky soch putovaly na zámek Lemberk. V roce 1995 je převážejí do libereckého muzea a zde záhadně mizí," tvrdí badatel a spisovatel Jiří Kuchař, který pět let pátral na základě fotografií z roku 1945 po uměleckých dílech z této sbírky.

"Podařilo se mi najít šestnáct obrazů, tři sochy, jeden stůl," bilancoval ve druhém díle svých knih Hitlerova sbírka v Čechách, které na toto téma napsal. Navštívil desítky míst. Jeho úplně první cesta vedla ovšem na Lemberk.

"Kastelánka mi tvrdila, že sochy jsou pryč"

"Tady mi kastelánka řekla, že jsou sochy všechny pryč. Že je odvezli do Liberce," uvádí. Odjel tedy do města pod Ještědem, konkrétně do místního muzea. "Tady mi komplet všechno zapřeli," říká.

Kastelánka Lemberka Renata Černá zde působí od roku 1992 a Kuchařova slova popírá. "Převoz soch z takzvané Hitlerovy sbírky na Lemberk možná byl v plánu, ale nikdy se neuskutečnil. Ve válečné době sem přivezli takzvanou Metznerovou sbírku. Asi z obav, že bude Liberec bombardovaný. Ta byla hodně podobná sochám z Vyššího Brodu. Ale podle záznamů, zpráv a inventárních seznamů tady nikdy věci z Vyššího Brodu nebyly," vysvětluje.

Franz Metzner, který zemřel v roce 1919, svou tvorbou ve stylu symbolismu a vídeňské secese ovlivnil řadu umělců především ze Sudet.

"Proto se jeho tvorba s nimi hodně zaměňuje," domnívá se Černá. Jeho nejvýznamnějším dílem je Památník bitvy národů u Lipska. Po jeho smrti založili němečtí výtvarní umělci z Čech Metznerbund, Metznerův svaz na jeho počest.

Secesní kašnu po válce strhli

V Liberci stála od roku 1925 na náměstí před radnicí jeho secesní kašna, v roce 1945 však byla jako symbol poraženého Německa stržena. "Právě u nás na Lemberku se našel model hlavní figury kašny," upozornila kastelánka.

Sochy podle ní skutečně do libereckého muzea putovaly. "Ale ne v roce 1995, nýbrž v době kdy se rušily okresy," objasňuje.

A nebyly to sochy z Hitlerovy sbírky z Vyššího Brodu, ale právě ze sbírky Metznerovy, která na Lemberk připutovala z libereckého muzea už za války.

"Když jsem sem v roce 1992 nastoupila, nebylo tu nic zajímavého. Proto jsem projížděla archivy a našla Metznerovu sbírku, kterou všichni opovrhovali a považovali za nacistické umění. Zjistila jsem, že patřila libereckému muzeu. Takže jsem je zkontaktovala," upřesňuje Černá.

Nacisté se báli, že umělecká díla zničí nálety

"Přijel doktor Mohr. Ten byl úplně nadšený. Celou sbírku zpracoval, vyšla v nějakém sborníku. Na základě toho jsme ji muzeu navrátili. V Liberci ji restaurovali, konala se i výstava."

Její slova potvrzuje znalec Metznerova díla z libereckého Severočeského muzea Jan Mohr.

"O panu Kuchařovi vím, několikrát u nás byl. Má utkvělou představu, že Hitlerova sbírka byla odvezena na Lemberk. Je to ale nesmysl. Na Lemberku byly fondy Metznerbundu, které se sem dostaly za války kvůli nebezpečí náletů z libereckého muzea," vysvětluje.

A proč zůstaly sochy tak dlouho polozapomenuty na Lemberku? "Na Metznera se zcela nesmyslně dívali jako na součást nacistického umění. Okolo něj bylo velmi mnoho mýtů. Přitom je mezi českoněmeckými sochaři před první světovou válkou nejvýznačnějším umělcem," upozornil Mohr.

Našel jsem jen dvě sochy, říká badatel

Kuchař po neúspěchu na severu Čech začal po zmizelých 'Hitlerových sochách' pátrat. "Našel jsem dvě z nich, jednu prodanou na aukci ve Frankfurtu a druhou v Anglii. Za hodně peněz," upozorňuje.

Prostřednictvím aukčního domu ve Frankfurtu nad Mohanem prodali sochu Die Norne od Wilhelma Augusta Goebbela, která byla ve Vyšším Brodě. Další, nejslavnější a nejznámější socha z celé vyšebrodské Hitlerovy sbírky, je už v úvodu zmiňovaná legendární skulptura chlapce zavazujícího si sandály. Angličané ji na aukci nabízeli pod jménem Árijský atlet.

