Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Patrové domy poškodí přírodu, zlobí se lidé. Úřad přesto stavbu povolil

  16:45aktualizováno  16:45
Pocity vzteku a bezmoci se mísí v obyvatelích rodinných domů v liberecké části U Slunečních lázní. V cenné přírodě má vyrůst několik patrových domů, proti kterým místní léta bojují. Chtějí proto rozhodnutí krajského úřadu napadnout u nejvyššího správního soudu.

Člen sdružení U Slunečních lázní Jan Tomášek nesouhlasí se stavbou dalších rodinných domů. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Deset let odvraceli snahu developerské firmy postavit v místě prameniště Jizerského potoka a biotopu vzácných živočichů několikapatrové domy pro desítky nových nájemníků. Deset let také krajský úřad snahu stavebníků o udělení výjimky zatrhával. Až do letošního března.

Odbor životního prostředí udělil výjimku z ochranných podmínek pro ohrožené živočichy. Developer totiž projekt přepracoval a počítá už „jen“ s deseti rodinnými domy. Veřejný zájem převážil nad zájmy ochrany přírody na zachování nedotknutelnosti území, vysvětluje úřad udělenou výjimku.

Člen sdružení: Nevíme, kolik se toho vytěží

„Nikdo to tu nechápe. Deset let tu životní prostředí chrání vzácné živočichy, teď dá výjimku developerské firmě, i když se už má jednat o deset rodinných domů. O rozhodnutí jsme přitom ani nevěděli a nemohli jsme zareagovat,“ řekl Jan Tomášek, člen občanského sdružení U Slunečních lázní a povoláním projektant.

Výjimka počítá s tím, že v místě nebudou terénní úpravy. „To je ale nesmysl. Budou tu muset těžit velké množství zeminy. Nikdo přitom nepředložil žádné propočty, kolik se toho vytěží. Při udělení výjimky to nikoho nezajímalo,“ tvrdí Tomášek.

Ukazuje na podhorskou louku v příkrém svahu. „Vypadá to, jakoby ani nevěděli, co povolili. Je tu sklon tak dvaadvacet procent. Až tu někdo bude stavět, budou tu obrovské zářezy, zemní práce a tedy zásahy do přírody. S naprostou jistotou se tu nelze vyhnut zemním pracím v ochranném pásmu lesa, které výjimka zakazuje,“ propočítal Jan Tomášek.

Místní se obávají kácení

Společnost Michael Development chtěla na začátku v území stavět rezidenční areál šesti viladomů s celkem šedesáti byty. Přestože se dnes hovoří už o deseti rodinných domech, sdružení poukazuje na to, že se na potřebě velké těžby zeminy nic nezmění. Týká se to především chystané silnice k domům, jež vede krajem lesa. Obávají se i kácení.

U louky porostlé diviznami a na dohled mokřadu, kde žijí zvláště chránění živočichové – mloci, ropuchy i užovky, stojí hlouček místních obyvatel. Ani jeden tomu, co se stalo, nerozumí. „Proč se mají dávat nějaké výjimky developerům? Tak ať staví tak, aby nepotřebovali ke stavbě žádné výjimky,“ namítla Hana Fialová. Členka sdružení, která na problém upozorňovala například liberecké zastupitele.

„Je to jen truc lidí, chtějí se koukat do zeleného.“

Bydlí hned naproti budoucímu staveništi, které celou oblast dramaticky promění. „V tom, že se všichni snaží vystupovat proti projektu, který se snažíme protlačit územním řízením, vidím jen truc těch lidí. Sami si postavili domy, chtějí se koukat do zeleného a nepřejí si, aby se tam stavělo,“ reagovala na kritiku Hana Myslivcová, která zastupuje vlastníka pozemků.

„Masivní odtěžení tu nebude. Rozhodně to nebude takový zásah, jako by způsobily původní viladomy. Projekt jsme zásadně umírnili a držíme se toho, co už bylo v území povoleno. Oproti původně plánovaným třem stům lidí by přibylo jen padesát,“ doplnila.

Kdy se se stavbou začne, zatím nedokáže odhadnout. Výjimka je vydaná do konce roku 2019. „Kvůli tomu, že tu lidé nechtějí ani žádné rodinné domy, máme problém prosadit změnu územního rozhodnutí. Můžeme stavět, až nám to povolí,“ uvedla Hana Myslivcová.