Teprve vnučka autora Renate Laifferová je upozornila, že sochu dělal její dědeček přímo na Hitlerovo přání. Hitler za ni zaplatil 20 tisíc říšských marek. Tehdy bylo možno za tuto částku zakoupit 12 nových automobilů značky Volkswagen. "V roce 2008 ji získal nejmenovaný sběratel za 150 tisíc britských liber - asi pět milionů korun," sděluje Kuchař.

Nejkladnější hrdina byl ředitel

Paradoxně nejkladnější hrdina z pohledu Kuchaře v příběhu jeho pátrání po Hitlerové sbírce v Čechách je právě z Liberce. Jde o Miloše Kadlece, dnes již bývalého ředitele krajské pobočky Národního památkového ústavu. "Ze všech institucí, kam jsem napsal, mi od něj přišla nejrychlejší a nejvstřícnější odpověď," popisuje.

Kadlec mu potvrdil, že na zámku v Zákupech je sedm obrazů z uvedené sbírky. Dalších sedm nalezl zarputilý nadšenec i v Doksanech na Litoměřicku. Na zámku v Hluboké objevil trojici soch Rozsévač, Afrodité a Veslař.

Vraťme se ještě tam, kde všechno začalo, do cisterciánského kláštera ve Vyšším Brodě. Tady bylo jedno z míst, kde Hitler shromažďoval koupená či ukradená umělecká díla.

Po válce je chtěl přemístit do plánované umělecké galerie v Linci. Tedy města, kde strávil dětství a mládí. Zde snil, že se stane slavným malířem.

Později, už jako krvavý diktátor, se rozhodl, že z města svého mládí udělá hlavní město kultury. Vyšší Brod je od Linze vzdálen necelých 40 kilometrů...

Vše ale dopadlo jinak. Po roce 1945 se umělecké předměty, které Hitler zabavil na okupovaných územích, vrátily z velké části původním majitelům. Pokud tedy bylo komu. Ale díla, která Hitler skutečně koupil, pak byla odvezena na české zámky a do galerií. Kuchař při svém detektivním pátrání zjistil, že jméno Adolfa Hitlera stále působí jako odpuzovadlo. A nejen on.

Loni vystavili ve Vyšším Brodě tři sochy nalezené v Hluboké. Sešlo se však tolik negativních reakcí, že se převor kláštera je rozhodl stáhnout už po dvou dnech.

Autoři:
  • Nejčtenější

Vinen, vyslechl si hejtman Krkoška u soudu. Krátce poté oznámil rezignaci

21. března 2024,  aktualizováno  11:20

S peněžitým trestem 200 tisíc korun odešel dnes od Obvodního soudu pro Prahu 2 hejtman...

Kriminalisté vyšetřují údajné zneužití dětí, podezřelým se jejich rodiny mstí

25. března 2024  17:10

Kriminalisté vyšetřují údajné zneužití dvou dětí v Mimoni na Českolipsku. Podle zjištění portálu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Spory dědiček ohrožují oblíbenou samoobsluhu, zaměstnanci se bojí o výplaty

21. března 2024  9:38,  aktualizováno  15:18

Budoucnost prodejny potravin Kendik v libereckém paláci Dunaj je nejistá. Dlouhodobé rodinné spory...

Všichni se snaží šetřit, pro nás je to cesta do pekla, říkají malovýrobci

22. března 2024  15:48

Ruční a bio výrobou mohou jen těžko konkurovat cenám v supermarketech. Kromě prodeje na svých...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Syn nechal matku ležet ve výkalech, sousedka zalarmovala policii

25. března 2024  13:27,  aktualizováno  15:01

Z nelidských podmínek nevědomky vysvobodila postarší ženu z České Lípy její sousedka. Přes dveře ji...

Šperky z Turnova učarovaly i Obamovi. Teď Český granát míří do Japonska

28. března 2024  16:17

Jeho barva, rudá jako holubí krev, upoutala pozornost člověka již v době stěhování národů. Obchodní...

Soda mezi sklo i pečení na 860 stupňů. Medaile pro MS se tvořily měsíce

28. března 2024  12:19

Medaile pro květnový hokejový šampionát už spatřily světlo světa. Jsou z tradičního tuzemského...

V jablonecké nemocnici hořela kuchyně, hasiči zachránili dva lidi

27. března 2024  12:20,  aktualizováno  15:50

V nemocnici v Jablonci nad Nisou hořela dnes kolem poledne kuchyně. Několik desítek lidí se před...

Naprosto likvidační, zhodnotil soud zbití známého. Muži zpřísnil vězení na 12 let

27. března 2024  15:45

Odvolací soud dnes poslal osmačtyřicetiletého Jana Holického za pokus o vraždu na dvanáct let do...

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...