Krajský úřad: Soužití chráněných druhů s domy je možné

Podle krajského odboru životního prostředí by výstavba původních viladomů skutečně předpokládala „závažný a nevratný zásah do biotopu mloka skvrnitého, a to především změnou vodních podmínek a velkou intenzitou zastavěnosti území“.

S novým projektem ale úředníci problém nemají. „V roce 2014 došlo ke změně záměru, investor předložil nový projekt, který počítal s výstavbou 12 rodinných domů. Ten již svým rozsahem, domy se zahradami a s malým procentem zastavěnosti, nepředstavuje zásadní negativní zásah do biotopu mloka skvrnitého. Respektive, je zde možné soužití chráněných druhů na lokalitě s rodinnými domy. Již nyní to tak u stávající zástavby funguje,“ vysvětlila Andrea Fulková z tiskového oddělení krajského úřadu.

Na záměr stavby 12 rodinných domů a infrastruktury vydal úřad výjimku už v roce 2014. Loni ale výjimka propadla. Proto investor požádal znovu. Tentokrát o výstavbu 10 rodinných domů.

„Obavu z poškození přírody vyloučily stanovené podmínky pro realizaci staveb, umístěním rodinných domů mimo ochranné pásmo lesa. Výstavba rodinných domů je k místu šetrná a umožní plnohodnotný život lidí a chráněných druhů živočichů i v budoucnu. Toto záměr stavby viladomů podle projektu z roku 2010 zcela vylučoval,“ dodala Fulková.

Sdružení hodlá rozhodnutí krajského úřadu napadnout u nejvyššího správního soudu. „Developer chce samozřejmě stavět. Ale opravdu je nutné zastavět každou volnou plochu? Neměli bychom alespoň někde nechat místo pro přírodu? K čemu pak máme odbor životního prostředí? Chrání developery, nebo životní prostředí?“ zlobí se Hana Fialová.

Autor:Nejčtenější

Liberec - Slavia 0:0, jen tyč, hostům klesly naděje na obhajobu titulu

Slávista Miroslav Stoch se divý verdiktu sudího Radka Příhody v utkání v...

Ne, kdepak. Slávističtí fotbalisté šlágr 25. kola v Liberci vítězně nezvládli a jejich naděje na obhajobu titulu se po...

Sparta - Jablonec 2:0, posun na třetí příčku, góly dali Stanciu a Kadlec

Sparťan Nicolae Stanciu slaví gól v ligovém utkání proti Jablonci. Pro...

Sparťanští fotbalisté jsou třetí v tabulce. Nejlepší průběžné umístění v dosavadním ročníku vydřeli v předehrávce 25....Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

V Českém ráji je nejkratší tunel, Vyskeř ho nechá zapsat do knihy rekordů

Tunel ve Vyskři měří jen asi dva a půl metru.

Český ráj se bude pyšnit zápisem v České knize rekordů. Může za to kuriozita v malé obci Vyskeř nedaleko Turnova. Na...

Nad tunel nebudou smět autobusy, varuje primátor a odmítá koupi pozemků

Liberecký tunel.

Primátor krajského města Tibor Batthyány nechce podepsat smlouvu na koupi autobusového nádraží. Před čtrnácti dny o ní...

Další z rubriky

Po zápasu Liberec - Slavia řeší policie útok chuligána, vandalismus i opilce

Liberecký Tomáš Wiesner v hlavičkovém souboji se slávistou Jakubem Jugasem.

Jeden trestný čin a čtyři přestupky jsou výsledkem nedělní invaze slavistických fanoušků na fotbalový zápas svého týmu...

Ať děti a důchodci jezdí zdarma, vyzývá Změna. V Liberci chystá referendum

K incidentu došlo na lince číslo 12 (ilustrační snímek).

Obnova amfiteátru v Lidových sadech, koupě libereckého zámku nebo městská doprava zdarma pro děti do 15 let a seniory...

Povodně mám pořád před očima, vzpomíná liberecký fotograf Šimr

Já měl z přímého kontaktu s lidmi hrůzu, říká Petr Šimr.

Posledních dvacet let byl s fotoaparátem u všech velkých událostí, které se na Liberecku staly. Pro noviny zachytil...

Najdete na iDNES.cz